Rok Plestenjak

Ponedeljek,
28. 3. 2016,
16.16

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

slovenska nogometna reprezentanca

Ponedeljek, 28. 3. 2016, 16.16

8 let, 6 mesecev

Slovenski vitezi napadajo največjo trdnjavo

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Slovenska nogometna reprezentanca bo danes v Belfastu odigrala 214. tekmo. V 24 letih je v gosteh vzela mero že skoraj vsem evropskim otoškim državam. Osvojila ni le še britanskega otočja.

Izbranci Srečka Katanca bodo zvečer gostovali na Severnem Irskem. Če bi premagali reprezentanco, ki bo letos za razliko od Slovenije nastopila na evropskem prvenstvu v Franciji, bi dopolnili zbirko gostujočih zmag pri evropskih otoških državah. Sladkost zmage so že občutili na Islandiji, Ferskih otokih, Cipru in Malti, na Britanskem otočju pa še niso uresničili cilja. Niso še dočakali gostujoče zmage nad nogometno izbrano vrsto, ki spada k Veliki Britaniji. Imeli so že šest priložnosti, a venomer ostali praznih rok.

Britansko otočje je največje evropsko otočje. Slovenski nogometni vitezi bodo tako danes napadali največjo otoško trdnjavo, saj se bodo spogledovali z možnostjo prve gostujoče zmage nad reprezentanco, ki spada pod Veliko Britanijo.

Po skandinavskem in jugoslovanskem še konec britanskega uroka?

Če bo danes v Belfastu padla britanska trdnjava, bo slovenska nogometna reprezentanca odpravila še enega izmed številnih urokov, s katerim se srečuje v 24-letnem obdobju državne samostojnosti. Nizov, ki jih je končala po dolgoletnem trudu, je bilo že kar nekaj.

Na prvo zmago nad reprezentanco, ki je zrasla na pogorišču nekdanje skupne domovine Jugoslavije, je čakala skoraj 20 let. Ko je pred petimi leti v Mariboru po zaslugi nepozabnega zadetka Dareta Vršiča premagala Srbijo, ji je s tem preprečila, da bi se potegovala za nastop na evropskem prvenstvu leta 2012, hkrati pa dočakala prvo zmago nad nekdanjo bratsko republiko in obrnila nov list v zgodovini slovenskega nogometa. Do takrat je bila proti Hrvaški, BiH, Črni gori, Makedoniji, ZR Jugoslaviji ter Srbiji in Črni gori neuspešna kar 21-krat.

Še dlje je čakala na prvo zmago nad skandinavskim predstavnikom. Veljali so za skrajno neugodne tekmece in vrsto leto poniževali slovensko reprezentanco. Skandinavskega uroka je bilo podobno kot ''jugoslovanskega'' konec v Ljudskem vrtu. Ko je Slovenija leta 2013 na krilih trikratnega strelca Milivoja Novakovića nadigrala Norvežane s 3:0, je dokazala, da premore tudi recept za zmago nad predstavnicami skandinavskega nogometa.

Še manj časa je preteklo, da je Slovenija dočakala zmago nad nekdanjim svetovnim prvakom. Teh je le osem (Anglija, Argentina, Brazilija, Francija, Italija, Nemčija, Španija in Urugvaj), nogometaši s podobo Triglava na prsih pa so prvo in za zdaj edino žrtev našli pri zahodnih sosedih. Najprej so Italijane premagali leta 2002 v Trstu, nato pa še dve leti pozneje v Celju. S tem je dokazala, da se vsak niz enkrat konča.

Danes lahko poskrbi za prvo zmago na britanskem otočju. Pri Angliji, Škotski, Walesu in Severni Irski je gostovala že šestkrat, a se v domovino še nikoli ni vrnila bogatejša za zmago. Trikrat je izgubila, trikrat pa remizirala brez zadetkov. Danes se ji v Belfastu ponuja sedma priložnost, da končno osvoji ''britansko'' deželo. Če bo premagala otoško reprezentanco, ki se je uvrstila na Euro 2016, kjer bodo nastopile tudi njene ''sosede'' Anglija, Wales in Irska, se bo zapisala v zgodovino.

Gostovanja Slovenije v Veliki Britaniji:
Pri Angliji:
Anglija : Slovenija 3:1 (0:0) (15. november 2014 v Londonu) – kvalifikacije za EP 2016
Rooney 59./11-m, Wellbeck 66., 72.; Henderson 58./ag.

Anglija : Slovenija 2:1 (1:0) (5. september 2009 v Londonu) – prijateljska tekma
Lampard 31./11-m, Defoe 63.; Ljubijankić 85.

Pri Severni Irski:
Severna Irska : Slovenija 0:0 (29. marec 2011 v Belfastu) – kvalifikacije za EP 2012

Severna Irska : Slovenija 1:0 (1. april 2009 v Belfastu) – kvalifikacije za SP 2010
Feeney 73.

Pri Škotski:
Škotska : Slovenija 0:0 (8. september 2004 v Glasgowu) – kvalifikacije za SP 2006

Pri Walesu:
Wales : Slovenija 0:0 (17. avgust 2005 v Swanseaju) – prijateljska tekma

Wembley prvič: Slovenija jezna na sodnika

Najboljši slovenski nogometaši po izboru selektorja so na britanskem otočju dvakrat gostovali v Angliji. Obakrat so se svetovni javnosti predstavili na znamenitem londonskem štadionu Wembley. Prvič leta 2009, ko so v prijateljski tekmi izgubili z 1:2, a nato dobili ''južnoafriški zalet'' in pozneje rušili vse ovire pred seboj, bleščeče obdobje pa kronali z uvrstitvijo na svetovno prvenstvo leta 2010.

Kekova četa je na Wembleyju častno izgubila, a bila tudi jezna na nekatere sodniške odločitve, zlasti na nenavadno dosojeno 11-metrovko v korist treh levov. Angleži so postavili žogo na belo točko po zaslugi Wayna Rooneyja, ki je v napadu naredil prekršek nad Boštjanom Cesarjem in ga pri tem še poškodoval do te mere, da je Ljubljančan odšepal z igrišča in predčasno končal tekmo. Častni gol za goste s sončni strani Alp je dosegel Zlatan Ljubijankić.

Wembley drugič: Slovenija jezna na delegata

Pet let pozneje je Slovenija gostovala na Wembleyju na tekmi, ki je štela za točke. Pri Angliji se je mudila v sklopu kvalifikacij za EP 2016, srečanje pa je spremljalo kar 82.305 gledalcev, kar je najboljši obisk v zgodovini slovenske nogometne reprezentance. Na kultnem štadionu ni bilo Josipa Iličića, ki je užaljeno sporočil selektorju Katancu, da se pod njegovim vodstvom ne bo udeleževal reprezentančnih akcij, a si je pozneje na srečo slovenskega nogometa premislil.

Tekma je postregla s številnimi mejniki. Angleški zvezdnik Wayne Rooney je stotič oblekel državni dres, obrambni steber Cesar pa je s 83 nastopi postal slovenski rekorder in na večni lestvici prehitel Zlatka Zahovića. Slovenski kapetan bo danes v Belfastu, če ga bo selektor Katanec poslal v ogenj, vknjižil že 91. nastop.

Pred srečanjem, ki ga je Slovenija v Londonu izgubila z 1:3, je gostujočemu taboru dvignila pritisk odločitev španskega delegata, da morajo slovenski nogometaši do štadiona pripotovati z avtobusom. To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi slovenska reprezentanca bivala v neposredni bližini Wembleyja, od katerega je bila oddaljena le dobrih 50 metrov. Lahko bi odšla peš, a je morala čakati na uradni prevoz z avtobusom, obenem pa spoštovati še navodila Španca, da se na štadion odpravi dve uri pred načrtovanim odhodom.

Selektor Katanec ni skrival slabe volje. Podobno velja za slovenske nogometaše, ki so kljub presenetljivem vodstvu, ko so si Angleži po predložku Andraža Kirma sami zabili gol, izgubili z 1:3. Niso našli orožja, s katerim bi ustavili hitrega in spretnega Dannyja Welbecka, ki je dosegel dva zadetka.

Remi pri Škotih in Valižanih

Če sta tekmi v Londonu poskrbeli za nič koliko zanimivih podrobnosti, pa sta gostovanji v Glasgowu (kvalifikacije za SP 2006) in Swanseaju (prijateljska tekma) minili brez razburljivih vložkov. Na tekmah s Škotsko in Walesom so ostale mreže nedotaknjene, gledalci pa so zaman čakali na zadetke.

Slovenija nevarnejša, a le s točko na dveh tekmah

Nekoliko drugače je bilo v Belfastu, kjer je Slovenija sklenila ''britansko zbirko'' z dvema tekmama v največjem severnoirskem mestu. Ko je leta 2009 iskala kvalifikacijske točke za nastop na SP 2010, se je morala obrisati pod nosom. Čeprav je bila Kekova zasedba večji del srečanja nevarnejša in boljša tekmica, kapetan Robert Koren pa je zatresel celo okvir vrat, je na koncu izgubila z 0:1. Jasmina Handanovića, ki je stopil na vrata namesto poškodovanega mlajšega bratranca Samirja Handanovića, je v 73. minuti premagal Warren Feeney.

Da štadion Windsor Park v Belfastu ne prinaša sreče slovenski reprezentanci, se je izkazalo tudi dve leti pozneje. Slovenski vratar Samir Handanović je bil skoraj brez dela, njegovi soigralci pa so zapravljali lepe priložnosti. Najlepše so imeli Iličić, Novaković in Zlatko Dedić.

Osmoljenec Iličić je moral zaradi poškodbe z igrišča že sredi prvega polčasa, do takrat pa je bil izjemno nevaren za otoško obrambo. Poleg njega so izmed kandidatov, ki bi lahko danes ponovno zaigrali v Belfastu, barve Slovenije branili še Novaković, Kirm, Bojan Jokić in Valter Birsa.

Rekordne zmage nad Islandci

Slovenija se je v zgodovini pomerila z vsemi štirimi reprezentancami, ki spadajo pod Veliko Britanijo, na krstni dvoboj z Irsko pa še čaka. Pri drugih evropskih otoških državah je doživljala bolj ali manj zgolj uspehe. In tudi osvojila vse države. Zmag se je veselila tako na Islandiji, Ferskih otokih, Cipru in Malti.

Ko je leta 2013 prvič in za zdaj tudi zadnjič gostovala na Islandiji, je državo, ki je v kvalifikacijah za EP 2016 senzacionalno zasenčila Češko, Turčijo in Nizozemsko, nadigrala s 4:2. Izkoristila je izostanek najboljšega domačega nogometaša Gylfija Sigurdssona in poskrbela za rekordno število doseženih zadetkov v gosteh na kvalifikacijski tekmi. Takrat je slovensko reprezentanco že vodil Katanec, na seznam strelcev so se vpisali Andraž Kirm, Valter Birsa, Boštjan Cesar in Rene Krhin, ki se je veselil svojega strelskega prvenca. Vsi štirje kandidirajo tudi za nastop na današnji tekmi v Belfastu.

Slovenija je islandsko reprezentanco premagovala tudi na drugih evropskih otokih, kjer so potekali mednarodni prijateljski turnirji. Leta 1998 je premagala Islandijo s 3:2 na Cipru. Dva gola je dal Zlatko Zahović, ki je s 35 zadetki še vedno najboljši strelec slovenske reprezentance vseh časov, reprezentančnega prvenca pa se je veselil Primorec Andrej Poljšak.

Pred 20 leti se je Slovenija z Islandijo spopadla na Malti in pozdravila eno najbolj veličastnih zmag v njeni zgodovini. Severnjake je potopila z rekordno zmago 7:1, razigrani Sašo Udovič pa je sanjsko predstavo kronal kar s petimi zadetki.

Prvi Iličićev gol in številni krstni nastopi

Slovenija se je leta 2013, tudi takrat v sklopu kvalifikacij za SP 2014, mudila tudi na Cipru. Majhno otoško državo je premagala z 2:0, med strelce pa sta se vpisala Novaković, ki mu do rekordnega dosežka Zahovića (35) manjkalo le še štirje zadetki, ter Iličić. Gorenjec je pred tremi leti dosegel prvenec v dresu reprezentance.

Slovenija je bila na Cipru uspešna tudi pred desetimi leti, ko je na prijateljskem turnirju ugnala gostitelja z 1:0. Takrat so za člansko reprezentanco pod vodstvom Branka Oblaka debitirali Novaković, Jokić, Birsa in Ljubijankić, ki je prvi nastop začinil še s prvim zadetkom. Leta 2003 sta se Ciper in Slovenija v zadnjem krogu kvalifikacij za EP 2004 razšla brez zmagovalca (2:2), oba zadetka za goste je dosegel Ermin Šiljak, leta 1998 pa je Ciper dočakal prvo in edino zmago nad Slovenijo. V prijateljski tekmi je zmagal s tesnih 1:0.

Slovenija je pogosto nastopala na Cipru. S ciprsko izbrano vrsto se je v gosteh pomerila že petkrat. Prvič daljnega leta 1992, ko je Slovenija remizirala z 1:1. To je bila šele njena druga uradna tekma in prva, ki jo je odigrala kot nova članica Mednarodne nogometne zveze (Fifa). Gol je dosegel Vlado Milošević, ki je pozneje zaradi hude poškodbe kolena hitro sklenil nogometno kariero.

Drugič pri Fercih ni ponovila napake

Slovenija je poleg Islandije in Cipra premagovala tudi druge evropske otoške državice. Leta 2011 je pod vodstvom Matjaža Keka ugnala Ferske otoke z 2:0. Tri točke je zagotovil mladi strelec Tim Matavž, enkrat pa so si Ferci zatresli mrežo kar sami. Slovenija se je spretno izognila nevarnosti, ki se je nakazovala po zgodnjem rdečem kartonu Marka Šulerja.

S tem ni Slovenija ponovila spodrsljaja, ki si ga je na severu Evrope leta 2000 privoščila zlata Katančeva četa. Takrat je v Toftirju že vodila z 2:0. Med strelce sta se vpisala Sašo Udovič in Milan Osterc, nato pa je sledil nepričakovan preobrat. Borbeni gostitelji so v izdihljajih srečanja izenačili na 2:2. Gol v tretji minuti sodnikovega podaljška je poskrbel za veliko presenečenje, saj je Slovenija le nekaj mesecev pred tem navduševala na evropskem prvenstvu v Belgiji in na Nizozemskem. Poslano je bilo opozorilo, ki so ga zlati Katančevi junaki vzeli zelo resno in se pozneje brez poraza uvrstili še na eno veliko tekmovanje, SP 2002.

Malta je ena izmed slovenskih tekmic v kvalifikacijah za SP 2018. Slovenija se bo tako kmalu vrnila na otok, ki leži v južnem delu Sredozemlja, med Italijo in obalo severne Afrike. Slovenija je na Malti nazadnje gostovala leta 2003, ko jo je vodil Bojan Prašnikar. Brez težav je osvojila tri točke. Zmagala je s 3:1. Dvakrat je v polno zadel Šiljak, enkrat pa Zahović.

Ko je na Malti gostovala pred dvajsetimi leti, ni bila tako uspešna, saj se je v sklopu prijateljskega turnirja z gostitelji razšla brez zadetkov (0:0).

Na Siciliji čestitali bodočim svetovnim prvakom

Slovenska nogometna reprezentanca ima še eno izkušnjo z gostovanjem na otoku. Leta 2005 je gostovala na Siciliji in se v Palermu pomerila z Italijo. Azzurri so zmagali z 1:0, a dolgo čakali na zadetek. Oblakova četa je dokončno ostala brez možnosti za nastop na SP 2005, na katerem so Italijani pozneje osvojili naslov svetovnega prvaka.