Ponedeljek,
26. 8. 2013,
18.34

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Olimpijske igre 2020 Istanbul Tokio Madrid

Ponedeljek, 26. 8. 2013, 18.34

8 let

Video: Tokio je favorit zaradi težav v Španiji in Turčiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Najresnejši kandidat za organizacijo olimpijskih in paraolimpijskih iger leta 2020 naj bi bil Tokio. Glavno mesto Japonske je poletne igre gostilo že leta 1964.

Politična nestabilnost v Turčiji in ekonomska kriza v Španiji naj bi bili voda na mlin tokijske kandidature za organizacijo iger 32. olimpijade. Iz Mednarodnega olimpijskega komiteja naj bi Japonci že dobili dva anonimna namiga, da bo Tokio 7. septembra v Buenos Airesu zanesljivo potrjen za prireditelja iger 2020. Čeprav je predsednik MOK predstavnikom istanbulskega organizacijskega odbora zagotovil, da trenutna politična nestabilnost v Turčiji ne bo vplivala na izbor, pa so številni poznavalci delovanja MOK prepričani, da bosta na koncu pretehtali prav zanesljivost in stabilnost Tokia. Glavno mesto azijske gospodarske velesile, ki je kandidaturo vložila po uničujočih potresih in cunamijih leta 2011, je nedvomno favorit. Tokijska kandidatura ima na Japonskem popolno politično podporo, nad njo pa so navdušeni tudi prebivalci. V Tokiu jo podpira 73 odstotkov ljudi, na Japonskem celo 78 odstotkov.

Tokio bi moral prve poletne olimpijske igre gostiti že leta 1940, a teh zaradi druge svetovne vojne ni bilo. Leta 1964 so v Tokiu vendarle dočakali največji športni dogodek, ob tem pa so na Japonskem dvakrat gostili tudi zimske igre, leta 1972 v Sapporu in leta 1998 v Naganu. Če bi MOK v Argentini za prireditelja izbral Tokio, bi to mesto postalo član elitnega kluba mest, ki so poletne olimpijske igre gostila več kot enkrat. To so še Pariz (1900, 1924), Los Angeles (1932, 1984), Atene (1896, 2004) in London (1908, 1948 in 2012).

Slogan tokijske olimpijske kandidature je "Discover Tomorow" (spoznaj ali odkrij jutri), kot največjo prednost pa Japonci poudarjajo kompaktnost – večina prizorišč (kar 85 odstotkov) naj bi bila v radiju osmih kilometrov od olimpijske vasi – in že obstoječo vrhunsko športno infrastrukturo. V kandidaturo so vložili 56 milijonov evrov, pol manj kot v tisto za igre leta 2016, ki jih je na koncu dobil brazilski Rio de Janeiro. Predsednik japonskega olimpijskega komiteja Cunekazu Takeda meni, da bi lahko igre leta 2020 Tokiu prinesle dobro milijardo in pol evrov zaslužka, o tem, koliko pa bi projekt stal, za zdaj ni govora, bo pa že samo Nacionalni olimpijski štadion za potrebe svetovnega prvenstva v ragbiju, to bo tam leta 2019, s popolno prenovo pomenil skoraj 750 milijonov evrov stroškov, a je to še vedno prihranek v primerjavi z načrtom, ki so ga imeli v kandidaturi za OI 2016, ko so predlagali gradnjo novega, skoraj milijardo evrov vrednega nacionalnega štadiona v Tokijskem zalivu.

Japonska prestolnica je eno od največjih mest na svetu, če upoštevamo samo mestno območje, ima slabih devet milijonov prebivalcev, tokijska prefektura, mesto z okolico, dobrih 13, vse tokijsko metropolitansko območje (23 tokijskih predelov, 31 okoliških mest in osem vasi) pa je z dobrimi 35 milijoni prebivalcev sploh največje povezano naseljeno območje na svetu. Mogočno mesto lahko tako zlahka gosti tudi največji športni dogodek, nastani športnike in spremljevalno osebje ter tudi številne obiskovalce. Odlično omrežje javnega prevoza pa je že tako ali tako prilagojeno nepreglednim množicam dnevnih migrantov.