Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
31. 8. 2011,
14.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 8. 2011, 14.13

9 let

Šolske uniforme: za ali proti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nov začetek šolskega leta odpira stare dileme o tem, kaj je za naše otroke šolarje dobro, zato tudi debatiramo o šolskih uniformah ter njenih vzgojnih plusih in minusih. So korak naprej ali nazaj?

V Sloveniji, kljub temu da se poskuša truditi za vtis socialne države, šolske uniforme za zdaj niso obvezne na nobeni stopnji izobraževanja, izjema je le šola British International School of Ljubljana, kjer jih je treba nositi, kupiti pa se jih da celo prek spleta. In, neverjetno, izbira je pravzaprav zelo spodobna. Je torej prav, da otroke razbremenimo določenih pritiskov in jim nadenemo uniforme, ali jih pustimo, da se izrazijo skozi obleko, pa čeprav to ni vedno pošteno do vseh? Poglejmo, tu so razlogi za šolsko uniformo: - Večja prepoznavnost učencev olajša delo strokovnim delavcem v šolstvu, kar še posebej pride do izraza v zunajšolskih prostorih (na izletu, na medšolskih tekmovanjih …), poleg tega pa se uniforme ločijo tudi po stopnji izobraževanja – višji letniki imajo drugačne od nižjih.

- Uniformiranost zunanje podobe šolskim delavcem omogoča lažje prepoznavanje osebnostnih lastnosti posameznika, sploh kadar odstopajo od povprečja na ne najbolj pozitiven način – z razgrajanjem, klepetanjem, lovljenjem ... S šolsko uniformo je nemogoče poudarjati svoje poreklo, svojo pripadnost določeni skupini, izraža se lahko le pripadnost šoli.

- Šolska uniforma je enaka za vse, zato ne ustvarja in ne poudarja socialnih razlik med posamezniki, zmanjšuje krajo oblačil in obutve ter preprečuje vulgarno oblačenje. Ni povezana z modo, zato se z njo ni treba ukvarjati kot z običajnimi oblačili.

- Ker poudarja občutek pripadnosti in skupnosti, uniforma zmanjšuje stopnjo nasilja v šolah.

Tako je v teoriji, ki pa jo praksa vedno dohiti in ji postavlja svoje razloge proti nošenju uniforme:

- Omejevanje osebne svobode in izražanja, ki pri mladih obvezno najde svojo pot skozi stil oblačenja. Učijo se, naj bodo individualisti, hkrati pa so se prisiljeni oblačiti uniformirano.

- Za nekatere starše je strošek za uniformo višji, kot bi sicer dali za otrokova oblačila v trgovini s popusti, na razprodajah ..., poleg tega vsak otrok potrebuje tudi običajna oblačila, torej za prosti čas, šport ...

- Šolske uniforme so dolgočasne in duhamorne, poleg tega pa lahko ustvarjajo lažni občutek varnosti – uniforma določene šole še ne zagotavlja varnosti na ulici, na poti domov ...

- Monotonija v oblačenju vpliva na samozavest v oblačenju, na zaznavanje lastnega okusa in potreb – si boste tudi za razgovor o novi službi nadeli šolsko uniformo?

- Pretiravanje na drugih področjih – divja, neukročena frizura, tatuji, močan make up, mobilna telefonija … Mladi poznajo ogromno načinov, prek katerih se izražajo, medsebojno tekmujejo in odraščajo, uniforma jim ne prepreči ustvarjanja razlik po koncu pouka.

Mnenja o uvedbi šolskih uniform v Sloveniji tako med starši kot med ustanovami ostajajo deljena, za zdaj pa se šolarjem ni treba bati, da se ne bi mogli obleči (vsaj približno) tako, kot si želijo in kot jim to omogoča njihova ekonomska situacija. O tem, koliko obleka zares naredi človeka oziroma uniforma šolarja, lahko vsak zase premišljuje in se uči vse življenje. Čeprav … tista uniforma Britney Spears ne gre in ne gre iz glave, kajne?

Ne spreglejte