Sreda, 21. 5. 2014, 15.30
7 let, 1 mesec
V srednji šoli varčeval z energijo, zato da jo je lahko potrošil na treningu
Na gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju, ta slovi po tem, da zna prisluhniti dijakom športnikom, ki morajo vehementno pluti med športnimi in šolskimi obveznostmi, se je znašel v prvi generaciji programa zimski športi.
Dnevno na relaciji Ljubljana-Kranj
"Pouk smo začeli že ob 7. uri in 10 minut, tako da sem že ob 6. uri štartal iz Ljubljane. Tri leta sem obiskoval še staro šolo v središču Kranja, zadnje leto pa preizkušal tudi novo na Zlatem polju," se je ob robu simpatične prireditve z naslovom
"Večino časa sem posvetil športu, čeprav bi bilo bolje, če bi ga del tudi učenju"
"Rad se vračam nazaj v šolo, ker vem, da mi je bilo takrat lepo. Na šolo me vežejo lepi spomini, pa čeprav smo se morali učiti. No, jaz se prav veliko učil nisem, ker se mi preprosto ni ljubilo. Večino časa sem posvetil športu, pa čeprav danes vidim, da bi bilo bolje, če bi ga del posvetil tudi učenju. V razredu smo bili super ekipa in še vedno smo v tesnih stikih, ravno prejšnji mesec smo se spet dobili na srečanju," je pripovedoval Tepeš, starejši brat skakalca Jona, ki smo ga predstavili v rubriki Junaki za jutri in skakalke Anje. Obiskoval je športni razred, kjer so vsi, z izjemo ene sošolke, imeli status športnika in tako nekaj privilegijev pri preverjanju znanja.
Upa, da bo do konca kariere končal tudi "faks"
"V srednji šoli sem mislil, da je bolje, da se posvetim samo skokom, in da šola ni preveč pomembna. Preprosto sem poskušal v šoli prihraniti čim več energije samo zato, da sem jo nato porabil na treningu. No, ampak na koncu sem tudi v šoli opravil vse, kar je bilo potrebno," je dejal Tepeš, ki se je po srednji šoli preselil čez cesto, kar je v praksi pomenilo, da je zakorakal na bližnjo fakulteto za organizacijske vede. "Upam, da bom do konca kariere končal tudi študij," je dodal mladenič, seznanjen s podatki ene od raziskav, ki jih je na prireditvi predstavil predsednik Smučarske zveze Slovenije Jurij Žurej, češ da so športniki, ki uspešno opravijo izobraževalno pot, kar za70 odstotkov bolj uspešni v poslovnem svetu.
Med vrhunskimi slovenskimi športniki, ki so uspešno krmarili med športom in šolo, je opozoril na nekdanjega smučarskega skakalca, danes doktorja geografije Francija Petka in svojega očeta Mirana Tepeša, prav tako geografa. "Težko je združevati šport in šolo, ampak če se hoče, je mogoče vse. Je pa res, da še nekako gre, ko si majhen, potem pa je vedno težje, še posebej če kariera napreduje po tirnicah, ki si si jih zadal," ugotavlja smučarski skakalec, ki o poklicni usmeritvi za zdaj še ne razmišlja.
Ohranja odprte misli, ne želi pa si posedanja v pisarni
"Ne vem še, kaj bi počel v prihodnosti, upam le, da me poškodba ne bo prekmalu oddaljila od skokov in športa na sploh. Za zdaj ohranjam odprte misli, si pa zelo težko predstavljam, da bi osem ur preživel za računalnikom v pisarni," je dejal Tepeš in prikimal Sportalovi pobudi, naj potemtakem vendarle razmisli o vstopu v športnonovinarske vode.