Nedelja,
24. 8. 2014,
18.26

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Firefighter Combat Challenge Bled gasilci

Nedelja, 24. 8. 2014, 18.26

6 let, 2 meseca

Zgodba o čisto pravih herojih, ki so preživeli najtežji dve minuti (v športu)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ste se že znašli v situaciji, ko ste morali 80 kilogramov težkega ponesrečenca prenesti iz točke A do točke B? Zraven nositi dihalno masko, še prej pa se povzpeti v 3. nadstropje?

No, najboljši med najboljšimi, heroji ali gasilci Crème de la crème, so ta konec tedna na Bledu počeli vse to, s svojimi rezultati pa ob stalnem spremljevalcu, dežju, znova podirali meje svojih osebnih zmogljivosti.

Ljudje, ki jih običajno srečujete v trenutkih, ko vam teče voda v grlo, dobesedno ali ne, ko se vam prismodi olje na štedilniku, ko smreka, ki se je še včeraj bohotila za vašo hišo, nesrečno konča na vaši bleščeči strehi ali ko vam v viharni noči odnese strešnike, so ta konec tedna na Bledu, na najtežjem gasilsko-športnem tekmovanju na svetu, imenovanem Firefighter Combat Challenge, svojo pripravljenost (s)testirali tudi nekoliko drugače. Brez ogrožanja lastnih življenj. Zgolj za dober rezultat.

Fizična pripravljenost, znanje in usklajenost na vrhunski ravni

Na način, kjer je prišlo do izraza več dejavnikov, vsi pa povezani s pridevnikom vrhunsko - vrhunska fizična pripravljenosti, vrhunska raven znanja uporabe gasilske zaščitno-reševalne opreme in vrhunska usklajenost tekmovalcev, ki nastopajo v paru ali v ekipi.

Ekstremna športna disciplina

Brez dvoma gre za gasilsko disciplino, ki bi jo na podlagi videnega in na lastni koži stestiranega zlahka uvrstili med ekstremne športne zvrsti. Odkar so jo pred petimi leti prvič organizirali na slovenskih tleh, se je izredno dobro prijela tudi med slovenskimi gasilci, ki v tej disciplini spadajo v sam svetovni vrh.

Prostovoljni gasilec Domen Pavlič je denimo na zadnjem svetovnem prvenstvu v Las Vegasu zasedel 12. mesto, pred njim je bilo le 11 poklicnih gasilcev iz Severne Amerike, ki morajo tovrstni izziv opraviti pred sprejemom med poklicne gasilce, letos pa je v Szczecinu na Poljskem, s časom 1:27,31 dobesedno pometel s konkurenco, kar daje slutiti, da se bo novembra na svetovnem prvenstvu v Phoenixu v Arizoni bržkone znašel med krojači svetovnega gasilskega vrha.

Krstni nastop Mihe in Matica

V družbo srčnih mož v popolni, 25 kilogramov težki operativni opremi, sta se letos prvič pomešala tudi dva mlada gasilca, - mlada le po letih in stara po gasilskem stažu -, 20-letni Miha Potočnik iz PGD Križe in 19-letni Matic Jerman iz PGD Bistrica.

Začelo se je zgolj kot šala, preraslo pa v pravo tekmo

"Prijavila sva se bolj kot ne iz 'kibica'," razloži Miha, ki je s svojim krstnim nastopom opravil že včeraj, ko je z izvrstnim časom 2:57 s preizkusom opravil sam, danes pa vajo v nekoliko drugačni obliki ponovil s prijateljem Maticem, s katerim sta ekstremni preizkus opravila v treh minutah in 16 sekundah.

Mlada Gorenjca imata, tako kot velja to za večino gasilcev, gasilstvo zapisano v svojem DNK-ju. Kljub dokaj svežemu EMŠU sta že večkrat sodelovala na gasilskih intervencijah, zato lahko primerjata navidezni izziv na tekmovanju in pravega v praksi.

"Dogajanje na intervenciji in na današnjem izzivu je dokaj podobno, s to razliko, da v realnosti rešujeta najmanj dva gasilca skupaj, tako da je vse malenkost lažje," pravi Matic, ki bo prihodnje leto stopil po Mihovih stopinjah in s izzivom opravil tudi v posamični konkurenci.

Glede na to, da sta v ta namen trenirala le enkrat – "vsako stvar sva le preizkusila, da sva dejansko vedela, kako in kaj," je povedal Miha - , posebnih priprav pa nista imela, bi znala fanta čas še znatno izboljšati. Če izpostavimo podatek, da tisti, ki so povsem v vrhu Firefighter Combat Challengea, trenirajo po šestkrat na teden, potem lahko sklepamo, da imata še ogromno manevrskega prostora.

Opremljeni s "pagerji" ali mobilnimi telefoni so vedno na voljo za intervencijo. "V PGD Bistrica za izvoz (trenutek, ko se gasilsko vozilo odpelje na intervencijo – op. a.) v povprečju porabimo tri minute," pojasni Matic, ki v tistem trenutku ne občuti strahu. "Takrat sploh nimaš časa razmišljati. Dovolj dela imaš sam s sabo, razmišljaš v tem, kako se boš pripravil, kaj boš vzel s seboj, kaj te čaka na prizorišču, za kaj drugega pa takrat nimaš časa. Sploh pa ne zato, da bi razmišljal o sebi," pravi Matic, Miha pa ga dopolni: "Razmišljaš samo o tem, da boš čim prej v 'gasilcu', da se 'spokaš', potem pa 'gasa'," dodaja Miha.

Glede na to, da je vsak 12. Slovenec gasilec, da je večina gasilstvu stoodstotno predana in da ne gre za neko gostilniško dejavnost, kot jo občasno označujejo nepoznavalci, lahko sklepam, da se nam ni bati, da bi v primeru, ko nam naravne ujme pokažejo najbolj zlovešč obraz, ostali sami. Tekmovanje Firefighter Combat Challenge pa ni tekmovanje, ki bi bilo samo sebi namen, temveč je pomembno zato, ker je temelj gasilskemu delu in spodbuda za pripravljenost na brezkompromisne in težke situacije, poudarja Igor Marijan, projektni vodja tekmovanja in predsednik PGD Radovljica.

Gasilci množično podprli akcijo Srce Sloveniji

In mimogrede, gasilci so se na današnjem tekmovanju množično odzvali tudi na dobrodelno akcijo Srce Sloveniji, ki jo podrobno spremljamo in podpiramo tudi na Planet Siol.net, in prispevali svoj finančni delež za nakup šolskih potrebščin, namesto polivanja z vedrom ledeno mrzle vode po vzoru spletnega fenomena Ice Bucket Challenge pa so se odločili za skok v ledeno mrzlo Blejsko jezero.