Torek, 10. 7. 2012, 10.51
8 let, 9 mesecev
Teotihuacan s Sončevo in Lunino piramido
Ob osrednji mestni ulici, Aveniji mrtvih, se je v sredini drugega stoletja v nebo pognala Sončeva piramida, ki s 75 metri nosi lovoriko tretje najvišje piramide na svetu; pred njo se uvrščata le Keopsova piramida v Gizi in piramida Cholula v Mehiki. Zgrajena je iz treh milijonov ton kamna in – kar si je danes praktično nemogoče predstavljati – brez uporabe kovinskega orodja, vlečnih živali ali vozov. V času svojega vrhunca je bila "oblečena" v rdeče freske, tako da je ob sončnem zahodu škrlatno zažarela. Vzpon po 248 stopnicah na vrh Sončeve piramide je na 2300 metrih nadmorske višine in pri temperaturi blizu 30 stopinj Celzija že pravi mali gorniški podvig, a se, brez dvoma, obrestuje.
Njena soseda je Lunina piramida, sicer nekoliko manjša, vendar veličastneje zgrajena. Obkroža jo 12 manjših piramid, ki skupaj z Lunino dosežejo število 13, osnovno število v sistemu štetja dni v srednjeameriškem koledarju. Prav na krono druge največje teotihuacanske piramide se ni mogoče povzpeti, a vendarle je že nekoliko privzdignjen razgled očarljiv.
Navdušujoča zbirka artefaktov in fresk v družbi reliefnega modela mesta v vsej njegovi nekdanji veličini domuje v muzeju arheološkega najdišča. Posodje, kipci in drugo okrasje spodbudijo domišljijo k občudovanju iznajdljivosti in natančnosti civilizacije izpred dveh tisočletij, pogled v "grobnico" pa zbuja prav srhljiv občutek, da te bo kakšen okostnjak zdaj zdaj potrepljal po ramenu.