Ponedeljek, 27. 1. 2014, 20.49
8 let, 7 mesecev
Milijonski zaslužki, da te kap
Številke so tako nore, da se jim lahko klubi iz manjših držav, med katere se prišteva tudi Slovenija, le nasmihajo in o njih razpredajo le v sanjah. Samo najboljši zaslužkar na svetu, Real Madrid, je v sezoni 2012/13 v klubsko blagajno pospravil več kot pol milijarde evrov. Oziroma več kot petdesetkrat več od najboljše slovenske nogometne znamke, NK Maribora. Slovenske različice zgodbe o uspehu. Kaj šele rečemo za druge slovenske klube, ki jih poslovna spretnost vijolic tako navdušuje, da bi jih z veseljem posnemali, a so še daleč od tega, da bi zadostili vsem pogojev. Kaj šele reči za Real, ki je pravo podjetje ...
Ko se je pojavila želja po zaslužku, je bilo romantike konec
Druga skrajnost je, koliko klubi zapravljajo. V tem pogledu Real Madrid ne spada med najbolj zgleden primer, saj se mu dolg povečuje. Čeprav računa na tako astronomske zaslužke, ob katerih se lahko le sprašuješ, kako je sploh mogoče, da se letno poročilo potopi v minusu. Požrešnost, ki se pogosto razveja v nemoralna izplačila in tvegane klubske naložbe, je postala stalnica sodobnega nogometa.
Že dolgo ne gre več le za plemenito igro, v kateri želijo igralci premagati tekmeca, razveseliti občinstvo in se domov vrniti bogatejši za lovoriko. Ko se je pred viteške vrline vrinila želja po zaslužku, je bilo romantike konec. Taki časi so minili in bodo ostali le še spomin. Danes je nogomet vse kaj drugega. Je živ organizem, ki posluje po surovih načelih novodobne ekonomije, v katerih so vzponi in padci nekaj normalnega, obračajo pa se vsote, ob katerih lahko povprečnega Zemljana zaboli glava. In prihodki najbogatejših se večajo. V primerjavi s sezono 2011/12 so zrasli za okrog osem odstotkov, kar v poplavi milijonov ni nezanemarljiv podatek.
Bayern je svetla izjema
Ko sešteješ prihodke 20 najmočnejših klubov na lestvici, ki jo je po skrbni analizi objavila družba Deloitte & Touche LLP, se zaveš, da so skupaj zaslužili več pot pet milijard evrov. To pa je več kot polovica slovenskega proračuna. Tako visoko je segla poslovna žilica nekaterih klubov, ki obupno iščejo pot, kako se iztrgati iz objema rdečih številk. Uspe le redkim.
Bayern je svetla izjema, pravi primer premišljenega in vse prej kot zaletavega poslovanja. Ko so njegovi nogometaši v letu 2013 osvojili skoraj vse, kar se je osvojiti dalo (ostali so le brez naslova nemškega superpokala), so v klubski proračun pricurljale še dodatne dobrote, največ jih je prispevala Evropska nogometna zveza (UEFA), ki je do prvakov vedno radodarna.
Prvič, odkar je na voljo Deloittova lestvica najbogatejših, se je PSG uvrstil med največjih pet. Tudi po zaslugi Davida Beckhama, Zlatana Ibrahimovića ter seveda bogatih katarskih zaljubljencev v pariški projekt. Rummeniggeja najbolj preseneča, kako lahko tak klub zgolj za redna plačila nogometašem nameni 300 milijonov evrov, kar preprečuje izpolnitev cilja, da bi ustvaril dobiček. Bayern je samo z zmago v ligi prvakov zaslužil 55 milijonov, vsaka domača tekma v bundesligi – Allianz Arena je seveda razprodana – pa svetovne prvake obogati s 3,4 milijona evrov. Zneski, da te kap!
Manchester Uniteda pregnali s stopničk
Kakorkoli že, 17. izdajo Deloittove lestvice najbogatejših nogometnih klubov je zanimal le dobiček. In v tem preostale prekaša Real Madrid. Čeprav je leto 2013 končal brez lovorike, se je Cristiano Ronaldo, ikona modernih belih baletnikov, dokopal nagrade za najboljšega nogometaša na svetu, klub je na seznamu zaslužkarjev osvojil mesto, ki ga je tako pogrešal v prvenstvu. Znašel se je na vrhu. Že devetič zapored, tako da je še enkrat več dokazal, da je pravi magnet.
Velik delež prihodkov je ustvaril s tržnimi dejavnostmi (211,6 milijona evrov), od pravic za televizijske prenose pa je prejel kar 188,3 milijona evrov. Zanimivo je, da je v sezoni 2012/13 več kot sto milijonov evrov zaslužilo kar 30 klubov. Ko je Deloitte prvič opravil raziskavo, pisala se je sezona 1996/97, je čez stotico prilezel le Manchester United. Zdaj so rdeči vragi padli celo iz kluba najboljše trojice, a naj bi se z izboljšanim dogovorom o pravicah za televizijske prenose tekem vrnili na stopničke. Če jim bo Bayern, ki načrtuje tudi nove donosne sponzorske pogodbe, to dopustil.