Sreda, 9. 1. 2019, 13.03
5 let, 11 mesecev
Akcija Napolni nas z upanjem
Pobrskajte za starimi tolarskimi bankovci in pomagajte bolnikom z rakom in njihovim svojcem
Jutri se začenja dobrodelna akcija z naslovom Napolni nas z upanjem, ki poziva k zbiranju starih tolarskih bankovcev. Toliko, kot bo zbranih tolarskih bankovcev, toliko evrov bo Banka Slovenije društvu Europa Donna izplačala za nadgradnjo aktivnosti programa Roza, ki ponuja psihosocialno podporo bolnicam z rakom in njihovim svojcem.
O tem, kako pomembna je psihosocialna podpora bolnicam z rakom dojke in njihovim svojcem, so na današnjem druženju spregovorili Boštjan P. Strnad, sin znanje onkologinje, ki se že vrsto let posveča ozaveščanju javnosti o bolezni raka dojk, Mojce Senčar, Metod Pevec, filmski ustvarjalec, ki se je z rakom srečal prek svoje žene Maje Koser Pevec, in Boris Koteski, oče znane manekenke Jane Koteske, ki je za rakom dojke zbolela pri rosnih 26 letih.
Spomine na spopadanje z rakom, ki je prizadel njihove bližnje, so z javnostjo delili Boštjan P. Strnad, sin Mojce Senčar, Boris Koteska, oče manekenke Jane Koteska, ki je za rakom dojke zbolela pri 26 letih, in filmski ustvarjalec Metod Pevec, ki se je z boleznijo srečal prek svoje žene.
Zgodbe so seveda različne, vsem pa je skupno to, da poudarjajo pomen odkritega govora o bolezni ne samo znotraj družine, ampak tudi širše. Vsak dan v Sloveniji približno trem ženskam (pa tudi moškim) postavijo diagnozo rak dojke. To lahko pomnožimo na člane njihove družine, širše sorodstvo in prijatelje, kar številko še znatno poveča. Za vse skupaj je psihosocialna podpora ključnega pomena, saj bolnikom zdravljenje močno olajša.
Jana Koteska se je z rakom srečala v cvetu mladosti.
Ustrezneje se spopadejo z boleznijo, sodelujejo v procesu zdravljenja, lažje premagujejo stranske učinke ter se po zdravljenju hitreje vrnejo v svoje socialno in delovno okolje.
S programom Podari stare tolarje želijo v društvu Europa Donna zbrati sredstva za financiranje aktivnosti programa Roza, ki ponuja psihosocialno podporo bolnicam z rakom in njihovim svojcem.
Stare tolarske bankovce lahko prinesete v rožnate zabojnike, ki vas čakajo v vseh Mercatorjevih trgovinah in poslovalnicah NLB.
Za 32 milijonov evrov tolarjev se valja po slovenskih domovih
Na Banki Slovenija ocenjujejo, da je v slovenskih domovih še vedno za približno 32 milijonov evrov tolarskih bankovcev (kovanci žal niso več uporabni). Če jih boste med 10. januarjem in 1. marcem 2019 odložili v enega od rožnatih zabojnikov v 644 poslovalnicah Mercatorja in NLB, jih bodo pri Banki Slovenija izplačali v evrih.
-> Preverite, kje so lokacije rožnatih zabojnikov.
Po slovenskih domovih je po podatkih Banke Slovenija še za 32 milijonov evrov starih tolarskih bankovcev.
Kaj je program Roza?
V programu Roza, ki ga v združenju Europa Donna Slovenija izvajajo v sodelovanju s partnerji, so bolnicam in njihovim svojcem v času zdravljenja in po njem na voljo različne oblike psihosocialne podpore, in to vse dni v letu. Ključni stebri programa so individualni pogovori prek svetovalnega telefona ali v živo, podporne skupine za bolnice, njihove svojce in žalujoče ter tabori za otroke. Program Roza v letih od 2017 do 2019 sofinancira ministrstvo za zdravje, vse aktivnosti so za udeležence brezplačne.
Izredno čustvena pisma očeta, sina in moža bolnice z rakom so prebrali in interpretirali stand up komiki. Na fotografiji: Sašo Stare.
Dobrodelnost po športno
Eden od podpornikov združenja Europa Donna je tudi podjetje Mercator, ki marca organizira posebno rokometno tekmo med žensko in moško ekipo. 5. marca ob 18. uri se bosta na Kodeljevem v dobrodelni tekmi pomerili rokometni ekipi Krim Mercator in Celje Pivovarna Laško. Zaželeno je, da namesto vstopnine na dogodek prinesete stare tolarske bankovce, zadostuje pa že dobra volja.
Za zmanjšanje umrljivosti je ključnega pomena ozaveščanje o zdravem načinu življenja in zgodnje odkrivanje bolezni.
5