Lojze Grčman

Sobota,
16. 4. 2016,
7.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,28

Natisni članek

Natisni članek

liga Seha rokomet Celje Pivovarna Laško RK Gorenje Velenje

Sobota, 16. 4. 2016, 7.00

7 let, 1 mesec

Bodo klubi, čeprav stisnenjih zob, pustili Celje in Gorenje na "širni" trg?

Lojze Grčman

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,28

Sobota je dan, ko se bodo spet kresala mnenja o morebitnem vstopu celjskega in velenjskega rokometnega kluba v regionalno ligo Seha.

Argumenti so takšni in drugačni. Za in proti. V prid vstopu slovenskih klubov v regionalno ligo, ki ima za sabo pet sezon, govori več privlačnih tekem, obširnejši trg, odličen zaključni turnir in tudi bistveno nižja "vstopnina" kot pred dvema letoma.

Nasprotniki pa poudarjajo osiromašenje slovenskega prvenstva, veliko potovanj in tekmovanje, ki nikamor ne vodi. Na združenju prvoligašev bodo glasove v prid in proti šteli danes popoldne. A tudi če kluba dobita veto, jima dovolilnico za odhod v ligo še vedno lahko da skupščina.

Kaj je liga Seha?

Seha (South East Handball Association League) je tekmovanje, ki je bilo pred petimi leti ustanovljeno zato, da bi klubom z Balkana in širše regije zagotovilo čim več močnih tekem. Aktualni in zaporedni prvak je Veszprem, ki ga v prihodnji sezoni predvidoma ne bo več v ligi, dvakrat je bil najboljši Vardar, enkrat pa Zagreb.

V zadnji sezoni je nastopalo deset članov - Veszprem (Madžarska), Zagreb in Nexe (Hrvaška), Vardar in Strumica (Makedonija), Vojvodina in Spartak Vojput (Srbija), Tatran (Slovaška), Meškov (Belorusija), Borac Banjaluka (Bosna). Tudi v prihodnji sezoni se število ne bo spremenilo.

 

Pred dvema letoma je bil v igri za Seho slovenski trojček. Zdaj Maribora ni več med kandidati. Ostali so še Velenjčani in Celjani. | Foto: Pred dvema letoma je bil v igri za Seho slovenski trojček. Zdaj Maribora ni več med kandidati. Ostali so še Velenjčani in Celjani.

Vprašanje sponzorskega vložka

Največja zagovornika lige Gorenje in Celje pravita, da sta dobro pretehtala argumente za in proti. "Razlike v državnem prvenstvu so tako velike, da je malo tekem, ki jih dobimo za manj kot na primer pet golov. Če želimo zadovoljiti sponzorja, moramo vstopiti na večje tržišče. Liga Seha je kakovostna, zaključni turnir je bil pripravljen na najvišji ravni.

Če se ne bomo odločili zanjo, je velika verjetnost, da bosta tako naš kot celjski sponzor zmanjšala vložek, kar bi še okrnilo naše rokometno okolje. Preživel bo tisti, ki bo razvil inovativne pristope in imel veliko bazo v svojem okolju. Pomembno pa je, da se v evropska tekmovanja uvršča skozi državna prvenstva," pravi direktor Gorenja Matej Avanzo.

Matej Avanzo meni, da bi ob spodletelem vstopu v ligo Seha tako velenjski kot celjski glavni sponzor verjetno zmanjšala vložka. | Foto: Matej Avanzo meni, da bi ob spodletelem vstopu v ligo Seha tako velenjski kot celjski glavni sponzor verjetno zmanjšala vložka.
 

Tudi njegov celjski kolega Gregor Planteu je podobnega mnenja. "V Sehi vidimo korak naprej v našem razvoju. Liga je dobro organizirana, več je kakovostnih tekem, nadejamo se boljšega obiska, gledanosti, zanimanja. Trg nekdanje Jugoslavije, Belorusije in Slovaške je zanimiv. Naši podporniki si želijo, da se pojavljamo tam. Liga, ki si je močnega sponzorja zagotovila še za štiri leta, je dobro medijsko podprta. Vse tekme so na televiziji, izdajajo se bilteni, prispevki, magazini, zaključni turnir je bil odličen dogodek. Skratka, produkt je kakovosten."

V Celju so proučili tudi potovanja in ugotovili, da z določeno optimizacijo ta ne bi smela biti prevelika prepreka.

"Strah me je, kaj bo z ligo"

Seveda je težko izvedljivo, da bi Gorenje in Celje ob evropski sceni igrala še Seho in državno prvenstvo od začetka. To pa je eden temeljnih pomislekov nasprotnikov odhoda. "Mislim, da je  liga Seha na neki način neizogibna. Vendar vemo, koliko pomenita Celje in Gorenje, ko prideta v mala mesta. Strah me je, kaj bo z ligo, upam, da se stanje ne bo postalo kot v košarki," meni Borut Hren, trener Izole. V košarki najboljši klubi ali kluba že poldrugo desetletje nastopajo v regionalni ligi in se državnemu prvenstvu priključijo v končnici.

V Ormožu so zelo skeptični, kar zadeva Seho. | Foto: V Ormožu so zelo skeptični, kar zadeva Seho.

Kaj bodo rekli sponzorji?

Še krak dlje so šli v Ormožu. "Naše stališče je, da je to slabo, saj liga Seha nima tekmovalnega naboja. Pojavlja se vprašanje, koliko bodo sponzorji še pripravljeni vlagati v klube, če ne bo Celja in Gorenja. Poglejte, kaj se je zgodilo pri košarki. Liga je siromašna. Kako bo čez čas z vstopnicami za Evropo? Želimo imeti korekten sistem, ki bo pri medijih in občinstvu vzbujal zanimanje. Ne zapiramo poti, a želimo si tudi več komunikacije. Za Seho smo izvedeli iz medijev in iz vabila na sejo združenja," pa je dejal predsednik ormoškega kluba Martin Hebar.

Vsi ne bodo zadovoljni

Desjtvo je, da je bilo v zadnjih dneh in tednih veliko klicev in lobiranja različnih vrst. Rezultat glasovanja bo verjetno tesen. Vsi v nobenem primeru ne bodo zadovoljni. Eden od realnih razpletov pa je, da bosta najboljša slovenska kluba dobila zeleno luč za odhod, četudi s stisnjenimi zobmi.