Torek, 9. 6. 2020, 12.42
4 leta, 6 mesecev
Urnaut: Hvala za pravljico
Visoko priznanje za fante, ki so lani na noge dvignili vso Slovenijo
Predsednik države Borut Pahor je na posebni slovesnosti v predsedniški palači slovenski moški članski odbojkarski reprezentanci vročil državno odlikovanje red za zasluge za navdihujoče športne dosežke, uveljavljanje Slovenije na svetovnem športnem prizorišču in krepitev nacionalnega ponosa. V imenu moške reprezentance, evropskih podprvakov, je priznanje prejel kapetan Tine Urnaut.
Priznanje je v imenu reprezentance prevzel kapetan Tine Urnaut.
V utemeljitvi nagrade je zapisano, da so slovenski odbojkarji na lanskem evropskem prvenstvu, ki ga je spremljala vsa Slovenija - skupinski del in izločilni boji do polfinala so potekali v Stožicah, finale pa v Parizu -, znova dokazali, da se uvrščajo v sam vrh evropske in svetovne odbojke, športne panoge, ki velja za eno najbolj množičnih v svetu športa.
Odbojkarji so slovensko javnost navdušili lani septembra, ko so si z odličnimi igrami na krilih izjemnih navijačev v dvorani Stožice priborili pot v Pariz, kjer so v dvorani Bercy 29. septembra zaigrali v finalu evropskega prvenstva.
🇸🇮 @BorutPahor je slovensko moško odbojkarsko reprezentanco odlikoval z državnim odlikovanjem. Izbrana vrsta je red za zasluge prejela za navdihujoče športne dosežke, uveljavljanje Slovenije na svetovnem športnem prizorišču in krepitev nacionalnega ponosa. 🇸🇮#sLOVEvolley pic.twitter.com/gNA5L3UMG0
— Slovenia Volleyball (@SloVolley) June 9, 2020
Slovenci so pod trenersko taktirko italijanskega strokovnjaka Alberta Giulianija zaigrali ubrano in odločno ter v polfinalu premagali svetovne prvake Poljake, v četrtfinalu pa Ruse. V mestu luči so drugič po letu 2015 postali srebrni na prvenstvih stare celine. Zlato je pripadlo odbojkarjem Srbije s 3:1 v nizih.
Urnaut: Hvala za pravljico!
Kapetan Tine Urnaut se je v svojem govoru zahvalil predsedniku Pahorju za odlikovanje, vsem preostalim pa, kot se je izrazil, za pravljico, ki jo bomo večno nosili v svojih srcih.
Urnaut je v zahvali izpostavil predsednika Odbojkarske zveze Slovenije Metoda Ropreta, organizatorje prvenstva, ki so v Stožicah zgledno pripravili evropsko prvenstvo, soigralce in strokovno vodstvo reprezentance, predvsem pa slovenske navijače.
"Nepozabno je bilo stati sredi Stožic in skupaj s 13 tisoč navijači peti Zdravljico. Ob takem vzdušje je bilo skoraj nemogoče izgubiti," je dejal Urnaut.
Utemeljitev priznanja objavljamo v celoti:
"Za navdihujoče športne dosežke, uveljavljanje Slovenije na svetovnem športnem prizorišču in krepitev nacionalnega ponosa prejme slovenska moška članska odbojkarska reprezentanca red za zasluge.
V kvalifikacijskih tekmah so najprej doma premagali velikane: v Ljubljani so padli evropski prvaki Rusi in za njimi še svetovni prvaki Poljaki. V finalnem spopadu s Srbijo smo zato lahko pričakovali tudi zlato – vedeli smo, da so zmožni premagati vsakogar. Ko se to ni zgodilo in so se ovenčali s srebrom, pa smo bili skoraj enako ponosni, saj je bila to za evropske podprvake že druga medalja v štirih letih.
S takim dosežkom se v družbi najboljših evropskih reprezentanc lahko pohvalita le dve, ena je Slovenija. Srčna zgodba naše reprezentance se ni začela šele nedavno in uspehi zadnjih let niso zgolj naključje. Odbojka je nastala pred sto petindvajsetimi leti, v Sloveniji pa se igra že skoraj sto let.
V Maribor so jo prinesli češki Sokoli in po drugi svetovni vojni so jo poznali in igrali že po vseh večjih krajih v Sloveniji. Ko je bila leta 1952 ustanovljena Odbojkarska zveza Slovenije, so začeli nastajati odbojkarski klubi in odbojka se je razvila v privlačen tekmovalni šport. Privlačnost in priljubljenost sta v zadnjem desetletju pripomogli k neverjetnim dosežkom. Ko se je reprezentanci leta 2015 pridružil selektor Andrea Giani, se je prvikrat povzpela na drugo mesto v Evropi; ko jo je prevzel Alberto Giuliani, je ta uspeh ponovila z nasmehom, ki je postal njen zaščitni znak.
Zmagovita pot na stopničke za evropske zmagovalce in v srca slovenskih navijačev se je začela, še preden je reprezentanca odpotovala na pariški veliki finale.
Reprezentanti so na noge dvignili vso Slovenijo, in to ne le z igro, marveč tudi z iskrivimi in tako iskrenimi nasmeški. S preprostostjo in prijaznostjo so dokazovali, da v vrhunskem športu še obstaja prijateljstvo. Državo so povezali v množico podpornikov, ki so več kot dva tedna dihali kot eden. Dvorano v Stožicah sta do vrha napolnila športna strast in ponos ob rezultatih: za majhno Slovenijo nenadoma noben zalogaj ni bil prevelik. Zdravljica, ki jo je zapelo trinajst tisoč glasov, nam še danes prikliče v spomin vznemirjenje, ki smo ga čutili takrat. Kapetan Tine Urnaut je v Pariz popeljal svoje soigralce in pet tisoč slovenskih navijačev. Srebrni fantje, ki se vselej brez izjeme odzovejo pozivu v slovensko reprezentanco in ponosno nosijo dres z državnim grbom, so navdih za vsakogar, ne le za športnike. Na videz lahkotno nizajo vrhunske športne dosežke in dajejo vtis, da je šport igra in zabava in da so zmage triumf tovarištva in sodelovanja. Ljudje jim zato radi odpro svoja srca, država pa se jim za navdihujoče uspehe zadnjih let zahvaljuje z državnim odlikovanjem."