Petek,
5. 4. 2013,
10.33

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

študenti teden mode

Petek, 5. 4. 2013, 10.33

8 let

Foto: Kje se kroji in šiva slovenska modna prihodnost?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Le nekaj dni pred predstavitvijo na tednu mode smo obiskali prostore, kjer že nekaj tednov mrzlično nastajajo kolekcije študentov modnega oblikovanja.

Do šestega nadstropja ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete se lahko povzpneš po stopnicah ali si pot olajšaš s kombinacijo vožnje z dvigalom do petega nadstropja, nato pa prehodiš še niz stopnic do podstrešja, kjer domuje tamkajšnji Oddelek za oblikovanje tekstilij in oblačil. Na to, da prihajaš v ustvarjalno meko, opozarjajo že gole krojaške lutke iz stiropora, ki tu in tam samevajo po avli. Iz enega kota, izza napol priprtih vrat se na hodnik preliva mešanica zvokov in šumov, drdranje šivalnih strojev, šviganje nabrušenih škarij skozi krojaške pole in blago, pritajen klepet, zaskrbljena vprašanja in glasba ... Ja, prišli smo na pravo mesto. V šivalnici študentje modnega oblikovanja izkoriščajo še zadnje dneve do tistega najpomembnejšega, torka, ko bodo pred mentorji, modnimi strokovnjaki, novinarji in pod budnimi očmi modnih zanesenjakov predstavili svoje delo, navdih, sposobnosti in ustvarjalnost.

V torek popoldne se bodo po modni brvi sprehodili spomini Revija prav vseh letnikov študija oblikovanja tekstilij in oblačil, tudi magistrskega, je osrednja novost četrtega Philips Fashion Weeka, ki bo od ponedeljka, 8. aprila, pa do srede, 10. aprila, Ljubljano za nekaj dni približal utripu modnih prestolnic. Študentom pripada torek, predstavili pa se bodo v treh sklopih, začenši s predstavitvijo novincev z oddelka in 2. letnika ob 16. uri. Ob 17.30 bo na vrsti modna revija študentov 3. letnika oblikovanja tekstilij in oblačil, ob 19.00 pa se bodo predstavili najbolj izkušeni (in širši javnosti tudi najbolj poznani) magistrski študentje. Vsem so mentorji že na začetku študijskega leta, ko se je pomladni teden mode zdel še daleč stran, razkrili okvirno temo, okoli katere naj gradijo svoje kose – spomini, spominjanje –, nato pa je vsak letnik dobil novo usmeritev. "Prvi letniki predstavljamo le eno obleko, zato smo imeli dovolj časa za delo," pripoveduje Timotej Bistan med prerisovanjem krojnih pol. "Začeli smo s skicami, korekturami s profesorji, nato pa razvijali ideje naprej. Več dela imamo zadnje tri tedne, ko smo začeli šivati poskusne modele in izbirati materiale." Le dan pred našim obiskom so oblačila pomerile še manekenke, do torka pa imajo študentje čas za zadnje popravke in izdelavo končnega izdelka.

Ustvarjati na fakulteti je bolj zabavno ... Med delom smo zmotili tudi Sofijo Urumović in Davida Bacalija, študenta 3. letnika, ki napeto vzdušje rahljata s smehom in pogovorom. V torek bo vsak od njiju predstavil kolekcijo s petimi izhodi. "Glede na to, da je letos revija že aprila, ponavadi smo jo namreč imeli junija, smo začeli izhodiščno nalogo razvijati novembra," delovni proces od izhodiščne točke do dneva D – modne revije – opisuje David. "Januarja smo imeli izbrane skice, kolekcijo pa dorečeno z materiali. V izpitnem obdobju smo začeli realizirat prve kroje, nato pa še poskusne modele."

Sofija in David večino časa preživita prav v šivalnici na fakulteti, saj imata tu najboljše pogoje za delo. "Tu je bolj zabavno, saj se ves čas nekaj dogaja, ves čas se pogovarjamo, delimo mnenja in videnja, krešejo se ideje ... Na ta način stalno piliš in popravljaš svojo kolekcijo," pravi Sofija, David pa pristavi, da skupna delavnica pripomore tudi k delovni vnemi: "Tu vsi delajo, zato ne moreš počivati, kot bi doma, kjer te nihče ne vidi. To nas motivira."

Krize se ne smeš ustrašiti, temveč jo izkoristi Za konec nalašč spregledamo ustvarjalni vidik, razbijemo kreativni mehurček in spomnimo na krut in realističen trg, na katerega bosta kmalu stopila tudi sama. Mora biti mlad oblikovalec tudi realen ali si lahko dovoli le sanjati? "Na krizo je treba pogledati realno, se je ne ustrašiti in jo znati izkoristiti," je odločna Sofija. "Vseeno pa si je treba dovoliti tudi sanje in ustvarjalno vizijo."