Torek, 10. 1. 2017, 10.06
7 let, 3 mesece
Mladeniči na svetovnem rokometnem odru
Na katere mlade upe se naslanja Slovenija?
Rokometna reprezentanca na svetovnem prvenstvu v Franciji nastopa v osveženi zasedbi. Kdo so fantje, ki so prvič na velikem tekmovanju, in tisti, ki imajo za sabo šele prgišče reprezentančnih nastopov?
Nik Henigman (levo) in Urh Kastelic sta z 21 in 20 leti med najmlajšimi v rokometni reprezentanci.
Zaradi okoliščin in lastnih odločitev je Veselin Vujović, selektor rokometne reprezentance, na svetovno prvenstvo v Francijo odpeljal zasedbo, ki se je glede na olimpijske igre spremenila za štiri (izkušene) igralce. Priložnost v reprezentanci je dobilo nekaj mlajših obrazov. Med njimi vsekakor izstopa Blaž Janc, ki pa ima za sabo že izkušnjo Ria. Debitanta na velikih tekmovanjih sta pravzaprav le dva, Urh Kastelic in Tilen Kodrin.
Vsekakor je pričakovati, da bodo glavno os slovenske reprezentance, ki se želi uvrstiti v četrtfinale, predstavljali izkušen(ejš)i Vid Kavtičnik, Marko Bezjak, Matevž Skok, Jure Dolenec, Matej Gaber in drugi. Kaj pa sporoča mladostna zagnanost?
Blaž Janc, letnik 1996, desno krilo
Prvi strelec Celja v ligi prvakov je verjetno najboljši mladi igralec na svetu. Želijo si ga vsi največji klubi.
Odlikujejo ga izjemna zrelost, racionalnost, hitrost in lahkotnost v igri. Redko odigra slabo tekmo. Ima pogum za ključne odločitve v najpomembnejših trenutkih. Fant z Loga pri Sevnici je v članski ekipi slovenskih prvakov že od svojega 15. leta.
Urh Kastelic, letnik 1996, vratar
Pravzaprav bi za mladinsko reprezentanco po letih še vedno lahko igrala. Kastelic je slovenska naložba v prihodnost.
Veselin Vujović ga je na prvenstvo odpeljal, ker želi, da izkusi veliko tekmovanje. Ne glede na to, da je bil jeseni več mesecev poškodovan, debi v reprezentanci pa dočakal šele na predzadnji dan lanskega leta. Gre za visokega vratarja, kakršnega Slovenija ni imela od obdobja Bena Lapajneta.
Nik Henigman, letnik 1995, levi zunanji
S slabima dvema metroma in telesno močjo potencial za to vsekakor ima, kar je potrdil tudi že v reprezentanci. Rio je bil zanj kratka, a gotovo poučna izkušnja. Res pa je, da nima veliko mednarodnih izkušenj.
A letošnja sezona spreminja tudi to. Počasi bo nastopil čas za korak naprej. V domačem klubu ali drugje?
Tilen Kodrin, letnik 1994, levo krilo
O njem je razmišljal že Boris Denič. Po težavah someščana Simona Razgorja je priložnost v reprezentanci Tilen Kodrin dobil pod Veselinom Vujovićem.
Njegova prednost so evropske izkušnje, čeprav je izrazita številka ena v Celju na levem krilu seveda Luka Žvižej. A Kodrin svoje minute dobiva redno in jih večinoma zanesljivo izkorišča.
Gre za dobrega obrambnega igralca, ki združuje za krilo zelo solidno višino in hitrost. Je vrstnik Blaža Blagotinška, ki pa ima za sabo že precej daljšo reprezentančno zgodbo, zato je celjski velikan prerasel tudi oznako "upi".