Petek,
13. 12. 2024,
22.06

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,29

Natisni članek

Natisni članek

Danska Norveška Francija Madžarska EP v rokometu za ženske 2024

Petek, 13. 12. 2024, 22.06

1 mesec

EP v rokometu (Ž), polfinale

Skandinavski finale na Dunaju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,29
EP v rokometu (ž): Madžarska - Norveška | Norvežanke so v prvem polfinalu EP s 30:22 premagale Madžarsko. | Foto Guliverimage

Norvežanke so v prvem polfinalu EP s 30:22 premagale Madžarsko.

Foto: Guliverimage

V finalu evropskega prvenstva v rokometu za ženske se bodo v nedeljo pomerile Norvežanke in Danke. Branilke naslova so danes v prvi polfinalni tekmi na Dunaju s 30:22 premagale Madžarsko, Danke pa so bile v drugem s 24:22 boljše od Francije. Že popoldne so Švedinje v tekmi za končno peto mesto s 33:32 ugnale Nizozemke.

Branilka naslova Norveška se je zanesljivo prebila v veliki finale. Na prvem polfinalnem obračunu v mestni dvorani na Dunaju je imela Madžarsko pod nadzorom od prve do zadnje minute.

V nedeljo bo naskakovala že svojo deseto končno zmago na evropskih prvenstvih, v svoji vitrini pa ima shranjene še tri naslove olimpijskih in štiri svetovnih prvakinj.

Izbranke islandskega strokovnjaka na klopi Norveške Thorirja Hergeirssona so takoj postavile stvari na pravo mesto. Tekmo so odprle s 4:1, v prvi polovici tekme pa so največ vodile za pet golov (13:8).

V drugem polčasu so imele vajeti igre v svojih rokah, trikrat so povedle za devet golov (26:17, 27:18, 28:19), hkrati pa prihranile precej moči za nedeljsko najbolj prestižno tekmo na turnirju.

Pri Norvežankah je bila najbolj učinkovita Henny Reistad s sedmimi, pri Madžarkah, sicer celinskih prvakinjah leta 2000 ter bronastih v letih 1998, 2004 in 2012, pa Katrin Klujber s petimi goli.

Štiriinštiridesetletna norveška vratarka Katrine Lunde in njena madžarska kolegica Kinga Janurik sta zbrali po enajst obramb.

V večernem polfinalu bolj napeto

Francosko-danski polfinalni obračun je bil veliko bolj negotov od prvega med Norveško in Madžarsko, končal pa se je z zmago Danske. Skandinavska izbrana vrsta bo v nedeljo naskakovala četrto končno zmago na celinskih tekmovanjih po letih 1994, 1996 in 2012.

Danke bodo poskušale priti do svojega četrtega evropskega naslova. | Foto: Guliverimage Danke bodo poskušale priti do svojega četrtega evropskega naslova. Foto: Guliverimage

V prvi polovici tekme je bila pobuda na strani rokometašic iz Hamletove dežele, ki so v 24. minuti povedle za tri gole (10:7). A izbranke francoskega selektorja Sebastiena Gardillouja, ki je po letošnjih olimpijskih igrah v Parizu na tem položaju zamenjal legendarnega Olivierja Krumbholza, so jim v 29. minuti povsem zadihale za ovratnik (11:12).

V začetku drugega polčasa je kazalo, da so Francozinje le našle recept za granitno obrambo Dank. V 40. minuti so izenačile na 14:14, nato pa so Skandinavke znova zaigrale sijajno, naredile delni izid 6:0 ter v 48. minuti povedle z 20:14. Francozinje so štiri minute kasneje prepolovile zaostanek (18:21), dve minuti pred koncem so se približale na dva gola (20:22), na koncu pa po sedmih zanesljivih zmagah v skupinskem in glavnem delu tekmovanja le doživele prvi poraz na letošnjem celinskem tekmovanju.

Pri Dankah je bila junakinja vratarka Anna Opstrup Kristensen, ki je Francozinjam ubranila kar 16 strelov, Anne Hansen pa je dosegla sedem golov. Pri Francozinjah je bila najbolj učinkovita Pauleta Foppa s štirimi zadetki. Igralka Krima Mercatorja Grace Zaadi je dosegla tri, njena reprezentančna in klubska soigralka Tamara Horaček pa dva gola.

Slovenske rokometašice so na prvenstvu osvojile končno deseto mesto. Deseto mesto je tretji najboljši dosežek slovenskih rokometašic na dosedanjih evropskih prvenstvih, ob tem so izenačile svojo uvrstitev s tekmovanja na Danskem 2002.

EP v rokometu (Ž), polfinale

Petek, 13. december:

Končni vrstni red:

1. ?
2. ?
3. ?
4. ?
5. Švedska
6. Nizozemska
7. Nemčija
8. Črna gora
9. Poljska
10. Slovenija
11. Romunija
12. Švica
13. Španija
14. Avstrija
15. Češka
16. Islandija
17. Ferski otoki
18. Severna Makedonija
19. Hrvaška
20. Turčija
21. Srbija
22. Portugalska
23. Ukrajina
24. Slovaška

Preberite še:

Maja Vojnovič, slovenska ženska rokometna reprezentanca
Sportal Tri Slovenke med kandidatkami za naj postavo rokometnega EP
Francija, rokometno EP
Sportal Francozinjam poslastica za prvo mesto in najboljše izhodišče