Ponedeljek,
25. 2. 2013,
8.01

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

potovanja Hollywood film turizem

Ponedeljek, 25. 2. 2013, 8.01

8 let, 6 mesecev

Hollywoodski vpliv na potovanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nova Zelandija nikoli ni bila turistično neznana dežela. Toda od trilogije Gospodar prstanov naprej je njena slava neslutena.

Pa ne le med filmskimi turisti. Tudi med takimi, ki niso navdušenci nad Frodom, je postala sinonim za obljubljeno deželo. Novozelandci so to znali izkoristiti. Ljubiteljem trilogije ponujajo ture po lokacijah snemanj, preostalim pa neizmerno lepoto, takšno, kot so jo videli v filmu. Toda Novozelandci so turistični bum, povezan s trilogijo, pričakovali. Zato so v produkcijo filmov vložili 150 milijonov dolarjev, vedoč, da se bo v nekaj letih denar povrnil zaradi večjega turističnega povpraševanja po "deželi tam spodaj". In se je res.

Pomena filma se zaveda tudi Indija. Ministrstvo za turizem je celotno letošnjo reklamno akcijo zasnovalo na temah iz filma Pijevo življenje Ang Leeja. Pripravili so posebno serijo oglasov z naslovom Pijeva dežela, za največje filmske navdušence pa ture po krajih, kjer so snemali film. Zanimivo je, da se tega niso spomnili že ob Revnem milijonarju. No, res pa je, da so oceanske plaže Pijevega življenja veliko bolj atraktivne kot mumbajski slum Revnega milijonarja. Slabe slike države se pač ne tržijo, oskarji gor ali dol. Ali pač. Ni sicer znano, koliko turističnih dolarjev je zaradi Borata pobral Kazahstan, toda kljub njihovemu negodovanju je najmanj eden tuj turist zašel v kraje, ki so sicer tisoče kilometrov stran od glavnih turističnih poti. Podobno je bilo z belgijskim mestom Bruges, ki je leta 2008 zaradi morilske črne komedije s Colinom Farrellom In Bruges (v slovenščini Morilca na kolektivca) doživel obleganje angleških turistov.

Toda povezovanje turizma in hollywoodske produkcije je še v povojih. Države se v filmih še ne tržijo tako kot kokakola, športni avtomobili in drage ure, ki za t. i. product placement v filmih zmečejo milijone, da jih uporabljajo filmski junaki. Verjamem, da se bo kmalu pojavilo tudi trženje plasiranja držav v svetovne filme. Recesija gor ali dol – turisti bodo vedno.

In moje najljubše filmske lokacije? Od vseh Hobitov, rimskih fontan, Lawrenceovih puščav in drugih svetovnih atrakcij sta na prvem mestu še vedno dve iz soseščine. Otok Mana na Kornatih, kjer so v šestdesetih snemali film Viharno morje, eno izmed slavnih koprodukcij, za katero je Jugoslavija posodila lokacijo – ostala je kamnita "starodavna grška vas". Druga pa je zaliv na otoku Susak, ki je že sam po sebi dovolj filmski, da je filmska vas že od vseh pozabljene slovenske otroške nadaljevanke Vaitapu le še fatamorgana meje med resničnostjo in iluzijo.