Ponedeljek, 5. 5. 2014, 10.43
3 leta, 9 mesecev
Raje z domačimi fanti v peti ligi kot pa z desetimi tujci v prvi
Predsednik drugoligaškega prvaka skuša varovancem omogočiti, da ob nogometni dejavnosti ne bi trpela njihova najpomembnejša stvar v življenju. To pa je za večino študij, za nekatere pa služba, vedno bolj redek privilegij Slovencev, ki še niso vstopili v četrto desetletje. Nogomet pride na vrsto šele pozneje, kot zadeva, ki prinaša dodano vrednost in užitek. Bojan Gasior, podjetnik, prepoznaven po znani gostinski ponudbi na Trojanah, je zaradi tega v dvomu. Prižgati zeleno luč in z Dobom preizkusiti srečo v Prvi ligi Telekom Slovenije ali raje ostati v varnem drugoligaškem okolju, v katerem so v zadnjih sezonah najboljši, čeprav nogometa ne dojemajo profesionalno, pač pa prihajajo na treninge in tekme po napornih opravilih na fakultetah, kmetijah in v službah?
Veliko je vprašajev in odgovorov, na končnega pa bo treba počakati še kak mesec. Zgodovina se ponavlja, tudi po končani sezoni 2013/14 se ne bo takoj vedelo, kateri klubi bodo sestavljali prvoligaško zasedbo v prihodnji sezoni. Treba bo počakati na odločitev klubskega vodstva Doba, ki pa se ne dotika le infrastrukture, jabolka spora, zaradi katerega so se mu pred štirimi leti zaprla prvoligaška vrata.
Pomislekov je več, predsednik nam jih je predstavil enega za drugim. ''Imamo mesec dni časa, da pogledamo, ali je naša infrastruktura res slabša od tiste v Zavrču ali pa Novem mestu. V tej sezoni smo ogromno postorili na tem področju. Licenciranje bo opravljeno, od nas bo odvisno, kje se bomo videli. Nimamo pa nerealnih ambicij,'' je povedal za začetek.
Predsednik drugoligaškega prvaka: Kar obljubimo, tudi damo
Sprašuje se, zakaj se v Sloveniji dogaja, da tistim klubom, ki se odločijo za kakovostni preskok in iz druge potujejo v prvo ligo, ne cvetijo rožice. ''Doživljajo kalvarijo. Da bi mi zaradi prve lige svoje vrste čez noč okrepili z desetimi tujci in s tem razbili domače jedro … Tega se ne bomo šli. Raje nastopamo z domačimi v peti ligi, saj fantov s statusom študenta ne moremo siliti v profesionalni nogomet. Največji uspeh bo, če bo fantom uspelo na njihovem poklicnem področju. Danes od nogometa živi le malokdo,'' pojasnjuje Gasior, ki je vesel, da se Doba drži status korektno plačljivega kluba.
Igralcem ne dolgujejo ničesar, prejemki niso veliki, so pa redni. Za prvo mesto, ki so ga nogometaši osvojili že tri kroge pred koncem tekmovanja, bodo prejeli še simbolično nagrado. ''Kar obljubimo, tudi damo. Ker imamo homogeno, korektno ekipo z ogromnim športnim duhom, sem prepričan, da se bodo fantje razveselili nagrade,'' pravi Gasior in dodaja, da je treba upoštevati dejstvo, da klub prihaja iz vasi z okrog 800 prebivalci.
Težavo, ki bi lahko Dob odvrnila od igranja v prvi ligi, vidi tudi v tekmovalnem sistemu. ''Ni se menjal že deset let, morda se je treba vprašati, kaj je smotrno. V jesenskem delu je s pokalom vred lahko tudi 32 tekem, to pa je za amaterje preveč. Sistem prve lige je preveč krut, mi ne bi mogli spremljati ritma sreda – sobota. Nogomet mora biti fantom v užitek, ne pa nekaj na silo.''
Noče več dovoliti, da bi se v Dob prikradla evforija. Pred štirimi leti, ko si je Dob priigral 1. SNL po dodatnih kvalifikacijah, je bila še kako prisotna, zato je bilo še toliko večje razočaranje, ko je zaradi nezadostne infrastrukture ostala brez glavne nagrade. ''Doživeli smo streznitev, igrišče so nam zaprli, po dveh letih pa smo ga dobili takšnega, kot ga imajo še nekateri. Stvari smo se lotili pragmatično.'' Takšno razmišljanje jih je popeljalo do (novega) naslova drugoligaškega prvaka. In verjetno še enega, po katerem se bodo zahvalili prvoligaškemu izzivu. To bi bilo že četrtič zapored, dokončni odgovor pa bo znan v začetku junija.