Petek,
27. 12. 2013,
20.35

Osveženo pred

4 leta, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

tek na smučeh oprema Maja Benedičič

Petek, 27. 12. 2013, 20.35

4 leta, 7 mesecev

Kaj spada med obvezno opremo za smučarski tek? (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Pred nakupom smučarskotekaške opreme razmislite, ali se boste pri teku osredotočili na klasično ali drsalno (skating) tehniko, saj je od tega odvisen ves nakup.

Pri nakupu opreme svetujemo posvet s prodajalcem v specializirani športni trgovini, a še preden vas pot zanese tja, preverite nekaj glavnih smernic, ki jih za bralce Sportala razkrivata demonstratorja teka na smučeh Maja Benedičič in Jure Čebašek.

Če glasujete za klasiko

Če se nameravate posvetiti predvsem klasični tehniki teka na smučeh, potem posezite po smučeh za klasiko. Te so praviloma od 20 do 25 centimetrov daljše od telesne višine tekača, lahko so malce širše in imajo bolj zaobljene krivine.

Glede na to, da pri klasičnem načinu teka na smučeh smučko pohodimo in se od nje odrivamo, so takšne smuči mehkejše, prav tako pa so zaradi večjega upogiba mehkejši tudi čevlji, ki so nižji in manj stabilni ter bolj upogljivi v podplatu, kar omogoča lažji odriv. Mehkejše so tudi vezi.

Za klasično tehniko boste potrebovali krajše palice kot za drsalno tehniko, segajo naj nekje do višine ramen. Če želite bolj natančno izmero, si pomagajte s formulo: telesna višina x 0,85. Bodite pozorni na način merjenja višine palic. Če s čevlji stojimo na smučeh, merimo od zgornje strani smuči, če stojimo na trdi podlagi, pa od tal.

Če vam je bližje drsalna tehnika

V nasprotju s smučmi za klasiko so smuči za drsalno tehniko krajše, približno od 5 do 10 cm daljše od višine tekače, ne več, saj bi si v nasprotnem primeru hodili po zadnjih delih, zaradi tehnike teka pa so bolj toge.

Palice so daljše, približno med brado in višino nosu tekača, višino pa natančnejše določimo s formulo: telesna višina x 0,9.

Za drsalno tehniko se uporabljajo visoki čevlji s trdim in neupogljivim podplatom ter plastično manšeto, ki stabilizira skočni sklep v prečni smeri, kar v laičnem jeziku pomeni, da omogočajo le gibljivost v smeri naprej-nazaj in onemogočajo pretirano gibljivost v smeri levo-desno.

Kaj pa, če se ne morem odločiti?

Če kolebate med klasično in drsalno tehniko in bi želeli kombinirati oboje, si privoščite univerzalne smuči, ki omogočajo izvedbo obeh tehnik ali pa, kot svetuje Maja Benedičič, kupite "le" kombinirane čevlje – prepoznate jih po mehkobnem upogibu podplata in nekoliko nižji manšeti za stabilizacijo – in si smuči najprej izposodite in ugotovite, katera tehnika vam ustreza, šele potem pa se odločite za nakup specifične opreme.

Oblecite se po načelu čebule

Za smučarski tek ne potrebujete posebnih oblačil, pomembno je le, da so oprijeta in da se oblečete po načelu čebule, v več tanjših slojev, ki jih lahko po potrebi slečete. Priporočljiva je uporaba športnega spodnjega perila, pajkic in jakne iz nepropustnih materialov, softshella, ki spredaj ne prepušča vetra, zadaj pa ima membrane za odvajanje vlage. "Ne pozabite na rokavice, tanko kapo, športna sončna očala in sončno kremo. Vedno priročne so tudi "rutke" oziroma podkape, ki jih lahko kombiniramo glede na zunanje temperature. Lahko jih uporabimo kot trak ali kapo, v mrzlem vremenu in vetru pa jih uporabimo za gretje ušes, brade in vratu," priporoča Benedičičeva.

Cenovna primerjava s smučanjem

Skupni izračun stroškov nakupa vse smučarskotekaške opreme se giblje nekje pri 400 evrih, seveda je lahko tudi bistveno dražja, če pa se odločite za nakup rabljene, pa tudi malenkost cenejša. Za prvi stik s tekom na smučeh in odkrivanje, ali je to pravšnja oblika rekreacije za vas, si opremo lahko tudi izposodite. Na Pokljuki, Rogli, Arehu in v Ratečah vas bo strošek celodnevnega najema smuči, čevljev in palic stal 15 evrov ali več.

Cenovni okvir nakupa opreme za tek na smučeh ni pretiran, če ob tem upoštevamo še dejstvo, da je uporabnina večine smučarsko-tekaških poligonov v Slovenji za zdaj še brezplačna, pa je odločitev preprosta. To zimo vsi na tekaške smuči! Pa še rima se …