Sreda, 12. 4. 2017, 9.00
7 let, 1 mesec
Večni pokalni derbiji v samostojni Slovenji
Zgodba o vijolicah, uspešnejših od zmajev
Večna nogometna tekmeca Maribor in Olimpija sta se v samostojni Sloveniji v pokalnem tekmovanju pomerila 16-krat. Tako kot v prvenstvu se lahko z boljšim izkupičkom pohvalijo vijolice. Izgubile so le štirikrat. Prvič so zmajem prekrižale načrte že daljnega leta 1992 za Bežigradom ...
Prvi finale pokalnega tekmovanja v samostojni Sloveniji so odigrali za Bežigradom. Olimpiji ni pomagal do zmage. Maribor je bil boljši po izvajanju strelov z bele točke.
Bogata pokalna zgodba mariborsko-ljubljanskih spopadov se je začela pred 25 leti, ko sta se v finalu, sploh prvem v obdobju državne samostojnosti, kluba pomerila za lovoriko. Vijolice so preprečile zmajem, da bi v žep pospravile dvojno krono. Dvoboj za Bežigradom se je končal brez zadetkov, tako da so o zmagovalcu odločali kazenski streli.
Več zbranosti so pokazali gostje in se po natančnem strelu zadnjega izvajalca Edina Hadžialagića, ki se je kmalu po tej tekmi preselil v Ljubljano, razveselili krstne vijoličaste lovorike. Med strelci z bele točke za Mariborčane je bil tudi Saša Gajser, ki bo zvečer trenerju Darku Milaniču pomagal pripravljati taktične zanke za goste iz Ljubljane.
Maribor v prejšnjem tisočletju redno izločal Olimpijo
Milenko Ačimović je bil po koncu igralske kariere v dveh različnih obdobjih tudi športni direktor Olimpije. Sčasoma je NK Maribor prerasel v nekaj več in predstavljal vedno večjo oviro tekmecem iz Ljubljane, ki so počasi, a zanesljivo izgubljali status najboljšega slovenskega kluba. Kmalu se je sreča na slovenskem nogometnem zemljevidu obrnila v korist vijolic, ki so danes s 13 državnimi in devetimi pokalnimi naslovi nekaj korakov pred tekmeci.
Na naslednji pokalni spopad med Olimpijo in Mariborom je bilo treba čakati pet let. Ljubljančanom v polfinalu ni pomagal ugoden remi v Ljudskem vrtu, kjer se je med strelce vpisal tudi mladi Milenko Ačimović. Štajerci so na krilih Oskarja Drobneta, ki je kot za stavo tresel zeleno-belo mrežo, osvojili Bežigrad in napredovali v finale.
Dve sezoni pozneje je bila premoč Maribora izražena z dvema zaporednima zmagama. Nepozabna je tista s prve finalne tekme, ki so jo igrali za Bežigradom. Po prvem polčasu, v katerem so streljali slepe naboje, so se strelci prebudili v nadaljevanju.
Olimpija je povedla z 2:0, a se gostje niso predali in prek dvakratnega strelca Klitona Bozga, ki je z menjavanjem klubov skrbel za čustvene odzive navijačev obeh taborov, dokončali popoln preobrat. Maribor je zmagal s 3:2, nato pa doma dopolnil nalogo z novim uspehom (2:0).
Nekdanji albanski reprezentant Kliton Bozgo, ki je v 1. SNL izstopal tudi v dresu Olimpije, je z Mariborom zaigral v skupinskem delu lige prvakov. Na gostovanju v Rimu se je tako za žogo boril z branilcem Lazia Alessandrom Nesto.
Če Olimpija v prejšnjem tisočletju ni nikoli izločila Mariborčanov, pa je željo izpolnila že leta 2000. Čeprav je Maribor v Ljubljano pripotoval s prednostjo dveh zadetkov, je Olimpija v režiji Sebastjana Cimerotića in nekdanjega upa bosanskega nogometa Alena Škora preprečila vijoličastim, da bi napredovali v polfinale. To je bila najvišja zmaga na pokalnih večnih derbijih.
Dve sezoni pozneje so se spet veselili zeleno-beli, napredovanje pa so si zagotovili po strelskem festivalu v Ljudskem vrtu, na katerem je občinstvo dočakalo kar sedem golov. Po dva sta prispevala Ermin Raković (takrat napadalec Maribora) in Dušan Kosić (nekdanji kapetan Olimpije). To je bilo še zadnje pokalno poglavje med staro Olimpijo in Mariborom, nato so nastopili novi časi.
Veterani Olimpije namučili Maribor, Školnik osvojil Šiško
Tako sta se pred leti v dresu Olimpije veselila Miran Pavlin in Agim Ibraimi. Prvi je zdaj pomočnik športnega direktorja NK Maribor, makedonski zvezdnik pa je vrsto let blestel med vijolicami, nato pa se po sporu z Zlatkom Zahovićem preselil v Kazahstan. Ljubljanski klub je po finančnem propadu pogumno preskakoval stopničke v nižjih ligah, v sezoni 2007/08, ko je bil že v tretji ligi, pa ga je žreb v četrtfinalu povezal z Mariborom. Olimpija v novi klubski preobleki se je predstavila s postavo, v kateri so prednjačili veterani, večina med njimi je nekdaj igrala pomembno vlogo v reprezentančnem nogometu.
Tako kot na primer Aleš Čeh, Miran Pavlin, Miran Rudonja in Amir Karić. Vijolice so imele v prvem polčasu veliko težav z gosti, a jim je delo olajšala hitra izključitev Alena Ščulca, več prostega prostora pa je s pridom izkoristil Bolgar Dimitar Ivanov Makriev.
Olimpija je priložnost za maščevanje pričakala v sezoni 2009/10, ko je že igrala v prvi ligi. Večni pokalni derbi je potekal na štadionu ŽAK v Spodnji Šiški, odločil pa ga je Mariborčan Dejan Školnik, nekdanji mladi hrvaški reprezentant. V ekipi Olimpije ni manjkalo zanimivih imen, igrala (in prejela rumene kartone) sta tudi Agim Ibraimi in Željko Filipović, poznejša zvezdnika mariborskega kluba, prisoten je bil tudi Brazilec Joao Gabriel da Silva, še eden izmed številnih, ki je zaigral za oba kluba.
Kapetan Maribora Marcos Tavares je eden redkih, ki se je z Olimpijo v pokalu pomeril že 21. oktobra 2009, a je še vedno član vijolic. Tako se je za žogo potegoval s takrat zeleno-belim Ibraimijem.
Zanimivo je, da danes v moštvu Olimpije ni niti enega nogometaša, ki je takrat branil barve Ljubljančanov, pri Mariborčanih pa sta takrat igrala Marcos Tavares in Aleš Mertelj. Takrat je bil na klopi Olimpije Jan Oblak, danes eden najboljših vratarjev na svetu in prvi čuvaj mreže madridskega Atletica.
Gostitelja obakrat praznih rok
Zadnji nogometaš Maribora, ki je na pokalnem gostovanju pri Olimpiji dosegel dva zadetka, je bil Hrvat s slovenskim potnim listom Dejan Mezga. Pred štirimi leti sta se Olimpija in Maribor srečala v četrtfinalu. V zasneženih Stožicah je sprva bolje kazalo gostiteljem, ki pa so zapravili vodstvo in dovolili 13-kratnim državnim prvakom, da si na krilih dvakratnega strelca Dejana Mezge priigrajo visoko zmago s 3:1. Izkazala se je za prehud zalogaj, saj so Ljubljančani ostali brez napredovanja, čeprav so v Ljudskem vrtu premagali Mariborčane. To je bila zadnja pokalna zmaga Olimpije v Ljudskem vrtu.
Dve leti pozneje sta se večna tekmeca udarila v polfinalu pokalnega tekmovanja. Najprej v Ljudskem vrtu, kjer si je Maribor po zaslugi Gorana Cvijanovića, zdajšnjega člana Celja (v nedeljo je zatresel mrežo Olimpije v prvenstvu), priigral tesno, a pomembno prednost. Zadoščala je za napredovanje v finale, saj sta kluba iz največjih slovenskih mest na povratnem srečanju v Stožicah remizirala. Olimpiji je do vodstva pomagal steber vijoličaste obrambe Marko Šuler, ki je premagal lastnega vratarja, a je nato hitro za veselje med privrženci Maribora poskrbel napadalec iz BiH Nusmir Fajić, ki se z vodstvom vijolic ni razšel v najlepših odnosih.
Andraž Kirm (Olimpija) in Marko Šuler (Maribor) sta bila dolgoletna slovenska reprezentanta. Leta 2010 sta nastopila na svetovnem prvenstvu na jugu Afrike, danes pa se bosta v Ljudskem vrtu udarila za napredovanje v finale pokala Slovenije.
Prejšnji teden so se zmaji in vijolice v pokalu pomerili že 16. Olimpija se je razveselila pomembne zmage, edine v letu 2017 (v prvenstvu je v sedmih nastopih še ni dočakala), a šele četrte nad Mariborom v pokalu. Štajercem gre v tem tekmovanju neprimerno bolje, saj so jih zbrali dvakrat več. Čeprav v današnjo tekmo v Ljudskem vrtu vstopajo z zaostankom (1:2), jih slovenska nogometna javnost, med njimi tudi tabor Olimpije, doživlja kot favorite. Spektakel - glavni sodnik bo Damir Skomina - se bo začel ob 17.15.
Vsi pokalni dvoboji med Mariborom in Olimpijo:
1991/92, finale, Ljubljana (Bežigrad):
Olimpija : Maribor 3:4* (0:0)
1996/97, polfinale:
Maribor : Olimpija 2:2 (0:0)
Drobne 62., Križan 74.; Ačimović 19., Puš 55.
Olimpija : Maribor 0:2 (0:1)
Drobne 13., 79., R.K.: Kitić 68./Olimpija, Munishi 70./Maribor
1998/99, finale:
Olimpija : Maribor 2:3 (0:0)
Pejković 47./11-m, Čaušević 52.; Djuranović 61., Bozgo 65., 83.
Maribor : Olimpija 2:0 (1:0)
D. Filipović 38., Jolić 82.
2000/01, četrtfinale:
Maribor : Olimpija 2:0 (1:0)
N. Čeh 7., Šarkezi 87.
Olimpija : Maribor 3:0 (2:0)
Cimerotić 12., Škoro 15., 87.
2002/03, četrtfinale:
Olimpija : Maribor 0:0
Maribor : Olimpija 3:4 (1:3)
Raković 5., 88., Djuranović 54.; Rudonja 26., Kosić 38., 76., Jusufbegović 43.
2007/08, četrtfinale, Maribor (Ljudski vrt):
Maribor : Olimpija 3:1 (2:1)
Popović 19., Makriev 43., 81.; Pavlin 38.; R.K.: Ščulac 20./Olimpija
2009/10, osmina finala, Ljubljana (ŽAK):
Olimpija : Maribor 0:1 (0:1)
Školnik 27.
2012/13, četrtfinale:
Olimpija : Maribor 1:3 (0:0)
Omladič 61.; Mezga 69., 87., Rajčević 90.; R.K.: Džafić 83./Olimpija
Maribor : Olimpija 0:1 (0:1)
Valenčič 5.
2014/15, polfinale:
Maribor : Olimpija 1:0 (1:0)
Cvijanović 23.
Olimpija : Maribor 1:1 (1:0)
Šuler 45./ag.; Fajić 54.
2016/17, polfinale:
Olimpija : Maribor 2:1 (0:0)
Benko 81., 85.; Vršič 48.
*po 11-metrovkah
Pet najlepših zadetkov 28. kroga: