Četrtek,
14. 3. 2013,
9.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo vino

Četrtek, 14. 3. 2013, 9.52

8 let, 7 mesecev

Ali je vino dobra naložba?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V krizi ljudje iščejo načine, kako zavarovati svoje premoženje. Že nekaj let je zlato najboljša naložba, ker njegova cena nenehno raste. Kaj pa vino?

Tako kot naložba v redke kovance ali umetnine je tudi naložba v vino le alternativna oblika plemenitenja denarja. Od osemdesetih let preteklega stoletja, ko se je začelo pospešeno vlaganje v vino, je na trgu poleg vina za pitje vedno tudi vino za naložbe. To je vino, za katerega se predvideva, da bo v prihodnosti doseglo višjo ceno, kot jo ima v trenutku nakupa. Čeprav je na svetu na tisoče proizvajalcev vina, se med take, katerih vina je vredno šteti med naložbena, uvršča le približno 250 vinarjev. Od tega jih je skoraj 90 odstotkov iz Bordeauxa.

Tradicionalno med taka vina spadajo arhivska vina in izjemni letniki določenih vinarjev. Ti dosežejo ceno tudi nekaj tisoč evrov za steklenico. Vedno je bila dobra naložba steklenica s posestev Lafite, Margaux, Latour ali Haut-Brion, pa najboljša vina Burgundije, "supertoskanci", v zadnjih letih pa tudi nekaj avstralskih vin in cabernetov iz Nape v Kaliforniji.

Toda vino je tako imenovana Veblenova dobrina, kar pomeni, da povpraševanje po njem narašča glede na ceno – s tem, ko je vse bolj prestižno, postaja tudi bolj zaželeno. Zato je naložba v vino pravzaprav špekuliranje. Je pa nekaj stalnic, s katerimi lahko predvidimo gibanje cen vina v prihodnosti. Recimo Robert Parker. Več točk ko dobi vino na njegovi lestvici, višja bo cena. Zadnji neverjetni skok se je zgodil lani, ko je popravil oceno za bordojca Pontet-Canet 2009 in mu prisodil magičnih sto točk. Cena steklenice se je v hipu potrojila. Nekako velja, da so vsa vina, ki so bila ocenjena z 90 točkami ali več, zelo verjetno dobra naložba.

Še pred nekaj leti je trg vinskih naložb veljal za zelo dobičkonosnega, saj so se pojavili novi zbiralci iz Kitajske, Rusije in z Bližnjega vzhoda, ki so z velikimi vsotami denarja kupovali vse, kar so jim priporočili vinski posredniki. Toda od leta 2011 se je tudi trg vinskih naložb sesul. Še tistega leta so analitiki napovedovali, da se bo cena tako imenovanih vin en primeur (to so aktualni letniki, ki jih kupci kupujejo, ko so še v sodih) v dveh letih zvišala za najmanj 20 odstotkov. Pa je v resnici padla za 15 odstotkov. Prav tako lani. Analitiki predvidevajo, da so investitorji v naložbeno vino v zadnjih štirih letih izgubili skoraj 100 milijonov evrov. Propadlo je tudi kar nekaj naložbenih hiš, ki so se ukvarjale z investicijami v vino.

A to ne pomeni, da se v vina ne izplača investirati. Načeloma so to dolgotrajne naložbe, ki se izplačajo po desetih ali več letih. Tudi med slovenskimi vini se najde nekaj takih, ki jim cena z leti naraste. Med najbolj iskanimi so na primer vina letnika 1983, ki velja za slovenski letnik stoletja.

Ob naložbi v vino pa je treba upoštevati tri preprosta pravila: ne investirajte v bela vina, vina vedno pravilno shranite in ne investirajte v vina, ki so vam všeč. Ta raje spijte in denar vložite v vino, ki prinaša denar.

Sutor Merlot 2003 Kmetija Sutor, latinsko ime za obrt, je v vasi Podraga v Vipavski dolini. Zdaj klet uspešno vodi četrta generacija Lavrenčičevih, in sicer Mitja pod budnim očesom očeta Edvarda, ki še vedno bdi nad vinogradi. V lasti imajo 4,5 hektarja vinogradov, v katerih imajo zasajene predvsem bele sorte, kot so chardonnay, malvazija, sauvignon, rebula in laški rizling, nekaj pa je tudi merlota.

Leta 2003 so stavili na vse ali nič. Grozdje so pustili zoreti prav do septembra, kar se jim je obrestovalo, saj je merlot tega letnika tudi po desetih letih izjemno saden, žameten in poln. Vse to jim je uspelo s trdim delom, ljubeznijo do zemlje, usmerjenostjo k perfekciji in vinsko strastjo.

Vino je rubinasto rdeče barve s kompleksnimi aromami. Ko vino zadiha, pridejo do izraza zelo sadne arome, temnordeče sadje, robida, sliva, češnje, v ozadju pa spremljava dima in karamele. Je zelo harmonično, saj se vse arome, ki jih zaznamo na nosu, lepo izrazijo tudi v ustih, dopolnijo pa jih še lepa svežina, mehki tanini in zelo dolg pookus. Eleganca, svežina, dolg pookus in harmoničnost to vino uvrščajo v sam vrh najboljših slovenskih merlotov.

Ker gre za izjemno vino, ki ga dobite le še v redkih restavracijah, ga priporočam k bolj zahtevnim jedem ali pa si ga privoščite namesto sladice. Ne bo vas razočaral.

Sorta: merlot Stopnja alkohola: 13,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: neprecenljivo

Ocena: 9

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si