Petek, 14. 8. 2015, 14.05
1 leto, 11 mesecev
Veste, kje (in kdaj) je nastala najbolj znana štajerska sladica?
Trojane imajo krofe, Bled ima kremno rezino, Pohorje pa ima – omleto. Konkretno sladico lahko poskusite v marsikateri gostilni, predvsem na Štajerskem jo radi pripravijo, njene izpeljanke pa so se razširile tudi drugod po deželi.
A pogosto te sladice niso več takšne, kot naj bi prava pohorska omleta bila – recept strogo določa tako sestavine kot količine. V lov za izvirnikom smo se podali seveda na Pohorje, natančneje na Hočko Pohorje, kjer stoji zgradba, v kateri je pred več kot 60 leti nastala prva pohorska omleta.
Zgodba o nastanku pohorske omlete se je ohranila po pripovedi nekdanje upravnice Poštarskega doma Martine Tratar, ki jo v hotelu zdaj radi povedo. "Za upravnico je prišla leta 1954 in takrat je Pogačar že pripravljal pohorsko omleto. Vprašala ga je, zakaj omlete ni imenoval poštarska, če pa jo je ustvaril na Poštarskem domu, on pa je odvrnil, da je nastala na Pohorju in bo zato pohorska," je izročilo povzel Jeršič. In legenda je bila rojena …
Tako nam je pohorsko omleto predstavil in pripravil Zvonko Potočnik, kuhar v hotelu Tisa. Recept je vselej enak, prav tako količine, saj je pohorska omleta vedno enako velika, od zmožnosti jedcev pa je odvisno, koliko si jih jo bo razdelilo. Na Pohorju pravijo, da je ena dovolj za dva, tri ali celo štiri ljudi, le redki so takšni korenjaki, da bi sami zmogli pojesti celo.