Četrtek,
17. 9. 2015,
14.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

deskanje tožba MOK

Četrtek, 17. 9. 2015, 14.18

8 let, 7 mesecev

Ameriški deskar toži mednarodni olimpijske komite

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok), da v programu naslednjih olimpijskih iger leta 2018 v Pjongčangu ne bo nekaterih disciplin, je prinesla sodni proces.

Ameriški deskar Justin Reiter namreč toži krovno olimpijsko organizacijo, ker je z iger umaknila paralelni slalom.

Mok je junija na zasedanju v Lozani razširil tekmovalni spored naslednjih zimskih olimpijskih iger. Izvršni odbor krovne olimpijske organizacije je sklenil, da bo v Južni Koreji leta 2018 na sporedu šest novih disciplin v smučanju, curlingu, hitrostnem drsanju in deskanju. A so naredili tudi rez, saj na igrah ne bo več na sporedu paralelnega slaloma deskarjev in deskark.

Prek spleta zbira denarno pomoč

Zoper takšno ravnanje je zdaj po sodni poti ukrepal Justin Reiter. V Lozani, kjer ima Mok sedež, je vložil tožbo, sklicuje pa se na to, da je Mok z junijsko odločitvijo kršil lastna načela. Prvo zaslišanje je načrtovano za petek, ameriški deskar pa prek spleta zbira sredstva, ki jih potrebuje za sodni boj.

Razplet te pa bo zanimiv tudi za slovensko ekipo v deskanju, saj je Žan Košir prav v tej disciplini na zadnjih igrah v Sočiju leta 2014 osvojil srebrno medaljo.

Na svoji spletni strani, kjer Reiter pojasnjuje, zakaj se je odločil za tožbo, je zapisal, da je Mok kršil svoja pravila, ker je spremenil program iger manj kot tri leta pred začetkom, poleg tega pa je po njegovem mnenju še enkrat dokazal, da mu za športnike pravzaprav ni mar.

Prvi posameznik, ki se je lotil Moka

"Dovolj je bilo. Moramo ukrepati. Zato sem se odločil za tožbo, v upanju, da bom po pravni poti izpodbil odločitev in dosegel, da paralelni slalom spet uvrstijo na koledar olimpijskih iger leta 2018," je zapisal Američan, ki dodaja, da se je kot prvi posameznik v športnem svetu lotil tako velike organizacije.

Potrebuje vsaj 175 tisočakov

Pravni boj pa ne bo poceni. Kot je še pojasnil Reiter, je, da bi bilo vse v skladu s predpisi in da bi imel možnosti v boju z Mokom, najel močno odvetniško ekipo s pravnikom v ZDA in Švici. Reiter priznava, da sam ne bo zmogel pokriti vseh stroškov, zato poziva somišljenike, naj mu pomagajo zbrati potrebna sredstva. Ocenjuje, da bo za uspešen boj in vrnitev paralelnega slaloma na OI potreboval vsaj 175 tisoč ameriških dolarjev oziroma 160 tisoč evrov.

Že pred tem korakom je 34-letni športnik iz Steamboat Springsa sprožil spletno peticijo, ki jo je podpisalo 15 tisoč simpatizerjev, Moku pa poslal odprto pismo.