Martin Pavčnik

Ponedeljek,
2. 2. 2015,
16.33

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

deskanje Rogla

Ponedeljek, 2. 2. 2015, 16.33

8 let, 8 mesecev

"Briga me, kaj si mislijo ljudje. Jaz sem olimpijski prvak!"

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Olimpijski Soči je nekaj najbolj divjega, kar se mi je zgodilo v življenju," pravi ameriški deskar z ruskim potnim listom Vic Wild.

Američan, ki deska pod rusko zastavo, Vic Wild po finalni zmagi nad Italijanom Mirkom Felicettijem na paralelnem veleslalomu svetovnega pokala na Rogli ni skrival čustev. Vriskal je kot lani februarja, ko je na Rdeči poljani nad Sočijem postal dvakratni olimpijski prvak. Ko se je nekoliko umiril, je priznal, da je bil zmage še toliko bolj vesel zaradi dejstva, da vse od olimpijskih iger ni stal na najvišji stopnički. Še več, tako v svetovnem pokalu kot tudi na nedavnem svetovnem prvenstvu v Lachtalu je kot po pravilu vselej obtičal že pred polfinalnimi boji. "Lepo se je znova zavihteti na vrh, predvsem pa z vožnjo, v kateri sem užival. To je Rogla. Teren morda res ni najbolj zahteven, a je podlaga odlično pripravljena in omogoča čiste zavoje. Tu si lahko deskar privošči gladke linije, pravi 'karving'. Na preostalih tekmah je predvsem v izločilnih tekmah podlaga pogosto že dodobra načeta, tako da se deska trese. Prav zaradi tega se bom prihodnje leto z veseljem vrnil v Slovenijo," je po šele svoji drugi zmagi v svetovnem pokalu dejal 28-letni Američan.

Zvezde je treba mastno plačevati, mar ne?

Wildu se je sicer življenje pred 11 meseci obrnilo na glavo. Z zmagama tako v paralelnem slalomu kot tudi veleslalomu na olimpijskih igrah se je znašel v ruskem središču pozornosti. Za nameček je kolajno osvojila tudi njegova žena Alena Zavarzina, sicer osrednji razlog za menjavo športnega državljanstva. Drugi, nikakor ne zanemarljiv razlog pa je bila tudi njegova narava, saj je, skladno s priimkom, privrženec bolj divjega življenja, kar je šlo Američanom zelo v nos.

Zdaj se na to požvižga, enako pa velja za zbadljive ameriške dovtipe ob zmagovanju za Rusijo. "Olimpijske igre so nekaj najbolj divjega, kar se mi je zgodilo v življenju. Bilo je noro! No, resda sem se nato znašel v posebnem vrtincu. Bil sem vpet med ljudi, ki so od mene želeli takšne in drugačne aktivnosti. To je del tega. Nisem pa zvezda. Ne. Zvezde je treba plačevati, mar ne? Moja misel je bila priprava na novo zimo. Mislim, da mi je uspelo," se je v leto 2014 vrnil Wild, o ameriških komentarjih pa dodal: "Kdor me spoštuje, mi je zlati kolajni privoščil. Ljudje poznajo mojo zgodbo. Za preostale pa … Briga me, kaj si mislijo ljudje! Šel sem svojo pot. Zdaj sem olimpijski prvak."

V pričakovanju dvoboja z Žanom Koširjem

Svojeglavi zvezdnik svetovnega deskanja je sicer po zmagi na Rogli priznal, da je v velikem finalu pričakoval obračun z domačim junakom in prepričljivim zmagovalcem kvalifikacij Žanom Koširjem. Ta se je moral zadovoljiti z bojem za tretje mesto, v katerem je znova pokazal, da ga odlikuje verjetno najbolj izpopolnjena tehnika v svetovnem pokalu, obračun z olimpijskim prvakom pa je prestavil na eno od prihodnjih tekem.

"Žan je eden od mojih najboljših prijateljev v karavani svetovnega pokala in tudi v življenju na splošno. Iskreno se veselim njegovih uspehov. Med nama vlada posebna zvrst medsebojnega spoštovanja. V tej sezoni deska na izjemno visoki ravni. Res je, pričakoval sem ga tudi v finalu Rogle. Imel bi celo bolj ugodno progo in lepše možnosti za zmago, a naš šport je vedno nepredvidljiv," je o vodilnem deskarju paralelnih disciplin dejal Wild.