Ponedeljek, 9. 9. 2013, 11.33
8 let, 7 mesecev
Čevlji za ateiste
Slog, ki ga je navdihnilo gibanje Bauhaus, in napis na podplatih "Ich bin Atheist" (Jaz sem ateist) sta dve glavni lastnosti čevljev, ki jih je oblikoval v Berlinu živeči ustvarjalec David Bonney. Ta je bil sicer rojen na Irskem, in čeprav je pel v cerkvenem zboru (imel je lep glas), ga doma niso vzgajali v krščanskem duhu. Med drugim tudi pevec in kabaretist, ki je svojo umetniško kariero gradil na majhnih berlinskih odrih, je vse življenje iskal čevlje, ki bi si jih zares želel, a na koncu se je izkazalo, da jih bo moral ustvariti kar sam.
Po besedah kupcev neverjetno udobne čevlje, ki spominjajo na predvojne športne copate, po Bonneyjevem dizajnu šivajo v portugalski tovarni; vsak čevelj je sešit iz treh kosov neobdelanega usnja nubuk, oblikovani pa so tako, da se že po prvem nošenju prilagodijo obliki stopala. Par lahko kupite v berlinskem Kreuzbergu ali pa po spletu, skupaj z davkom in poštnino pa boste zanj odšteli 150 evrov.
Največ naročil za zdaj prihaja iz ZDA, kjer je ateizem še vedno nekoliko negativna beseda, čeprav gre po Bonneyjevem mnenju zgolj za nekoliko bolj inteligenten in hedonističen pogled na svet. Bonney tako ne maha z zastavo ali manifestom, temveč deset odstotkov dobička nameni ateističnim organizacijam, kot so Zdravniki brez meja.
A glavna težava se je pojavila pri dostavi v ZDA, kamor roma največ ateističnih čevljev. Ker je Bonney opazil, da se nekam veliko čevljev izgubi v poštnem prometu, je izvedel poskus. Na isti dan je v ZDA odposlal 178 parov čevljev, le da je vsakemu naročniku poslal dve škatli: na eni je pisalo, da gre za ateistične čevlje, na drugi pa ne. Škatle z ateistično oznako so za potovanje v povprečju potrebovale tri dni dlje, kar desetkrat večja verjetnost pa je bila, da se bodo v poštnem prometu izgubile. Ker ateizem očitno zelo moti ameriške poštne delavce, Bonney čevljev ne pošilja več v označenih škatlah.