Sobota, 27. 2. 2016, 16.52
8 let, 7 mesecev
"Nismo vizionarji, ampak vulkanizerji"
V manj kot mesecu dni se je še ne 25-letni Mariborčan Boštjan Kline še drugič v karieri zavihtel na stopničke za zmagovalce. Po drugem mestu na smuku v Garmisch-Partenkirchnu, kjer ga je prav tako ugnal Norvežan Aamodt Kilde, tokrat Hinterstoder zapušča kot drugi v superveleslalomu. Za nameček je na zahtevni progi slovenski uspeh z desetim mestom dopolnil še Klemen Kosi.
"Okrog teh fantov smo julija zgradili ekipo. Zdaj kažejo rezultate takrat, ko je to najbolj potrebno. Zaradi tega sem ponosen," komentira glavni trener ekipe za hitri disciplini Peter Pen, ki je lani s to druščino postavljal temelje in zadovoljno kimal ob rezultatskem napredku, letos pa se lahko veseli že bolj otipljivih rezultatov.
Kline boljši v superveleslalomu kot v smuku
"Ko sem pred časom trenerskemu štabu in Andrei Massiju dejal, da je Boštjan Kline celo boljši v superveleslalomu kot v smuku, so bili nekoliko presenečeni. A že ob koncu pretekle sezone je na tekmah nižje ravni dominiral na superveleslalomskih tekmah. Poleg tega je to dokazoval tudi na treningih. Ko se je odločil, je bil vražje hiter," pripoveduje Pen, prepričan o tem, da Kline zadnje besede še zdaleč ni rekel niti v kombinaciji.
Bolj zadržan je do zamisli o morebitnem veleslalomskem napredku. Priznava mu namreč dobro tehnično podkovanost, a opozarja na relativno zaprtost te discipline. "Veleslalom je dolgo veljal za osnovno disciplino. Zdaj pa so trenerji in tekmovalci s specifičnimi postavitvami in novimi smučmi postavili svoj vrtiček, v katerem za fante, ki imajo več kot 180 centimetrov in 80 kilogramov, skorajda ni prostora. Če mojstra, kakršna sta Svindal in Janka, delujeta nebogljeno, potem je nekaj hudo narobe," pravi.
Pohvala tudi Kosiju
A čeprav Pen ni skrival zadovoljstva ob drugih stopničkah Boštjana Klineta, ki je s tem dokazal, da ne bo le večni talent in naslednji v nizu izgubljenih nekdanjih mladinskih svetovnih prvakov, pa tokrat pod osrednje žaromete ni želel potiskati zgolj prvega moža ekipe.
"Klemen Kosi v zadnjem obdobju ni deloval najbolje. Tudi pred tokratno tekmo sem bil, podobno kot za Boštjana, nekoliko v dvomih. Dejstvo je namreč, da nismo trenirali na tako dolgih progah, medtem ko pa je vadba na takšni podlagi praktično nemogoča. Zato mi je izjemno všeč pristop. Jasno, posledično tudi rezultat. Tudi Kosi dokazuje, da je lahko vrhunski, " pravi nekdanji slovenski reprezentant.
Zgolj krpanje
Z vnovičnim strmim rezultatskim vzponom moške ekipe za hitri disciplini, v katero se želi prebiti tudi aktualni superveleslalomski mladinski svetovni prvak Miha Hrobat, pa vrednost delnic raste tudi trenerju Penu. Ta med tekmovalci velja za odličnega organizatorja, pronicljivega strokovnjaka in dobrega motivatorja. Sam pa bi bil bolj kot hvalnic vesel kakšnega dodatnega para rok v ekipi, bolj otipljivega proračuna in stabilnejšega spremljevalnega orkestra.
"Imam premalo časa in pomočnikov, da bi lahko delal z vsemi, kaj šele širil ekipo. Že zdaj mi primanjkuje časa za dodatno delo z Martinom Čatrom ali Rokom Perkom po poškodbi. Žal mi je tudi, da ni možnosti, da bi imela mlada Štefan Hadalin in Miha Hrobat pravšnjo podporo," pravi Pen in dodaja: "Nismo vizionarji, ampak vulkanizerji. Ne razvijamo pnevmatik, ampak jih krpamo. To ni izdelan sistem. Veliko je improviziranja."
Brez nacionalnih čustev
Pen je sicer glavnino svoje trenerske kariere prebil v hrvaški reprezentanci, kjer je sodeloval z Ivico Kostelićem in Natkom Zrničićem. Vseeno pravi, da kot trener do uspehov svojih tekmovalcev ne goji čustev, ki bi bila povezana z nacionalnimi barvami.
"Tudi v tenisu nihče ne stiska pesti za Švico, temveč le za Federerja. Podobno je pri smučanju. Dokler nisem prestopil v hrvaški tabor, do sosedov nisem gojil kakšnih izrazitih čustev. Če že, so bila ta bolj negativna kot pa pozitivna. Nato sem postal del te ekipe. Zdaj sem v službi slovenskega smučanja. Delam za Boštjana , Klemna … Pri dojemanju rezultatov pa ni večjih razlik. To so moji tekmovalci," zaključuje mariborski smučarski strokovnjak.