Ponedeljek,
8. 5. 2017,
20.39

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,75

Natisni članek

Natisni članek

Sportalov zakaj, Sportalov zato Ljubljana Zmaj Aleksander Hribovšek Tina Ban

Ponedeljek, 8. 5. 2017, 20.39

7 let, 2 meseca

Sportalov zakaj/Sportalov zato

Zakaj so ljubljanski športniki zmaji?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,75
Zmaj | Foto Vid Ponikvar

Foto: Vid Ponikvar

Športne kolektive iz Ljubljane pogosto označujemo z vzdevkom zmaji, saj je ta ogenj bruhajoča pravljična žival tudi v ljubljanskem grbu. Zakaj?

Ljubljanska športna društva in klubi so se poistovetili s simbolom v mestnem grbu in ga večinoma vkomponirali tudi v svoje simbole. Zmaj je tudi na splošno zelo prisoten v ljubljanski arhitekturi, najdemo ga na vrhu grajskega stolpa, na Zmajskem mostu in v vsaki ljubljanski prodajalni s spominki. In kako se je zmaj sploh znašel v ljubljanskih mestnih simbolih?

Legenda o Jazonu in Argonavtih

Najbolj znana in romantična je legenda o Jazonu in Argonavtih. Po tej naj bi Ljubljano ustanovil mitološki grški junak Jazon, ki je kralju Aitesu ukradel zlato runo, nato pa s tovariši Argonavti na ladji Argo pobegnil prek Črnega morja po reki Donavi in Savi vse do Ljubljanice. Na ozemlju med današnjo Vrhniko in Ljubljano so Argonavti na begu pred zasledovalci našli veliko jezero in ob njem barje, kjer so naleteli na strašno močvirsko pošast. Jazon se je z njo bojeval in jo ubil. Pošast je bila seveda ljubljanski zmaj.

"Eno je mitologija, drugo so pa dejstva"

Po drugi razlagi je zmaj simbol starega poganskega verovanja, ki ga s kopjem ubije Sv. Jurij in tako simbolno v deželo prinese novo vero, krščanstvo. "Eno je mitologija, drugo so pa dejstva," pa opozarja predsednik društva Heraldica Slovenica Aleksander Hribovšek.

"Če govoriva o teh zgodbicah, je ena ta o zavetniku Ljubljane svetem Juriju, ki naj bi premagal zmaja in tako dalje. Načeloma pa je tako, zmaj oziroma litvern, ki je pravilnejši izraz za to ljubljansko kreaturo, pride v grb šele konec 17. stoletja, nič prej. To je zelo pozno," pojasnjuje Hribovšek.

Simbol ljubljanskih športnih kolektivov. | Foto: Vid Ponikvar Simbol ljubljanskih športnih kolektivov. Foto: Vid Ponikvar

So Ljubljančani le skopirali celovški grb?

Čeprav so te pravljice o Argonavtih in Sv. Juriju lepe, je najbolj verjetna razlaga ta, da so v Ljubljani preprosto skopirali grb Celovca, še pravi: "Celovški grb je skoraj identičen ljubljanskemu, s tem, da ta litvern ni na vrhu gradu, ampak nekje na sredini grajskega stolpa. Gre pa za iste barve."

"Prvi pečati, ki so nam na voljo, od 13. stoletja dalje, zmaja nimajo. Tudi na pečatu iz sredine 15. stoletja zmaja v samem grbu, to pomeni v sliki znotraj ščita, ni. Je pa narisan nad grbom. Grb z zmajem se pojavi šele z Valvasorjem (Janez Vajkard Valvasor, Slava vojvodine Kranjske, 1689 op. p.), ki ga prvi nariše v svojo knjigo. Pred tem tudi sveti Jurij ni imel prav veliko veze z ljubljanskim grbom. Jazon in Argonavti so samo lepa zgodbica iz 13. stoletja pred našim štetjem."

Zmaj ali litvern?

Razliko med zmajem in litvernom nam bo Hribovšek pojasnil v posebnem članku letos poleti, prebrali ga boste lahko na naših spletnih straneh, na kratko pa je o tej temi povedal: "Zmaj ni enovita figura. Imamo nadvrsto, ki mu rečemo zmaj in podvrste, kot so litverni, baziliski, hidre in podobno. Litvern naj bi bil tisti, ki stoji na štirih tacah, ni pa to nujno. Naj ne bi bil zelene barve, kar pa spet ni nujno. Ta srednjeevropska pošast lintvern je včasih zelo podobna zmaju, včasih pa čisto drugačna. Celovški in ljubljanski sta oba zelena in oba sta litverna, kar je smešno, ampak tako je."
Zmaj ali litvern? | Foto: Vid Ponikvar Zmaj ali litvern? Foto: Vid Ponikvar

Sinonim za različne naravne ujme

Zmaji so plod ljudske domišljije. Nekdaj so si z njimi razlagali naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, plazovi, toča in podobno. Postali so sinonim za različne negativne pojave. V heraldiki obstaja kar velik nabor pravljičnih oziroma mitoloških živali, še pravi Hribovšek, "ponekod po srednji Evropi se zmaj pojavlja v povezavi z imeni krajev, če se ime začne na Li, Lint, Ling in podobno, je povezan z zmajem. Načeloma je vedno neka povezava z zmajem. Za Ljubljano pa ne vem, kako je prišla do zmaja."

Vode, barja, močvirja ...

Zanimivo razmišljanje o zmaju je na predavanju "Zmaj in njegovi simbolni pomeni" v Trubarjevi hiši kulture ponudila tudi Tina Ban iz inštituta Ars Magna. "Ena od značilnosti zmaja je, da je povezan z vodo, in opozarja, da je Ljubljana mesto z močnim vodnim elementom. Pri nas zmaj pogosto nastopa v grbih mest, ki so povezana z močvirji, barji. Ampak voda v Ljubljani ni prisotna samo v fizični obliki kot Ljubljanica ali barje, ima tudi izrazit simbolni pomen. Zavetnik stolnice je sv. Nikolaj, zelo 'vodni' svetnik, ki je navadno zavetnik morskih mest. Naš najlepši vodnjak je Vodnjak treh kranjskih rek, pred njim pa je na istem mestu stal Neptunov vodnjak. Kar nekaj ulic v središču mesta nosi vodna imena, imamo Ribji trg, Trnovski pristan, Vodno stezo, Breg, različna Nabrežja. Gostilne so se poimenovale Zlata ladjica, Zlata ribica in tako naprej."

Če so ljublanski hokejist zmaji, potem so jeseniški Jazon in Argonavti. | Foto: Grega Valančič/Sportida Če so ljublanski hokejist zmaji, potem so jeseniški Jazon in Argonavti. Foto: Grega Valančič/Sportida

Kaj pa je zaklad, ki ga čuva?

"Potem lahko rečemo, da zmaj v ljubljanskem grbu simbolizira čuvanje, čuječnost, na to je opozoril že Valvasor. To je lahko povezano tako z budnostjo kot varovanjem zakladov. Takšen zmaj je zaščitnik, ohranjevalec. Kaj pa je zaklad, ki ga čuva? Na to vprašanje si moramo vedno znova odgovarjati sami," je še ena lepa misel iz predavanja Tine Ban.

V teorijo zmaja kot vodnega simbola lepo paše še ena razlaga ljudska razlaga povezave Ljubljane in te pošasti. V času večjih poplav, ki so na ljubljanskem barju pogoste, so ljudje našli človeško ribico (proteus) in jo takoj označili za zmajevega mladička.

Nekoč mogočnega športnega zmaja danes ubije vsak ...

V kontekstu športne mentalitete je zmaj simbol moči, poguma in veličine, glede na uspehe ljubljanskih športnih kolektivov v zadnjem času, pa bolj velja nasprotno. Nekoč mogočnega športnega zmaja danes ubije vsak, ki ima pet minut časa. V nogometu je vlogo Sv. Jurija odigral Maribor, v hokeju so Jazon in Argonavti Jeseničani …