Torek, 30. 4. 2013, 16.03
8 let, 8 mesecev
Kako ravnati ob piku čebele?
Bližnjega srečanja s čebelami, osami ali sršeni si najbrž ne želi nihče, a če se zgodi, ravnajmo preudarno. Tisti, ki so v preteklosti že imeli slabe izkušnje, nesrečniki s hudo alergijo, mlajši in starejši, naj se v prvi vrsti izogibajo okoliščinam in situacijam, v katerih je možnost pika verjetnejša. Med te strokovnjaki (pa tudi zdrava pamet) prištevajo predvsem sprehode po cvetočih travnikih in nabiranje cvetja, pobiranje odpadlega, zrelega in gnijočega sadja, hojo z bosimi nogami po travi ...
Vse našteto je še posebej na udaru prav v pomladnih in poletnih mesecih, ko večino časa preživimo na prostem. Prihaja obdobje piknikov, hrana, predvsem sladka, pa privablja čebele in ose. Čebele privabljajo tudi močne vonjave, zato se odpovejmo dišavam, ker pa jih privlačijo tudi pisane barve, se raje oblecimo v svetle odtenke.
Pred poletjem si je pametno priskrbeti tudi blažilne gele in sistemski antihistaminik, tabletke, ki so brez recepta na voljo v lekarni. Za družine z malčki je takšna prva pomoč skorajda nujna.
Najprej preverimo, če je želo še zapičeno v kožo. Če je, ga odstranimo pri stiku s kožo, nikakor pa ga ne stiskamo, saj bomo tako iztisnili le še več strupa. Če smo doma, mesto pika speremo pod tekočo vodo z nekaj bazičnega mila, nato pa ga hladimo z ledom, ovitim v krpo.
Če smo v naravi, prizadeto mesto prav tako speremo z vodo (iz plastenke, potoka, izvira), ohladimo pa z rečnim kamnom ali kamnom, ki se je nahajal na senčnem prostoru.
Nekateri prisegajo na to, da si na mesto pika položimo kos čebule, ki bo na čebelji strup delovala bazično in ublažila bolečino.
Pomagate pa si lahko tudi s tabletko aspirina, ki ga malce zmočite z vodo in pritisnete na mesto pika za kakšno minuto. Oteklina bo manjša, izognili pa se bomo tudi neprijetni srbečici.