Petek, 11. 8. 2017, 4.00
4 leta, 8 mesecev
Najlepši razgledi v Sloveniji (19): grad Vurberk
Razvpiti štajerski grad z izjemnim razgledom
Vurberk si je to poletje pozornost slovenske javnosti prislužil z bombo iz druge svetovne vojne, ki so jo našli v njegovi bližini. A pravi razlog, zakaj bi morali ta grad čim prej obiskati, je povsem drugačen.
Vurberk je svoje ime dobil po kačjem zmaju, ki naj bi nekoč robantil po tem hribu – po njem so kraj poimenovali Wurmberg (wurm je v nemščini črv, berg pa hrib). Visoka vzpetina nad Dravo, na robu Slovenskih goric, je bila pozidana že daleč v preteklosti, tamkajšnji grad pa se prvič omenja sredi 13. stoletja.
Eden od najlepših gradov v Podravju
Preživel je burno zgodovino, med drugim so ga oblegali Turki, ki pa jim ga nikoli ni uspelo zavzeti, bil je v lasti več plemiških družin, najdlje pa so na Vurberku gospodarili Herbersteini. Pravijo, da je bil Vurberk eden od najlepših gradov v Podravju, z njim se je lahko kosal le Ptujski grad.
Vurberški grad na razglednici iz leta 1935
Od ruskega sanatorija in nemške politične šole do ruševin
Po prvi svetovni vojni je ruski Rdeči križ na gradu uredil sanatorij za pljučne bolnike, ki je zaradi ugodnega podnebja z le redkimi meglenimi dnevi, okoliških gozdov in strokovnjakov, ki so tam delali, veljal za eno od najboljših tovrstnih ustanov. Med drugo svetovno vojno so grad zavzeli Nemci in tam vzpostavili nacistično politično šolo, leta 1945 pa so ga bombardirala in močno poškodovala zavezniška letala. Ruševine so pozneje okoliškim prebivalcem služile kot gradbeni material, zaradi česar je danes ohranjen le še majhen del gradu – dvorišče z vhodnim portalom, del obzidja in dve manjši poslopji, ki jih je leta 1979 obnovilo vurberško turistično društvo.
Spektakularen razgled na Dravsko polje
Čeprav Vurberk danes še zdaleč ne dosega veličine nekdanjega gradu, pa gre za simpatično in priljubljeno izletniško točko, tudi zaradi izjemnega razgleda na Dravsko polje, Pohorje in Haloze, zaradi katerega smo ga uvrstili v našo zbirko najlepših razgledov v Sloveniji.
Čudovite poglede ponuja že okolica gradu, najlepši pa se razkrije, če se vzpnete na vrh tribune, postavljene ob osrednjem dvorišču. Na tamkajšnjem odru sicer že več kot dve desetletji prirejajo enega od najbolj znanih slovenskih narodno-zabavnih festivalov in tudi številne druge glasbene in kulturne dogodke.
Zanimivosti v bližini
Pustolovski park
Po sproščanju ob razgledu z gradu si lahko odmerek adrenalina privoščite v pustolovskem parku tik ob njem, kjer se lahko preizkusite v plezanju po treh progah z različnimi težavnostnimi stopnjami, medtem ko je za najmlajše poskrbljeno z zabavnimi igrami, kot sta lovljenje lesenih ribic in streljanje "jeznih vurberških kur".
Energetske točke
V neposredni okolici gradu prav tako najdete več kot 30 označenih energetskih točk, kjer naj bi si ljudje lajšali razna bolezenska stanja, menda je postanke na teh krajih bolnikom priporočal že grajski zdravnik iz časa Herbersteinov. Ali je res kaj na tem, ne bomo sodili, v vsakem primeru pa je prijetno posedeti na klopeh pod krošnjami vurberških gozdov.
Wake Park Dooplek
Najnovejša pridobitev občine Duplek, v katero spada Vurberk, je wake park Dooplek, ki so ga letos odprli v gramoznici v Zgornjem Dupleku in je hitro postal prava uspešnica. Tam se lahko preizkusite v deskanju ali smučanju na vodi, supate ali pa vse aktivnosti prepustite drugim in se sprostite v baru na "dupleški plaži".