Martin Pavčnik

Petek,
6. 9. 2013,
18.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Jurij Žurej Tina Maze

Petek, 6. 9. 2013, 18.06

8 let, 7 mesecev

Prihodnost smučanja bo odvisna od tujih pokroviteljev

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Novi direktor Smučarske zveze Slovenije dr. Jurij Žurej v sobotnem pogovoru o dolžini svojega mandata, prihodnosti slovenskega zimskega športa, Tini Maze ...

Potem ko se je Jaro Kalan leta 2010 po kar dvanajstih letih poslovil od vloge direktorja Smučarske zveze Slovenije, je v zadnjem obdobju pretočnost v njegovi nekdanji pisarni občutno večja. Po Matiji Vojsku in Barbari Kürner Čad bo direktorsko trilogijo v zgolj enem štiriletnem mandatu sklenil dr. Jurij Žurej. Izbranec predsednika Primoža Ulage je doktor pravnih znanosti, ki ima v svoji osebni kartoteki vpisan tudi MBA. Deloval je v različnih okoljih, od Pravne fakultete, kjer je bil mladi raziskovalec, prek več družb in vse do urada za intelektualno lastnino. Povezan je bil tudi z zimskimi športi, predvsem na klubski ravni, a nikoli tako tesno in poklicno kot od 1. septembra naprej. "Delal sem v akademskem svetu, državni upravi in gospodarstvu. Širok spekter izkušenj in znanja bom skušal prenesti tudi na smučarsko zvezo. Vem pa, da izkušnje in izobrazba ne pomenijo prav veliko, če v konkretnem primeru ne pokažeš določenega rezultata," pravi dr. Žurej.

Se na začetku direktorskega mandata zavedate, da se lahko poslovite že v prvem delu prihodnjega leta, torej kmalu po tem, ko se boste dodobra spoznali z novo vlogo in še pred prvim udejanjenjem svojih strateških zamisli? Naloga direktorja je poslovno vodenje institucije. To je skrb za redne procese in zagotavljanje servisa za vse klube in tekmovalce. To delo ne vključuje vizije in strategije. Za zadnjo je zadolžen izvršni odbor.

Verjetno pa stavite na zmago Primoža Ulage na januarskih volitvah za predsednika Smučarske zveze Slovenije, novo direktorsko izvolitev in začetek pravega mandata … Absolutno.

Zanimivo pa je, da vam je predsednik ponudil vlogo direktorja, za katero je še nedolgo nazaj trdil, da je SZS sploh ne potrebuje. Vas to navidezno protislovje bega? To je vprašanje terminologije. Zveza potrebuje osebe, ki vodijo posamezne procese. Direktor, predsednik, izvršni direktor, direktor za finance ali marketing … Mar so nazivi pomembni? Ne, to je povsem irelevantno. Pomembno je, da odgovorni ljudje odgovorno delajo. S predsednikom Ulago sva enotna pri opredelitvi delovnih nalog. Vsekakor pa se tudi sam strinjam z razmišljanji o uvedbi profesionalne vloge predsednika SZS. Količina vloženega dela namreč kaže na poklicno naravo dela. Predsednik pooseblja širši pogled. Govorim o viziji, strategiji, mednarodnem sodelovanju … Na drugi strani pa zveza potrebuje tudi nekoga, ki skrbi za dnevne oziroma izvršne naloge. Podobno je v gospodarskih družbah.

Na polici vaše direktorske pisarne je mogoče videti zajetno mapo z napisom "primopredaja". Je bila uspešno opravljena? V kakšni "kondiciji" je SZS? Primopredaji sledi pregled stanja. Prvi občutki mi dajejo slutiti, da je za novo sezono dovolj dobro poskrbljeno. Pred novim olimpijskim ciklom pa bo treba odločno zavihati rokave in postaviti koncept sodelovanja s klubi. Gospodarski položaj pri nas ni obetaven, kar klubi čutijo. Naloga zveze je, da s svojim znanjem in materialnimi dobrinami v okvirih svojih zmožnosti klubom pomaga. Poskrbeti pa je treba tudi za vrhunske tekmovalce. To so naloge, ki nas čakajo. Vzporedno bomo morali zapreti tudi določene postavke iz preteklosti, pri čemer mislim predvsem na posojila. Ne zanima me, zakaj ima zveza posojila. Moja naloga je plačevanje le-teh. Ne bom se spraševal o smiselnosti pogodb. Pogodbe je treba izpolnjevati. Jasno, če pa na določenih ravneh čutim, da bi lahko kaj storil na bolj učinkovit način, bom to tudi storil.

Dotaknili ste se prednostnih nalog. Bo med temi tudi konsolidiranje lastnih vrst in dvigovanje ugleda zveze? Zdi se namreč, da se zveza že lep čas ukvarja predvsem z lastnimi vrstami, pranjem umazanega perila v javnosti, kadrovskimi menjavami … Zveza do ugleda ne bo prišla z všečnimi medijskimi objavami, ampak le z dobrim delom. Če bomo delali dobro in imeli integriteto, bomo uživali tudi ugled.

Ugled vsaj delno načenja tudi način kadrovanja. Je bila zamenjava direktorice v skorajda izdihljajih mandata res nujno potrebna? Do razlogov za odhod gospe Barbare Kürner Čad se ne želim opredeljevati. To ni moja naloga. Moja naloga je izpolnjevanje opravil v interesu zveze. Sem se pa z zdaj že nekdanjo direktorico dogovoril, da bomo v prihodnje skušali sodelovati na področjih, na katerih ima specifična znanja. Moje načelo je preprosto. Vse, ki imajo radi smučanje in mu lahko pomagajo, je treba spraviti na skupen voz.

Kako čvrst pa je ta voz? Ali po vašem mnenju trenutni model delovanja SZS še zagotavlja kontinuirano podporo vrhunskemu športu in omogoča mednarodno konkurenčnost? Programe za olimpijsko sezono so strokovna vodstva pripravila že pred mojim prihodom, zaprti pa so bili tudi vsi proračuni. Predvidevam, da so programi optimalni, rezultati preteklih sezon pa potrjujejo pravo usmeritev. V prihodnje pa … Bom povsem odkrit. Če ne bomo dobili ustreznih sredstev iz gospodarskih okolij, ki se ne ukvarjajo s takšnimi težavami kot v Sloveniji, potem bo obstoječi proračun nerealen. Športniki tekmujejo v konkurenčnem okolju, tam pa nikogar ne zanima, da se Slovenija nahaja v gospodarski krizi. Pred leti je bil odstotek nelikvidnih podjetij majhen. Danes znaša ta odstotek med 15 in 20. Podjetje, ki ne plačuje zaposlenih, seveda ne more vlagati v vrhunski šport. Prav zato moramo v okolja, v katerih kriza ni tako izrazita. Tam pa se bomo soočili s povsem drugačnim konceptom trženja. V preteklosti pridobljena sredstva so bila pri nas pogosto povezana s čustvi. V tujini pa pri pokroviteljih ne bomo mogli igrati na noto nacionalnega interesa in čustev. Potencialne partnerje bodo zanimali le rezultati. Zanimal jih bo učinek oglaševanja. Kolikokrat bomo videni na malem ekranu? Za koliko se bo prodaja povečala? Da, novi časi. Ena od mojih nalog bo torej sodelovanje s tujino in Slovenci, ki so uspešni onstran naših meja. Ob tem pa moramo seveda obdržati tudi dober odnos z dolgoletnimi pokrovitelji naših športnikov. Lojalnost je namreč zelo pomembna.

Če povzamemo vaš odgovor, bi dejali, da je prihodnost smučanja oziroma vrhunskega športa odvisna od uspešnosti pri zagotavljanju tujih pokroviteljev? Da.

Kaj pa potencialnim pokroviteljem lahko ponudite? Iščemo podjetja, ki bodo v sodelovanju z nami videla dodano vrednost. Naši smučarji in skakalci se ne obremenjujejo s svojo majhnostjo. Premikajo športne mejnike. Podobno moramo storiti tudi mi. Ne smemo se obremenjevati s tem, od kje prihajamo, temveč se moramo zavedati, da prodajamo najboljše blago na svetu.

Ponudili ste iztočnico za vprašanje o Tini Maze in njeni ekipi. Kakšno sodelovanje pričakujete? V tem sodelovanju vidim veliko priložnost za vse vključene. V imenu zveze lahko obljubim korektno sodelovanje. Veselim se prvega srečanja. Vem, da so Tina in člani njene ekipe veliki profesionalci. Postavili so nove mejnike. Lahko smo ponosni na njene rezultate, obenem pa se moramo zavedati, da bo treba poskrbeti tudi za nove rodove. Potrebujemo nove Roberte Kranjce, Bojane Križaje in tudi nove Tine.

Zvezi so v preteklosti mnogi očitali preveč zajetno pisarniško zasedbo. Eden od glavnih očitkov je bil, da programi trpijo na račun režije. Tudi predsednik Ulaga je ob naskoku na predsedniški prestol napovedoval reorganizacijo. Kakšna je vaša prva ocena? Premalo časa sem direktor, da bi lahko natančno odgovoril na takšno vprašanje. V idealnih razmerah bi vsak direktor želel še močnejšo in večjo ekipo. Vsaka organizacija potrebuje spremembe, tudi SZS. Nisem pa pristaš revolucionarnih potez, temveč se bom zavzemal za taktirko premišljenih korakov. Kar lahko rečem, je, da zaposleni na sedežu zveze vedo, zakaj so tu. Želja po kakovostnem delu ni sporna.