Petek,
25. 10. 2013,
10.40

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

lasje prhljaj

Petek, 25. 10. 2013, 10.40

8 let, 9 mesecev

Prhljaj lahko premagate z izbiro pravega dermatološkega šampona

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Prhljaj ni nalezljiv in ni nevaren, je pa izjemno trdovraten in moteč. Izzovejo ga različni dejavniki, najpogosteje ga povzročajo glivice Malassezia.

Nastanek prhljaja je lahko posledica več različnih dejavnikov: izzovejo ga splošna zmanjšana odpornost organizma, hormonske spremembe, nevrološke spremembe (depresija, Parkinsonova bolezen), življenjski slog (nepravilna nega kože, mikrotravma in stres), način prehranjevanja in različni dejavniki okolja (onesnaževanje okolja in podnebja).

Najnovejša znanstvena dognanja so razkrila, da so ključen dejavnik pri nastanku prhljaja glivice Malassezia, ki ob poslabšanju telesnega počutja privedejo do sprememb na lasišču.

Okvirček: Težave s prhljajem ima približno polovica odraslih v različnih starostnih obdobij. Kaže se kot čezmerno luščenje lasišča, spremljata pa ga lahko tudi pordelost in srbečica. Bolj pogost je pri moških.

Kako ga pozdravimo? Ključnega pomena pri zdravljenju prhljaja je izbira pravega dermatološkega šampona, ki mora vsebovati različne aktivne sestavine s protiglivičnim delovanjem, ki z lasišča odstrani odvečno maščobo, hkrati pa odpravlja tudi prhljaj. Kombinacija izdelkov z različnimi aktivnimi sestavinami ali izdelek, ki vsebuje različne aktivne sestavine, je pogosto najučinkovitejša rešitev, še posebej če ena aktivna sestavina ne zagotavlja ustreznega učinka.

Poleg neposredne nege lasišča je treba poskrbeti tudi za bolj uravnotežen način prehranjevanja, strokovnjaki celo svetujejo, da se iz vsakdanjega jedilnika izključi močno začinjeno in mastno hrano, izogibati se je treba alkoholu in zmanjšati vnos ogljikovih hidratov. Obroki naj bodo obogateni z zelenjavo in sadjem, povečati je treba vnos mlečnih izdelkov, vitaminov A, E, B in C ter kalcija, bakra in cinka.

Vsebino omogoča Krka, d. d., Novo mesto