Petek,
10. 8. 2012,
11.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Manchester United

Petek, 10. 8. 2012, 11.58

8 let, 7 mesecev

Manchester United na newyorški borzi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na newyorški borzi se bo prvič začelo trgovati z delnicami angleškega nogometnega kluba Manchester United. Izhodiščna cena delnice je določena pri 14 dolarjev.

Prvotna pričakovanja so bila, da se bo cena gibala med 16 in 20 dolarjev. Z uvrstitvijo delnic na Wall Street naj bi klub zbral 233 milijonov dolarjev.

Nogometni klub, ki je vse od leta 2005, ko je prešel v lastništvo ameriškega milijarderja Malcolma Glazerja, močno zadolžen, ni navedel razloga za znižanje izhodiščne cene delnice.

Na newyorško borzo bo uvrščenih 16,7 milijona delnic Manchester Uniteda, kar predstavlja 10 odstotkov vseh delnic. Glazer namerava za poplačilo dolgov nameniti polovico od celotnega izkupička, medtem ko bo šla druga polovica v njegove roke.

Tudi po izvedbi javne ponudbe delnic na Wall Streetu bo Glazer še naprej obvladoval približno 97 odstotkov delnic z glasovalno pravico, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Klub Manchester United s 134-letno tradicijo in osvojenimi rekordnimi 19 naslovi britanskega prvaka je ocenjen na 2,3 milijarde dolarjev. Mnogi analitiki sicer poudarjajo, da je precenjen in da je uspeh na Wall Streetu odvisen predvsem od želja tistih vlagateljev, ki si želijo nositi barve kluba.

Toda, kot opozarjajo analitiki, zmagovita ekipa še ne pomeni tudi uspešne investicije. Poudarjajo, da Manchester United ni hitro rastoče podjetje, poleg tega pa je močno zadolženo.

Manchester United sicer upa, da bo v prihodnje razširil donosne posle sponzorstev in licenciranja. Klub je lani prodal dva milijona športnih majic in skupaj pet milijonov različnih proizvodov blagovne znamke Manchester United. Pred časom je klub sklenil tudi 559 milijonov dolarjev vredno sedemletno sponzorsko pogodbo s Chevroletom.

Komercialni prihodki kluba so se lani povečali za 34 odstotkov na 159,8 milijonov dolarjev. Toda ti prihodki predstavljajo le eno tretjino vseh prihodkov, opozarjajo analitiki. Preostali dve tretjini odpadeta na prihodke iz prodaje vstopnic in pravic za oddajanje pravic za prenos, ki pa so občutno nižji od sponzorskih in odvisni predvsem od vsakokratnega uspeha kluba v britanski in evropski ligi.

Prihodki z naslova oddajanja pravic za prenos so se lani zvišali za 14 odstotkov na 181,1 milijona dolarjev, prihodki z naslova prodaje vstopnic pa za pet odstotkov na 171,2 milijona dolarjev.

Družina Glazer je klub Manchester United kupila leta 2005 in zanj odštela 1,47 milijarde dolarjev, pri čemer je za večino kupnine najela posojila. Manchester United takrat ni imel dolgov, konec letošnjega marca pa je njegova zadolženost znašala 660 milijonov evrov.

Malcolm Glazer, sicer tudi lastnik ameriškega nogometnega kluba Tampa Bay Buccaneers, je izvršni direktor z dejavnostmi močno razvejanega holdinškega podjetja First Allied. Njegova dva sinova, Avram in Joel, sopredsedujeta Manchester Unitedu.