Martin Pavčnik

Četrtek,
18. 2. 2021,
17.00

Osveženo pred

3 leta, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,37

Natisni članek

Natisni članek

Jure Franko Boris Strel Žan Kranjec Žan Kranjec Cortina d'Ampezzo 2021 Cortina d'Ampezzo 2021

Četrtek, 18. 2. 2021, 17.00

3 leta, 10 mesecev

ŽAN KRANJEC PRED PETKOVIM VELESLALOMOM

Kranjec po kostanj v žerjavico

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,37

Če odmislimo možnost slalomske senzacije, ponuja zadnjo realno priložnost za slovensko kolajno svetovnega prvenstva v Cortini d'Ampezzo petkov moški veleslalom, na katerem bo Žan Kranjec poskušal dokazati, da je premagal zdravstvene težave in se je po hudem čustvenem pretresu zaradi družinski tragediji vrnil na najvišjo tekmovalno raven.

Smučar, ki je v svoji paradni disciplini na zadnjih dveh velikih tekmovanjih zasedel četrto in peto mesto, bil v zadnjih dveh sezonah četrti v veleslalomskem seštevku, se ukoreninil v elitno sedmerico, razvil zavidljivo tehniko smučanja, odskočil na ravni telesne priprave in se v zadnjih štirih letih sedemkrat zavihtel na stopničke svetovnega pokala, bi po vseh pravilih moral biti eden od osrednjih favoritov petkove predzadnje moške tekme svetovnega prvenstva. Toda … Toda zadnji trije meseci Žana Kranjca pred osrednjo tekmo dveletnega obdobja so bili vse prej kot utrjevanje poti za nastop kariere v osrčju Dolomitov.

Žan Kranjec | Foto: Sportida Žan Kranjec Foto: Sportida Začelo se je s ponesrečenim drugim nastopom v Santa Caterini. Nato je v družinski tragediji izgubil očeta, se sicer junaško vrnil in v morda najbolj čustveni tekmi v življenju kot nesporni moralni zmagovalec zasedel deveto mesto v Alta Badii, nakar ga je v Adelbodnu, kjer je lani slavil drugo zmago, na cedilu pustilo še zdravje. Zaradi bolečin v hrbtu se je umaknil s snega, se nato postopoma vračal, a z izjemo osebnega občutka na treningih in dobre predstave na torkovih kvalifikacijah paralelne tekme v Cortini d'Ampezzo prave povratne informacije o stanju pripravljenosti nima.

"Zdravstveno stanje je dobro. O hrbtu ne razmišljam več. Lahko sem osredotočen na samo smučanje. Res pa je, da sem po daljšem premoru začel smučati zelo postopoma. V procesu vračanja sem se, predvsem glede občutkov in same forme, še nekoliko lovil. Toda na zadnjih treningih se je videlo, da smučam bolje. Tudi na paralelni tekmi so mi uspeli solidni zavoji. Smučanje je na dobri ravni. V petek bomo videli, kaj to pravzaprav pomeni," razmišlja Kranjec, ki je paralelno tekmo po izpadu v osmini finala zaključil na desetem mestu.

Žan Kranjec | Foto: Sportida Foto: Sportida

Da vendarle še ni povsem prepričan o popolni pripravljenosti, nakazuje odgovor na vprašanje, ali bi se, če bi imel to možnost, takoj podal na štart ali bi izkoristil še dodaten teden za trening. "O tem je vedno težko govoriti. A če bi lahko izbiral, bi se vendarle odločil za trening. Predvsem zaradi tega, ker sem imel v zadnjem obdobju malo dni, ko sem smučal povsem brez misli na hrbet. Verjamem pa, da bom dobro izkoristil zadnji trening in prišel na petkovo tekmo dobro pripravljen," odgovarja stari znanec svetovnih prvenstev. Letošnje je zanj namreč že peto zaporedno, vmes pa se je dvakrat udeležil še zimskih olimpijskih iger.

Želene kolajne, ki bi bila ob kontinuirani večletni konkurenčnosti in nespornem izjemnem dometu povsem realna, tokrat ne napoveduje. Roko na srce, tudi v preteklosti ni nikoli napovedoval rezultatov. V precej večji meri razmišlja o tekmovalni izvedbi, ob tem pa seveda tudi o zanj novi progi in podlagi, ki mu ob otoplitvi ne bo povsem pisana na kožo. "Proga je videti dobro. Predvsem v zgornjem delu je tudi zahtevna. V spodnjem delu nekoliko manj, prave ravnine ni. Zato lahko rečem, da mi je konfiguracija terena všeč. Podlaga bo vsaj v prvem teku zanesljivo dobra. V finalu pa bo težje. Treba bo smučati drugače. Pomembno je, da na progi pustim vse, kar imam," dodaja prvi slovenski veleslalomski adut.

V tej zimi je enkrat stal na stopničkah. Na prvem veleslalomu v Santa Caterini ga je prehitel le Hrvat Filip Zubčić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko V tej zimi je enkrat stal na stopničkah. Na prvem veleslalomu v Santa Caterini ga je prehitel le Hrvat Filip Zubčić Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Prvi sta tudi zadnji   

Prav v moškem veleslalomu je sicer slovensko alpsko smučanje, tedaj še globoko v časih SFR Jugoslavije, prišlo tudi do prve kolajne na velikih tekmovanjih. Zdaj že skoraj osem let pokojni Boris Strel je na svetovnem prvenstvu v Schladmingu leta 1982 s tretjim mestom prišel do zgodovinskega brona. Dve leti pozneje je bil Jure Franko drugi na olimpijskem veleslalomu v Sarajevu. To je bila tedaj prva slovenska kolajna na zimskih olimpijskih igrah. Zanimivo je, da sta prav omenjeni kolajni tudi edini moški veleslalomski na velikih tekmovanjih.
Mikaela Shiffrin
Sportal Drama stotink: druga pomlad Lare Gut Behrami
Andrea Massi
Sportal Andrea Massi: Moji norci so šli na življenje in smrt
Ilka Štuhec
Sportal Raztreščena (samo)podoba slovenskega smuka