Petek,
29. 9. 2017,
17.29

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,20

Natisni članek

Natisni članek

OZS slovenska odbojkarska reprezentanca odbojka ACH Volley

Petek, 29. 9. 2017, 17.29

7 let, 3 mesece

Izjava za javnost OZS

Odbojkarska zveza odgovarja na očitke: EP 2019 v Sloveniji ni kompenzacija za neigranje v svetovni ligi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,20
Slovenija odbojka | Foto CEV

Foto: CEV

Odbojkarska zveza Slovenije se je odzvala na zapise v medijih glede izvedbe tekmovanj v sezoni 2017/18 in na zapise o dodelitvi organizacije evropskega prvenstva za moške 2019 Sloveniji. Pojasnila je, da se je za skupno kandidaturo EP 2019 začela dogovarjati v začetku leta 2016, kandidaturo pa so vse štiri države oddale pred tem, ko je slovenska reprezentanca izvedela, da ne bo povabljena v elitno skupino svetovne lige.

Dodelitev organizacije evropskega prvenstva za moške 2019 Sloveniji

V nekaterih medijih so se pojavili zapisi, da je Evropska odbojkarska zveza (CEV) Sloveniji soorganzacijo
evropskega prvenstva za moške, leta 2019, Odbojkarski zvezi Slovenije namenila kot neke vrste kompenzacijo, ker
slovenska moška odbojkarska reprezentanca, kljub zmagi v drugem kakovostnem razredu svetovne lige, ni dobila
možnosti nastopa v elitni skupini FIVB World League.

Evropska odbojkarska zveza (CEV) in Svetovna odbojkarska federacija (FIVB) sta ločeni organizaciji, ki delujeta
vsaka v skladu s svojimi pravili in organizirata svoja tekmovanja. OZS se je za skupno kandidaturo s Francijo,
Belgijo in Nizozemsko začela dogovarjati v začetku leta 2016, kandidaturo pa so vse štiri države pripravljale skoraj
leto in pol ter jo na CEV oddale skladno z rokom, pred 1. junijem 2017, torej preden je OZS sredi junija dobila prve
neuradne informacije, da bo FIVB svetovno ligo ukinila in jo nadomestila s komercialno ligo, v katero Slovenija ne
bo povabljena.

Izvedba tekmovanj OZS

Odbojkarska zveza Slovenije (OZS) odločitev o izvedbi tekmovanj vsako leto sprejme šele po posvetu s klubi, na podlagi koledarjev in seveda na podlagi pravilnikov, pri čemer OZS izvedbo in koledar tekmovanj skuša v kar največji meri prilagoditi klubom, čeprav v tistem času še ni znano, v katerih mednarodnih tekmovanjih in s kako kakovostnimi ekipami bodo nastopili slovenski klubi in tako ni mogoče predvideti, kako obremenjeni bodo klubi in kako zgoščen bo zanje koledar tekmovanj.

V letošnjem letu je OZS odločitev o izvedbi tekmovanj sprejela po majskem sestanku klubov, na katerem je ACH Volley Ljubljana podal predlog za ukinitev modre skupine, a se večina klubov s tem predlogom ni strinjala, zato OZS predloga ni upoštevala.

ACH Volley Calcit Kamnik finale | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida
Kakovostna razlika med najboljšimi in najslabšimi klubi, ki nastopajo v 1. DOL, je po eni strani sicer relativno velika, po drugi strani pa še vedno premajhna, da bi lahko nekaterim ekipam dovolili, da dela prvenstva sploh ne odigrajo in se uvrstijo neposredno v končnico. To ne bi bilo pošteno do ostalih prvoligaških klubov, ki jim OZS mora omogočiti, da se vsaj dvakrat v sezoni pomerijo z najboljšimi klubi, prav tako takega predloga OZS, že zaradi športnega vidika in kredibilnosti prvenstva, ne more sprejeti.

Obenem je OZS dolžna upoštevati tudi smernice, ki jih je strokovni svet OZS postavil v zvezi s prioritetno listo odbojkarskih tekmovanj v Sloveniji.

OZS se zaveda, da so naši najboljši klubi, ki nastopajo tako v evropskih pokalih, kot v srednjeevropski ligi, v državnem prvenstvu in v pokalu Slovenije močno obremenjeni s številom tekem na letni ravni. OZS omenjenim klubom zato skuša v kar največji meri prilagoditi koledar. OZS je morala zaradi natrpanosti koledarja za sezono 2017/18 tako odreči tudi že napovedanemu superpokalu, saj zanj ni bilo mogoče najti primernega termina.

OZS mora namreč upoštevati termine pokalov Evropske odbojkarske zveze (CEV) in koledar srednjeevropske lige (MEVZA), ki je še posebej delikaten, saj zaradi terminov turnirjev pogosto ne omogoča, da bi klubi ligaške tekme lahko odigrali ali ob sredah, ali ob sobotah. Prav zato je v koledarju OZS celo predvideno, v katere termine bo zaradi evropskih tekmovanj potrebno umestiti ligaške tekme. Obenem je OZS predlagala, da se tekme med slovenskimi klubi, odigrane v okviru srednjeevropske lige, upoštevajo tudi kot tekme državnega prvenstva.

OZS je morala koledar prilagoditi še reprezentančnim akcijam, ki predvsem pri ženskah, močno krojijo koledar prvenstva, saj veliko mladinskih pa tudi nekaj kadetskih reprezentantk na klubski ravni nastopa že v 1. DOL. Podobne težave, kot jih ima ACH Volley Ljubljana, imata tako lahko tudi Nova KBM Branik Maribor in Calcit Volley Kamnik, pri čemer ima ACH Volley Ljubljana še dodatno težave z razpoložljivostjo svoje domicilne dvorane, zato marsikateri termin, v katerem bi bile tekme lahko odigrane, ne pride v poštev. In to kljub temu, da gredo ACH Volleyju Ljubljana pri spremembi terminov tekem prvenstva, tudi na pobudo OZS, na roke prav vsi slovenski klubi.

Glede na širino tekmovanj, ki potekajo v okviru OZS, MEVZA in CEV, je praktično nemogoče ugoditi željam vseh klubov, še posebej, ker je OZS dolžna tekmovanja izpeljati v skladu s pravilniki.