Ponedeljek, 23. 10. 2017, 13.58
11 mesecev, 2 tedna
Tek: naj vas bolečine v kolenu ne spravijo na kolena
Tek je ena od najbolj priljubljenih oblik rekreacije. V Sloveniji teče od dva do tri odstotke odrasle populacije. Žal približno polovica rednih tekačev izkusi tudi vsaj eno tekaško poškodbo. Marsikatero od njih bi bilo mogoče preprečiti s predhodnim testiranjem razmerja mišičnih moči in ga, če ne bi bilo ustrezno, z vadbo popraviti.
Pri teku prevladujejo težave, povezane s pogačico in bolečino v sprednjem delu kolena, preobremenitvene poškodbe ligamenta pogačice ter sindrom iliotibialnega trakta.
Pri teku so poškodbe kolena zagotovo na prvem mestu. Večinoma so preobremenitvene narave, kar pomeni, da jih povzroči dolgotrajno ponavljajoče se obremenjevanje kolenskega sklepa. Praviloma se razvijejo postopno, nastanejo pa zaradi neustrezne predhodne pripravljenosti, nepravilnega načrtovanja in stopnjevanja obremenitev pri treningu, zaradi opuščanje ogrevanja in neustrezne obutve.
Bolečine v sprednjem delu kolena
Bolečina, ki se med tekom pojavi v sprednjem delu kolena, značilno kaže na težave, povezane s pogačico. Ta se običajno še poveča pri teku po hribu navzdol, neredko pa se pojavi tudi po dolgotrajnem sedenju s pokrčenimi koleni. Bolečino največkrat povzroči neprimerno drsenje pogačice po sklepni površini stegnenice, zaradi česar je sklepna površina pogačice neenakomerno obremenjena.
Do takšnega stanja lahko privede več mehaničnih dejavnikov. Na primer visoko ležeča pogačica, relativna oslabelost mišice kvadriceps, nezadostna raztegljivost mišic na zadnji strani stegna, čezmerna pronacija stopala, nestabilna pogačica, plitev žleb sklepne površine za pogačico na stegnenici in neprimerno oblikovana sklepna površina pogačice, če naštejemo le nekatere.
Podobne simptome lahko povzroča tudi preobremenitvena poškodba ligamenta pogačice (t. i. tendinitis ligamenta pogačice). Ta se pojavi ob ponavljajočih se čezmernih obremenitvah ligamenta pogačice, kar v tej kiti povzroči kopičenje mikroskopskih poškodb. Če jih telesu ne uspe sproti spontano popraviti, povzročajo bolečino. Ta je najizrazitejša v predelu narastišča ligamenta na pogačico.
Bolečine na zunanji strani kolena
Bolečina na zunanji strani kolena, ki se običajno pojavi po določenem času med samim tekom ali po koncu teka, je značilna za sindrom iliotibialnega trakta. Ta nastane zaradi ponavljajočega se drsenja iliotibialnega trakta prek zunanje strani spodnjega dela stegnenice pri vsakokratnem pokrčenju kolena. Na razvoj tega sindroma pomembno vplivajo nezadostno raztegljiv iliotibialni trakt, čezmerna pronacija stopala in tek po vstran nagnjeni podlagi.
Preventiva pred poškodbami: izokinetična dinamometrija
Marsikatero tekaško poškodbo je mogoče preprečiti, če pred začetkom rednih treningov poskrbimo za ustrezno razmerje moči med agonističnimi in antagonističnimi mišicami. To je namreč ključno za varno in učinkovito gibanje v športu.
Razmerja različnih mišičnih moči izmerimo z izokinetično dinamometrijo. Na tak način na primer lahko ugotovimo, da ima tekač v sprednjem delu kolena porušeno razmerje med navorom, ki ga proizvedeta mišica iztegovalka in mišica upogibalka kolena. Oslabelost mišic iztegovalk kolena dolgoročno povzroča čezmerno mobilnost pogačice med tekom in s tem težave. Na podlagi testa tako tekaču izdelamo individualni program ustrezne vadbe za krepitev mišic, ki stabilizirajo pogačico in kolenski sklep, s tem pa zmanjšamo obremenitev na hrustanec in vezi pogačice ter tako dolgoročno preprečimo pojav bolečine v sprednjem delu kolena. V centru za ortopedijo in športne poškodbe Artros smo specializirani za diagnostiko in zdravljenje večine športnih poškodb. Pri tem uporabljamo najsodobnejše metode.
V centru za ortopedijo in športne poškodbe Artros smo specializirani za diagnostiko in zdravljenje večine športnih poškodb. Pri tem uporabljamo najsodobnejše metode in tehnologije. Če imate težave z gibalnim sistemom, nas obiščite. Naročite se na pregled.