Četrtek, 6. 11. 2014, 12.44
6 let
Trajnostni modni projekt, ki opominja na odgovorno družbeno ravnanje
O ideji in konceptu shirtinga smo se pogovarjali z idejno vodjo projekta, modno oblikovalko in profesorico na Naravoslovnotehniški fakulteti, Eleno Fajt, ki jo je tako domača kot tudi tuja zainteresirana javnost spoznala že skozi odmeven projekt Lasnine/Hairsense.
Projekt shirting se je v okviru razstave Društva oblikovalcev Slovenije z naslovom Reforma začel januarja letos s predstavitvijo prve srajce, edicije shirting 01, tej pa jih je z edicijo shirting 02 sledilo še 8. Te srajce danes potujejo od uporabnika do uporabnika, prav ta beseda – uporabnik – pa je, kot opisuje Elena Fajt, ključnega pomena, saj tisti, ki nosijo srajce, niso potrošniki, marveč uporabniki.
"shirting je kot trajnostni modni projekt nastal kot odgovor temu pojavu, saj daje prednost počasni in družbeno odgovorni modi," je še dejala Elena Fajt, ki poleg osveščanja o trajnostni modi s shirtingom plete tudi mrežo odnosov, prek katerih srajce potujejo od uporabnika do uporabnika. Ta srajco uporablja do 14 dni, nato pa izbere tistega, ki bo nadaljeval omenjeno verigo, in mu jo preda.
Fajtova shirting tako opisuje tudi kot proces, ki ustvarja priložnost za oblikovanje drugačne skupnosti: "Skupnosti, ki kritično razmišlja o že sprejetih modnih normah in jih ponovno ovrednoti, s čimer gradi odnose onkraj logike potrošništva."
Razstava, ki bo na ogled do nedelje, 9. novembra, tako ni le predstavitev kakovostnega slovenskega modnega oblikovanja širši javnosti, ampak je, kot še pove idejna vodja projekta, "njegov neposreden vnos v prakso, med posamezne uporabnike, ki ga bodo s shirtanjem naredili vidnega in resničnega, s tem pa sooblikovali proces sprememb".
Tretja edicija projekta – shirting 03 je sicer del programa BIO 50 : ZDAJ, projekt in samo potovanje srajc pa bo v prihodnje mogoče spremljati tudi prek spleta, kjer se bo s pomočjo fotografij in zgodb uporabnikov ustvarjala časovnica popotovanja posamezne srajce.