Rabuza

Sreda,
14. 1. 2015,
14.40

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Katar

Sreda, 14. 1. 2015, 14.40

8 let, 7 mesecev

Ivezič: Po dveh dobrih SP javnost pričakuje, da se gre po medaljo

Rabuza

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Dvakratni selektor članske reprezentance, zdaj pa mladinski selektor Slavko Ivezič poudarja, da ima javnost svoje cilje, med mladimi pa je še vedno dovolj talenta, a brez skrbi vseeno ne gre.

Slavko Ivezič že pozna občutek vodenja slovenske reprezentance na svetovnih prvenstvih. Pred desetimi leti v Tuniziji mu je le malo zmanjkalo, da bi se takrat zelo mlada postava Slovenije uvrstila v polfinale.

Deset let pozneje bo slovenska reprezentanca pod vodstvom Borisa Deniča branila četrto mesto iz Španije.

"Po dveh dobrih rezultatih slovenske reprezentance na prejšnjih prvenstvih (bili so šesti in četrti, op. p.) se v javnosti pojavlja mnenje, da je normalno, da gre slovenska rokometna reprezentanca na to svetovno prvenstvo po medaljo. Teoretično mogoče je tako, vendar v praksi to ni preprosto. Taka pričakovanja se lahko čez noč razblinijo, če se na primer že samo eden poškoduje," je previden Slavko Ivezič, ki pozdravlja, da je prvi tekmec Slovenije manj slovit – v petek bodo prvenstvo odprli proti reprezentanci Čila.

"Selektor ima kar nekaj težav s poškodbami, tako da se bolj ubada s tem, koga bo vzel sabo in ne koga bo pustil doma. Predvsem ima težave z obrambnimi igralci. Če bi bilo obratno in bi bile težave v napadu, bi bilo to boljše, saj imamo tam večjo širino. Žreb nam je šel tudi na roko, da se na prvi tekmi ne merimo s tako težkim nasprotnikom, da bodo lahko nekateri načeti rokometaši še počivali in bodo nared, ko jih bo ekipa najbolj potrebovala," razmišlja mladinski selektor, ki veliko članov reprezentance pozna še iz svojih časov vodenja izbrane vrste.

Že takrat je računal na Uroša Zormana, Dragana Gajića, Vida Kavtičnika, Jureta Natka, Miladina Kozlino, Davida Špilerja in Gorazda Škofa.

"Zame je največji uspeh že to, da je slovenska reprezentanca na svetovnem prvenstvu, to je osnovni cilj. Uvrstitev med peto in osmo mesto bo velik uspeh, kar bo višje od tega … Za to pa bomo lahko rekli, da bo fantastičen uspeh," opozarja, da ima javnost velikokrat nerealne želje.

"Reprezentanca ima širino"

Denič je v torek določil potnike za Katar, zraven sta tudi načeta Matej Gaber in Uroš Bundalo. Večina reprezentantov igra v tujini.

"Ekipa ima veliko širino. Večina jih igra v tujih klubih, imajo mednarodne izkušnje. Nasploh se je kakovost v rokometu dvignila. Tudi reprezentance iz 'drugega plana' lahko zdaj premagajo tiste najboljše in to je največja draž," pravi Ivezič.

V vrhu svetovnega rokometa še vedno prevladujejo evropske reprezentance, nov sistem, ki so ga prvič preizkušali pred dvema letoma v Španiji, pa bi tokrat lahko vsaj delno premešal karte.

"Do zdaj so bile v vrhu vedno evropske države, vendar sistem na izpadanje ponuja možnost za presenečenje tudi afriškim in azijskim reprezentancam. Na eni tekmi je mogoče vse. Lahko imaš slab dan, se taktično ne prilagodiš dovolj hitro in se lahko zgodi marsikaj. Za zanimivost je takšen sistem dober, za bolj kakovostne reprezentance pa je vsekakor boljše razigravanje," razmišlja Ivezič.

In glavni favoriti? "To so Danci, Španci, tudi Hrvatje, se mi pa zdi, da bo krog favoritov širši predvsem zaradi sistema tekmovanja. Upam, da se priključi se Slovenija," meni Ivezič.

"Upam, da bomo imeli podobne pogoje za delo tudi v prihodnje"

Ivezič je z rokometom povezan že zelo dolgo. Deloval je v mnogo klubih, v članskih selekcijah, zdaj pa že nekaj časa bdi nad mladimi upi, ki nato skrbijo, da je članska reprezentanca že nekaj časa na visoki ravni.

"Talente in dobre generacije v rokometu imamo. To je plod dobrega selekcioniranja in dela trenerjev v klubih. To je neizpodbitno. Upam, da bomo imeli podobne pogoje za delo tudi v prihodnje. Tu pa imamo v zadnjih letih težave. Če si želimo še naprej biti v vrhu, bo z manj dela to zelo težko. Nekatere reprezentance, ki so slabše in imajo manjše generacije, nas lahko z veliko dela in seveda primernimi denarnimi vložki kmalu prehitijo. Tega me je strah," opozarja Ivezič, da se manjšanje sredstev lahko pozneje vrne v obliki manjšega nabora igralcev za člansko reprezentanco.