Martin Pavčnik

Ponedeljek,
23. 2. 2015,
16.43

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Jurij Žurej Andrea Massi Tina Maze Klemen Bergant

Ponedeljek, 23. 2. 2015, 16.43

8 let, 9 mesecev

Koga bomo gledali na Zlati lisici čez šest let?

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovensko alpsko smučanje se te dni ubada z vprašanjem, kako preživeti zimo, ki obenem odpira tudi razpravo o nadaljnjih usmeritvah. Bo v te vključen tudi Andrea Massi?

Ker se bo v sredo iztekel odpovedni rok, po katerem bodo slovenske smučarske reprezentance ostale brez kar 13 sodelavcev, so bili ob robu Zlate lisice pretekli teden v Mariboru številni pogovori o tem, kako smučarjem in smučarkam na preostalih tekmah zagotoviti vsaj približno sprejemljivo spremstvo. Direktor Smučarske zveze Slovenije Jurij Žurej je v soboto popoldne "odpisanim" trenerjem in serviserjem ponudil podaljšanje sodelovanja za dodaten mesec, do konca marca, kar naj bi zvezo stalo dodatnih 69 tisoč evrov, primanjkljaj ob koncu sezone pa naj bi znašal 250 tisoč evrov.

Do novega šefa smučarjev že prihodnji mesec?

Da zgolj enomesečno podaljšanje pogodb še ne prinaša trajne rešitve, predvsem pa ne odgovarja na vprašanje, kako premostiti vrzel do začetka novega pripravljalnega obdobja, se zaveda tudi Žurej. Po njegovih besedah je zatorej ena od prednostnih nalog tudi zagotovitev operativnega vodstva alpskih disciplin, ki se bo lahko spopadalo z nastalimi težavami. V kratkem bodo objavili razpis za kandidature za predsednika alpskega zbora in odbora, direktor zveze pa upa, da bo naslednik odstavljenega predsednik alpskega zbora Dušana Goriška znan že prihodnji mesec.

"Upam, da bodo predstavniki klubov znali stakniti glave in se vprašati, kakšna bo prihodnost slovenskega smučanja. Treba se je vprašati, kaj bo z novimi rodovi, kaj bomo z otroki in mladino … Vprašati se moramo, koga bomo gledali na Zlati lisici čez šest ali osem let. To so ključna vprašanja, ki jih je treba potisniti pred osebne interese in vprašanja posameznih tekmovalcev. Gledati je treba na sistem. Upam, da smo dovolj zreli za skupen korak naprej," poudarja Žurej.

Osrednja želja: Andrea Massi

Po Žurejevih besedah se medtem pospešeno nadaljujejo tudi pogovori s pokrovitelji za prihajajoče sezone. "Uspešno smo izvedli finančno sanacijo. To pomeni, da bo imela panoga za alpsko smučanje v prihodnje na voljo več denarja za izvajanje programov, saj bo treba v prihodnje od zbranega proračuna za stare grehe nameniti le med 100 in 150 tisoč evrov," pravi direktor zveze, ki je pred časom prehitel postopek sestavljanja alpske piramide in se skupaj s predsednikom SZS lotil snubitve Andree Massija. Italijanskega strokovnjaka, ki se je dokazal z vodenje ekipe Tine Maze, namreč vidi v vlogi vodje slovenskega smučanja, tako moške kot ženske linije.

"Ne gre za vprašanje denarja. Vprašanje je v kolikšni odgovorni živijo za smučarski šport. To je morda naša največja težava. Prav zaradi tega iščemo ljudi, ki bodo pripravljeni pustiti kri in znoj v pisarni ali na smučišču," pravi Žurej in dodaja: "Massi se je z dosedanjim delom vsekakor dokazal, zato ni skrivnost, da ga želimo v svojih vrstah."

Rasto Ažnoh: Potrebujemo sistem

Snubitev Massija, ki se je v tajnosti zgodila že 23. decembra lani, odmeva tudi v trenerskih vrstah, v katerih je največ negotovosti čutiti pri časovnih rokih. Andrea Massi namreč ne skriva, da je kljub razmišljanju o ponudbi predan projektu s Tino Maze. Ta pa naj bi odločitev o (ne)nadaljevanju kariere sporočila šele poleti. "Andrea, s katerim sem nekoč odlično sodeloval, danes pa imava spoštljiv odnos, je trenutno predan projektu, katerega cilj je veliki kristalni globus, zato je razumljivo, da so njegove misli predvsem pri Tini," pravi Rasto Ažnoh, glavni trener slovenske ženske reprezentance.

"Slovensko smučanje potrebuje vodjo. Potrebuje nekoga, ki bo stopil pred pokrovitelje, opremljevalce in trenerje. Andrea je s svojim delom nedvomno dokazal, da je strateg s pravo vizijo," poudarja Ažnoh in v isti sapi dodaja: "Ključna naloga slovenskega smučanja je postavitev sistema. Ta zdaj ne deluje. Potrebujemo pa sistem, ki bo otroke vodil od prvih zavojev do šampionov."

Klemen Bergant: Andrea ima veliko znanja

Podobnih misli je tudi glavni trener moške reprezentance Klemen Bergant. "Andrea Massi ima prav gotovo veliko znanja in se lahko pohvali z rezultati. A ključna težava slovenskega smučanja v tem trenutku ni podhranjenost stroke. Smo panoga brez pravega vodstva. Potrebujemo nekoga, ki bo zavihal rokave in se lotil poslovnega dela. Potrebujemo vire prihodkov in odnos z opremljevalci. To je temelj tudi za gradnjo ekipe trenerjev in smučarjev," pravi Bergant in slikovito dodaja: "Deseto mesto Klemna Kosija na superveleslalomu svetovnega prvenstva je poraz in sramota za vse velike smučarske narode. Prehitel je smučarje, katerih mesečni program je dražji od njegovega dvoletnega."