Četrtek,
29. 9. 2011,
9.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Rolando Pušnik Katar

Četrtek, 29. 9. 2011, 9.17

8 let, 7 mesecev

Katarski sprehod med kravami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kar nekaj je slovenskih trenerjev, ki si kruh služijo v tujini. Ni lahko, sploh zaradi kulture in običajev, a se odlično znajdejo v državah Perzijskega zaliva. Katarce smo obiskali med kravami.

Ob Niku Markoviču, ki opravlja nalogo selektorja reprezentance Kuvajta, se je v muslimanskem svetu uspešno uveljavil tudi Borut Maček. Zadnje leto je prvi strokovni mož katarske mladinske in članske izbrane vrste. Ni pa le trener, marveč tudi promotor Slovenije. Tako je že večkrat ekipe z Bližnjega vzhoda pripeljal na priprave v Slovenijo. "Zakaj ne bi? Slovenija ima toliko dobrih kapacitet za priprave, pa so neizkoriščene. Zaradi odličnih pogojev za delo, miru, okolja in podnebja se zelo rad odločam za našo državo," je ob obisku Sportala na Rogli povedal Maček. Morda se sliši sanjsko, delo v Katarju ali katerikoli drugi državi, pa vendarle ni lahko. "Dokler se ne navadiš na njihov način življenja, kulturo in okolje je stresno, potem pa veliko lažje. Sam sem že nekaj časa v tem svetu, zato se odlično znajdem," doda Maček, ki ne skriva zadovoljstva s pogoji, hkrati pa gre za finančno Meko.

"Puška" pika na i

Daleč stran od doma pa vendarle terja svoj davek, zato je bil izredno vesel, ko se je na povabilo odzval tudi Rolando Pušnik, nekdanji odlični vratar, že leta pa izvrsten trener vratarjev. "Odločitev je bila prava. Super sodelujemo. Zelo sem zadovoljen s tem, kar smo naredili doslej. A hočem še več. Naši cilji so visok," doda priljubljeni "Puška", ki tisoče kilometrov stran ustvarja vratarsko ekipo, ki se je že izkazala na mladinskem svetovnem prvenstvu. Ob tem pa nosilec dveh olimpijskih medalj z Jugoslavijo usklajuje tudi humanitarno tekmo za nekdanjega soigralca, obolelega Iztoka Puca, ki bo 5. novembra v dvorani Zlatorog v Celju.

V slabih 14 dneh so imeli Katarci strnjen urnik na Rogli. Pod taktirko Mateja Fabčiča so opravili 13 treningov, saj je telesna priprava ključ pred tekmovalno sezono, ki se začenja v Aziji oktobra. "Včasih sem ga moral malce ustaviti, saj sem videl, da reprezentanti ne morejo več," se nekoliko pošali selektor. Zgodba o uspehu? Pritiskov ni dodaja, želja je: "Niso postavljali pogojev, sam pa imam velike ambicije z reprezentanco. Pred nami so azijske olimpijske kvalifikacije, naslednji cilj je svetovno prvenstvo v Španiji."

Maček je pred tem vodil Bahrajn ter ga popeljal do naslova prvaka Perzijskega zaliva, nato pa je z Iranom osvojil drugo mesto na azijskih igrah. "Katar že pet let ni osvojil nobene medalje. To si želim spremeniti, priložnosti ne manjka." Olimpijske kvalifikacije, pa prvenstvo Perzijskega zaliva in kvalifikacije za SP v Španiji.

Za svetovno prvenstvo bo luksuz

Katar je država, kjer se nafta cedi povsod. Infrastruktura je daleč pred vsemi, standard visok. V prihodnjih letih bo gostila tako nogometno kot rokometno svetovno prvenstvo. "To je res noro, kaj vse bodo zgradili in pripravili za prvenstva. Govorijo celo o tem, da naj bi bilo za nogometno tekmovanje celo štadioni klimatizirani," o tem, da ni pomanjkanja v državi z največjim BDP-jem na prebivalca v svetu Borut Maček. Zaradi ambicij ga nikakor ne vleče nazaj. Ponudb za "drugoligaške sredine" ni manjkalo, a želje za kaj takega ni. "Kjer ne morem zmagovati in krojiti vrha, me ne zanima. Zato Evropa v tem trenutku ne pride v poštev. Tukaj imamo vse, kar želimo za dobro delo, cilji so visoki in uresničljivi, plače so redne," ne razmišlja o vrnitvi v evropsko "kritično" stanje trener iz Šmartnega pri Litiji.

Puščava, ovce, dragi avtomobili in nebotičniki so del katarskega vsakdana, zato je vsakršna pot v zelene oaze za katarsko reprezentanco nekaj posebnega. Ob prihodu na Roglo nas je Maček presenetil in dejal, da nimajo treninga, pač pa gremo na sprehod. Malce smo se zmrdovali, a ekipa Sportala priznava, da je bilo veliko bolj zabavno kot spremljanje rutiniranega treninga. "Gremo po gobe," je dejal igralcem Maček ob zboru ob 11. uri, potem ko so sami v "svoji sobi" urejeni v arabskem stilu popili čaj: "Kdor jo najde, bo nagrajen. Iščemo tiste prave, za prehrano, ne strupene." In smo šli. Rogla v meglici, le nekaj popotnikov na pohodu po zeleni planoti, kjer se pozimi gnetejo smučarski zanesenjaki.

Krave in pašniki so senzacija

Krave, električni pastir, zeleni pašniki, gozd. Idila, ki si jo je le mogoče zamisliti. Katarska reprezentanca, v kateri so zanimivo le štirje "pravi" Katarci (domorodci), vse ostalo so naturaliziranci iz Egipta, Sirije, Libanona in Bosne, se je zavzela. Glasba, glasni pogovor, fotografiranje. "Vidite, kako nam je lepo. Fantje so res super. Disciplina in red sta prva, imajo željo, postali smo pravi kolektiv. Pozitivna energija je vedno prisotna," ponosno povesta Maček in Pušnik. Potem pa vzklik: "Imam gobo," je navdušen pivot in kapetan ekipe. A ga Maček razočara. Ni prava. Živina je bila prava atrakcija, fotografiranje z njo je bil pravi podvig. Kako se približati kravi? Tipanje in smeh, strah in veselje. Uživanje, kot otroci … Katarski selektor je zadovoljen, važno da se družijo in se zabavajo, potem bodo še raje trenirali.

Fantje so stari med 17 in 32 let, rokomet je za njih neke vrste hobi. Ni vir preživetja. Vsi so zaposleni v vojski ali policiji, za igranje v klubih dobivajo posebej plačilo, ob tem pa še vsaka reprezentančna akcija posebej. Da o vrtoglavih nagradah za kakšen uspeh ne govorimo. Slovenija tako kot za slovenske igralce po tujini stiska pesti za slovenske trenerje v tujini, ki s svojim odnosom in uspehi promovirajo našo državo.