Sreda,
13. 6. 2012,
9.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

prehrana kava

Sreda, 13. 6. 2012, 9.35

8 let, 8 mesecev

Kava - ali ste vedeli?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tokrat smo za vas izbrskali kar nekaj zanimivosti o kavi. Ali ste vedeli, da kava ...

Začetki Zgodovina kave sega v čas nastanka prvih civilizacij. V Evropo je prišla šele v 16. stoletju. Pravi razmah kave pa se je zgodil po letu 1683, ko so poraženi Turki po obleganju Dunaja pustili na bojišču večjo količino kave. Z območja Avstrije se je navada pitja kave razširila nad celotno Evropo.

Poraba Kava je drugi najpomembnejši artikel mednarodnega trgovanja, takoj za nafto. Letna proizvodnja kave presega 8 milijonov ton. Absolutni zmagovalci v porabi kave so Skandinavci, ki zmorejo kar 10 kilogramov surove kave na prebivalca na leto.

Priprava Po obiranju plodov imamo dve možnosti priprave: pri suhem postopku kavne plodove najprej več dni sušimo na soncu. Potem s posebno pripravo ločimo lupino in zrnja, ki jih potem razporedimo po velikosti. Tako pridobljeni kavi pravijo naravna ali neoprana kava.

Moki postopek pa je dražji in bolj zapleten, a zato dobimo kavo višje kakovosti. Najprej še svežim kavnim plodovom ločijo lupino in zrna, nato pa zrna namakajo v vodi 2 do 3 dni in odstranijo ostanke sveže lupine. Med tem časom poteka fermentacija, ki pri nekaterih vrstah povzroči izboljšanje aromatičnih spojin. Nato zrna operejo in izločijo premalo zrela zrna. Temu sledi sušenje in odstranjevanje fine ovojnice zrna. Tako pripravljeni kavi pravijo oprana surova kava.

Zorenje od cveta do zrelega plodu traja približno sedem mesecev. Lahko se celo zgodi, da na isti veji rastejo cvetovi, preveč in premalo zreli plodovi.