Nedelja, 11. 11. 2018, 7.00
6 let, 1 mesec
"Po trgatvi se dogajajo magične stvari" #video
Grozdje Stare trte, tako imenovane modre kavčine, je ena izmed najstarejših udomačenih žlahtnih vinskih sort na Slovenskem. Najstarejša trta na svetu je s svojimi 400 leti vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov in raste na mariborskem Lentu.
"Najstarejša trta je dala letos 38 kilogramov pridelka," je povedal Stane Kocutar, skrbnik stare trte in mestni viničar. Vino Stare trte je namenjeno le za protokolarna darila, medtem ko je vino njenih sosednjih potomk v posebni seriji namenjeno tudi prodaji, so poročali v oddaji Dan. na Planet TV.
V Hiši Stare trte je tudi največja zbirka štajerskih vin, saj se na enem kraju predstavlja 54 vinarjev s 183 vzorci vin. "Letno obišče Hišo Stare trte približno 60 tisoč obiskovalcev, veliko ljudi že ob prihodu v Maribor ve, da tu raste najstarejša trta na svetu," je povedala Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor Pohorje.
Vse se začne s trsničarstvom
Kakovostne domače in svetovne sorte vin nastajajo s cepljenjem sadik. Tako imenovano trsničarstvo ima dolgo tradicijo v Beli krajini.
"Trsničarstvo je zelo pomembno pri pripravi bodočih nasadov in vinogradov. Prav tako pa je tudi zelo pomembna izbira sorte trsne cepljenke, saj pomeni prvi pogoj za dober uspeh vinarja, vinograda in vina," je povedal Andrej Žugelj iz Trsničarstva Žugelj.
Trsničarstvo ima tudi sicer velik pomen za ohranjanje starih sort. Pomemben proces je skladiščenje, kjer trsne cepljenke, po tem, ko so obrezane, zvežejo v snop. Dobra trsna cepljenka je prvi pogoj za dober in uspešen vinograd.
Teran pridobivajo iz sorte refošk
Med glasniki dobre vinske kapljice so vinske kraljice, ki slovenska vina predstavljajo domovini in svetu. Med njimi je tudi kraljica terana Tinkara Gulič.
"Vinarji so zadovoljni, vina je veliko in komaj čakamo, da pride martinovo, da mošt spremeni v vino," je v oddaji Dan. na Planet TV o letošnji letini dejala kraljica terana in kot zanimivost povedala, da teran pridobivajo iz sorte refošk.