Četrtek, 14. 5. 2015, 13.05
8 let, 6 mesecev
Zakaj cene umetnin dosegajo tako vrtoglave cene in kdo jih kupuje?
Trg umetnin dobiva vedno bolj pomenljivo podobo. V teh dneh je v newyorških dražbenih hišah bilo ali pa še bo prodanih kar nekaj impresionističnih, modernističnih in sodobnih umetniških del, v skupni vrednosti 2 milijardi evrov, slabo polovico samo pri dražbeni hiši Sotheby's, poroča Wall Street Journal, kjer razlog za vedno bolj vrtoglave cene umetnin vidijo tudi v prihodu novih bogatašev iz tujine, predvsem iz Kitajske in Bližnjega vzhoda.
Trg umetnin kljub svetovni krizi ne stagnira, temveč podira rekorde. Samo za primerjavo, Picassovo delo Alžirke (verzija 0), ki so ga ta teden prodali za 160 milijonov evrov, je pred 18 leti stalo 28 milijonov evrov, kar je bilo takrat blizu rekordnega zneska, ki so ga iztržili za Picassa. Kot poroča Wall Street Journal, se dela, ki so nekoč že iztržila rekordno visoke zneske, na naslednjih dražbah odrežejo bolje, visoka cena enega dela pa vpliva na ceno drugih del istega avtorja.
Ker je ponudba umetniških del avtorjev, ki dosegajo najvišje zneske, torej Gaugina, Cezanna, Picassa in drugih, fiksna, povečuje pa se število potencialnih kupcev, temu sledijo tudi cene. Kdo je kupil Alžirke, sicer še ni znano, saj kupci praviloma ostajajo anonimni, prav tako ni nujno, da gre za ljubitelje umetnosti, saj se drage umetnine pogosto uporabljajo za pranje denarja in utajevanje davkov.
Med lastniki najdražjih slik na svetu naj bi bili tudi člani katarske kraljeve družine, ki naj bi leta 2011 za 222 milijonov evrov kupila Cezannove Igralce kart, kupec iz Katarja pa naj bi februarja letos kupil Gauginovo Nafea Faa Ipoipo (Kdaj se boš poročila?), ki so jo prodali za 267 milijonov evrov in velja za najdražjo prodano sliko sploh.