Sobota, 28. 2. 2015, 19.50
8 let, 7 mesecev
Smučarska prihodnost ali ko se trener boji tekmovalčevih praznih žepov
V Kranjski Gori oziroma Podkorenu se te dni mudi jedro moške ekipe evropskega pokala, ki bo sestavljalo tudi dobršen del slovenske zasedbe na mladinskem svetovnem prvenstvu. To se bo v četrtek začelo v Hafjellu na Norveškem, slovenska ekipa pa se bo skušala tam po sušnem letu 2014 znova zavihteti med dobitnike kolajn. Teh je bilo zgolj na moški strani v debelih treh desetletjih kar 23, pod zadnjih šest pa sta se podpisala Žan Kranjec in Boštjan Kline.
"Ne skrivam, da bi kolajna poplačala ves trud, ki ga fantje vlagajo v zadnjih mesecih. Vem tudi, da si je kakšen od tekmovalcev zadal tovrsten cilj. Kot trener pa jih s tem zanesljivo ne bom obremenjeval. Želim, da se osredotočajo predvsem na lastne predstave. Pri tem pa vem, da bodo ob uspešni izvedbi zanesljivo konkurenčni," razmišlja trener ekipe evropskega pokala Miha Verdnik.
Imena prihodnosti
Verdnik, sicer nekdanji trener moške članske reprezentance in tudi strokovni vodja alpskih disciplin, je – ne glede na rezultate na Norveškem – prepričan, da gre za tekmovalce slovenske smučarske prihodnosti. V isti sapi pa kot enega od ključev do želenega preboja označuje potrpežljivost in postopnost.
"Gre za načrtno izbrano skupino tekmovalcev. Verjetno smo Slovenci edini na svetu, ki imamo ekipo evropskega pokala brez točk evropskega pokala. Zakaj? Odločili smo se za postopno pot. Ta sezona je bila namenjena predvsem tekmam nižje ravni in izboljševanju štartnih izhodišč. Verjamem, da so bili fantje pri tem uspešni, tako da bodo lahko prihodnjo sezono v evropskem pokalu nastopali z bolj konkurenčnimi številkami. Res je sicer, da so nekateri njihovi vrstniki že uveljavljeni v evropskem pokalu, a sam menim, da predvsem zaradi dejstva, da so lahko šli po tej poti že kakšno leto pred tem. Zdaj imajo boljše štartne številke. Če pa se recimo pomerijo s Slovenci na tekmah FIS, so zelo izenačeni " poudarja Miha Verdnik in izpostavlja veliko mero prizadevnosti svojih 19-letnih izbrancev.
''Trener, danes pa nimam denarja …''
A omenjena prizadevnost in nadarjenost sta sami po sebi premalo za nadaljnji preboj ekipe proti svetovnemu pokalu, ki je želena končna postaja druščine. Varčevalna načela alpskih disciplin Smučarske zveze Slovenije, po katerih morajo stroške potovanj in nastanitev za treninge in tekme nižje ravni kriti tekmovalci sami, namreč v veliki meri "udrihajo" prav po tej ekipi. Smučarji tako na zbore redno prihajajo z denarjem za gorivo, za nočitve zase in trenerje ter za druge stroške.
"Delujem v strahu. Nikoli ne vem, kdaj bo prišel dan, ko bo eden od tekmovalcev dejal: 'Danes pa nimam denarja.' Ni prijetno delovati v takšnem okolju, po drugi strani pa kot trener vem, da se moram po najboljših močeh truditi za konkurenčne programe in vztrajati pri veliki količini treningov," pravi trener ekipe evropskega pokala in dodaja: "Če želimo napredek, bomo morali prihodnje leto raven še nekoliko dvigniti. Če bo breme zgolj na tekmovalcih, potem bomo kakšnega izgubili."
Težave jih krepijo
V upanju, da bo kljub stalni participaciji ohranil močno skupino tekmovalcev, Verdnik poudarja, da ekipa na smučarski ravni ne sme čutiti prikrajšanosti. "Včasih je kruto, ko se na treninge vozimo, namesto da bi spali ob vznožju smučišča. Fantje se tako pogosto na treninge odpravljajo ob peti uri zjutraj in vračajo 12 ur zatem. Nato jih čaka še delo s smučmi in analiza posnetkov na spletu. Na potovanjih iščemo poceni nastanitve in si hrano pripravljamo sami. V tem ne vidim nič slabega. Predvsem pa ocenjujem, da je nastali položaj ekipo združil in v tekmovalcih prebudil še večjo mero borbenosti," pravi trener tekmovalcev, ki naj bi v prihodnjih letih dopolnili in deloma nasledili aktivno slovensko gardo v svetovnem pokalu.
Pomoč žičničarjev
Ob pogosto vsesplošnem negodovanju pa Verdnik vendarle izpostavlja tudi svetlo plat slovenske smučarske družine. Kot pravi, po zaslugi kranjskogorskega kluba in tamkajšnjih žičničarjev te dni s pridom izkoriščajo odlične pogoje za treninge v Podkorenu.
"Pogosto poslušamo očitke o nenaklonjenosti slovenskih smučišč. Dogaja se prav nasprotno. V teh težkih časih mnogi še bolj pomagajo. V Kranjski Gori imamo recimo na voljo vse, kar želimo, od proge, ki je pripravljena z vodo, do vozovnic za trenerje. Korak proti nam so storili tudi na Krvavcu, na Golteh … Ta posluh v teh časih veliko pomeni," dodaja Verdnik.