Slavko Vinčič Luka Modrić italijanska nogometna reprezentanca Španska nogometna reprezentanca nizozemska nogometna reprezentanca hrvaška nogometna reprezentanca Liga narodov

Sreda, 14. 6. 2023, 23.40

Liga narodov, zaključni turnir (polfinale)

Hrvaška po neverjetni tekmi do zgodovinskega podviga

Nizozemska Hrvaška | Nizozemska je povedla proti Hrvaški z zadetkom Donyella Malna v 34. minuti. Gostitelji so po prvem polčasu še vodili z 1:0, domači navijači so se spogledovali z napredovanjem v finale, nato pa je prišel drugi polčas ... | Foto Reuters

V krstni izvedbi lige narodov je leta 2019 prvi naslov osvojila Portugalska, dve leti pozneje je bila najboljša Francija, letos, zaključni turnir poteka na Nizozemskem, pa bo lovorika osrečila nekoga drugega. V igri za naslov so namreč le še Hrvaška, Italija in Španija. Hrvati so v izjemni uvodni polfinalni tekmi, polni preobratov in zanimivega dogajanja, po podaljšku s 4:2 ugnali tulipane in osrečili 15 tisoč navijačev v kockastih dresih. V četrtek se bosta za drugo finalno vstopnico spopadli Španija in Italija.

polfinale liga narodov Španija Italija
Sportal Za finale Španci Italijanom zabili v 89. minuti
Hrvaška Nizozemska
Sportal Svet se klanja neuničljivemu Hrvatu

V 55. minuti je Hrvaško z bele točke do izenačenja popeljal Andrej Kramarić. Sodnik je na belo točko pokazal po prekršku Codyja Gakpa nad Luko Modrićem. | Foto: Reuters V 55. minuti je Hrvaško z bele točke do izenačenja popeljal Andrej Kramarić. Sodnik je na belo točko pokazal po prekršku Codyja Gakpa nad Luko Modrićem. Foto: Reuters

V 73. minuti je za popoln preobrat Hrvaške poskrbel Mario Pašalić. Asistenco je prispeval Luka Ivanušec. Nizozemski vratar Justin Bijlow je bil nemočen. | Foto: Reuters V 73. minuti je za popoln preobrat Hrvaške poskrbel Mario Pašalić. Asistenco je prispeval Luka Ivanušec. Nizozemski vratar Justin Bijlow je bil nemočen. Foto: Reuters

Za izenačenje na 2:2 je v izdihljajih šestminutnega sodnikovega podaljška poskrbel član kluba Club Brugge Noa Lang. Hrvaško je tako od zmage v rednem delu srečanja ločilo le nekaj trenutkov.  | Foto: Reuters Za izenačenje na 2:2 je v izdihljajih šestminutnega sodnikovega podaljška poskrbel član kluba Club Brugge Noa Lang. Hrvaško je tako od zmage v rednem delu srečanja ločilo le nekaj trenutkov. Foto: Reuters

V podaljšku je v 98. minuti z izjemnim strelom z razdalje Hrvaško v vodstvo s 3:2 popeljal rezervist Bruno Petković. Napadalec zagrebškega Dinama je pravi specialist za podaljške na pomembnih tekmah. Lani jo je v četrtfinalu SP 2022 tako zagodel Braziliji.  | Foto: Reuters V podaljšku je v 98. minuti z izjemnim strelom z razdalje Hrvaško v vodstvo s 3:2 popeljal rezervist Bruno Petković. Napadalec zagrebškega Dinama je pravi specialist za podaljške na pomembnih tekmah. Lani jo je v četrtfinalu SP 2022 tako zagodel Braziliji. Foto: Reuters

Četrti zadetek za Hrvaško je z zelo natančnim strelom z bele točke v 116. minuti dosegel kapetan Luka Modrić. Ognjeni so se tako prvič v zgodovini uvrstili v finale lige narodov. Od prve lovorike v zgodovini državne samostojnosti so tako slovenski sosedi oddaljeni le še eno tekmo. | Foto: Reuters Četrti zadetek za Hrvaško je z zelo natančnim strelom z bele točke v 116. minuti dosegel kapetan Luka Modrić. Ognjeni so se tako prvič v zgodovini uvrstili v finale lige narodov. Od prve lovorike v zgodovini državne samostojnosti so tako slovenski sosedi oddaljeni le še eno tekmo. Foto: Reuters

Na zaključnem turnirju lige narodov nastopajo zmagovalci štirih najmočnejših skupin lige narodov. Hrvaška je v skupini A1 prehitela Dansko, Francijo in Avstrijo, Španija je bila v skupini A2 boljša od Portugalske, Švice in Češke, Italija je v skupini A3 zbrala več točk od Madžarske, Nemčije in Anglije, Nizozemska pa se je do prvega mesta dokopala v skupini A4, v kateri so ji v hrbet gledali Belgija, Poljska in Wales.

Hrvati v podaljšku strli nizozemski oreh

V uvodnem polfinalnem spopadu lige narodov je Hrvaška v dramatičnem srečanju, polnem preobratov in dramatičnih zasukov, s 4:2 premagala Nizozemsko. Gostitelji so v izjemnem navijaškem vzdušju, zelo glasnih je bilo zlasti 15 tisoč hrvaških privržencev, dobili prvi polčas z 1:0, a je v nadaljevanju sledil preobrat. Slovenski sosedi so v 73. minuti povedli z 2:1, spretno branili prednost do konca rednega dela, nato pa se jim je v šesti minuti sodnikovega podaljška prikradla ena redkih napak v obrambi. Kaznoval jo je Noa Lang in skoraj v zadnji sekundi pokvaril hrvaško slavje na tribunah. Domači navijači so oživeli, tekma se je prevesila v podaljšek.

Hrvaška je utišala nizozemske ljubitelje nogometa v Rotterdamu. | Foto: Reuters Hrvaška je utišala nizozemske ljubitelje nogometa v Rotterdamu. Foto: Reuters

Sledila je prvovrstna in dinamična predstava Hrvaške, ki je z igrivo kombinatoriko prekrižala načrte Nizozemski in poskrbela za zgodovinski podvig, saj se je prvič uvrstila v finale lige narodov. Najprej je rezervist Bruno Petković po izjemni akciji in strelu z okrog 20 metrov poskrbel za vodstvo s 3:2, štiri minute pred koncem pa je Luka Modrić po najstrožji kazni, dosojeni prav po prekršku nad Petkovićem, postavil končni rezultat 4:2. Ni manjkalo veliko, pa bi si Hrvati v podaljšku priigrali še višjo prednost. Mario Pašalić je zatresel prečko, Petkovićev zadetek, dosežen v zadnjih sekundah, pa je bil po posredovanju VAR razveljavljen. Ostalo je pri 4:2 in velikem slavju hrvaškega selektorja Zlatka Dalića, ki mu je stanovski kolega Ronald Koeman športno čestital za veliko zmago.

Hrvaška bo tekmeca v finalu izvedela v četrtek zvečer, ko se bosta pomerili Španija in Italija. | Foto: Reuters Hrvaška bo tekmeca v finalu izvedela v četrtek zvečer, ko se bosta pomerili Španija in Italija. Foto: Reuters
Ivana Knöll
Sportal Škandal v Rotterdamu: hrvaški navijači so se stepli zaradi Ivane Knöll
Obe reprezentanci sta na kultnem stadionu De Kuip pogrešali kar nekaj pomembnih igralcev. Pri Nizozemski sta manjkala zvezdnika Atletica Memphis Depay in Bayerna Matthijs de Ligt, pri Hrvaški pa ni bilo enega od najboljših mladih branilcev na svetu, Kamplovega in po novem tudi Šeškovega soigralca pri RB Leipzigu Joška Gvardiola, zaradi afere po neokusnem zmerjanju z navijačem na treningu na Reki pa na zaključnem turnirju ni tudi junaka navijačev splitskega Hajduka Marka Livaje.

Nizozemci so tako zapravili lepo priložnost, da bi osvojili prvo lovoriko po 35 letih, ko so postali evropski prvaki v takratni Zahodni Nemčiji. Hrvati so se v polfinale velikega tekmovanja uvrstili že četrtič, drugič pa so se prebili v finale. Trikrat so se med štiri najboljše prebili na svetovnem prvenstvu, nazadnje lani v Katarju, kjer so osvojili bronasto medaljo in poskrbeli za še en podvig v obdobju, ki ga je pri ognjenih zaznamoval fenomen mladostnega veterana Luke Modrića.

Nizozemska je edino reprezentančno lovoriko osvojila leta 1988, ko je na evropskih zelenicah kraljeval Marco van Basten. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Nizozemska je edino reprezentančno lovoriko osvojila leta 1988, ko je na evropskih zelenicah kraljeval Marco van Basten. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Modrić namignil Špancu, da bo ostal v Madridu

Luka Modrić poskuša izjemno reprezentančno kariero oplemenititi s prvo lovoriko. | Foto: AP / Guliverimage Luka Modrić poskuša izjemno reprezentančno kariero oplemenititi s prvo lovoriko. Foto: AP / Guliverimage Dolgoletni zvezdnik Reala se je v zadnjih tednih znašel v središču pozornosti, saj bi lahko postal eden izmed junakov poletnega prestopnega roka. Na njegov naslov je prispela zelo mikavna ponudba iz Savdske Arabije, po nekaterih govoricah iz Španije naj bi za dveletno pogodbo znašala kar 120 milijonov evrov, tako da ne manjka namigovanj o tem, da bi se lahko kapetan hrvaške reprezentance v zadnjih letih kariere preselil na Arabski polotok.

Dobitnik zlate žoge izpred petih let je sicer član madridskega Reala že 11 let, v prihodnji sezoni, ko bo za Real nastopal tudi 18 let mlajši Anglež Jude Bellingham, pa bi se lahko Dalmatinec večkrat znašel na klopi. Moral bi se zadovoljiti z manjšo minutažo, kot je je bil v Madridu vajen v preteklosti. Vseeno si, tako je mogoče soditi tudi po zadnjem pripetljaju v Rotterdamu, v katerega je poleg Modrića vpleten tudi novinar španskega športnega dnevnika Marca, ki pozorno spremlja dogajanje pri Realu, izkušeni Hrvat želi ostati in bogato kariero vendarle skleniti v dresu kraljevega kluba. Španskemu novinarju je namreč na vprašanje, ali se bosta po poletnih počitnicah videla v Madridu, odgovoril pritrdilno.

Luka Modrić je srečanje z Nizozemsko odigral z mladostno svežino. Igral je vseh 120 minut. | Foto: Reuters Luka Modrić je srečanje z Nizozemsko odigral z mladostno svežino. Igral je vseh 120 minut. Foto: Reuters

Modrić je sicer za Hrvaško zbral že 165 nastopov in dosegel 24 zadetkov, kar zadeva njegovo prihodnost v državnem dresu, pa je pred srečanjem z Nizozemsko napovedal, da se bo o njej izrekel po zaključnem turnirju lige narodov. V začetku septembra bo dopolnil 38 let, a po svojih besedah še vedno uživa v predstavah v državnem dresu in lahko pomaga reprezentanci. Tako se poraja vprašanje, ali bi lahko svet ta teden videl zadnji nastop hrvaškega velikana za reprezentanco.

Manchesrer City Inter
Sportal Kakšna drama v Istanbulu! Liga prvakov ima novega vladarja.

Italijanom in Špancem bo sodil Slovenec

Rodri je v soboto Man City popeljal do evropskega naslova, v četrtek pa bo poskušal znova zagreniti življenje številnim nogometašem Interja. | Foto: Reuters Rodri je v soboto Man City popeljal do evropskega naslova, v četrtek pa bo poskušal znova zagreniti življenje številnim nogometašem Interja. Foto: Reuters V drugem polfinalnem srečanju se bosta v Enschedeju udarili Španija in Italija. Na tej tekmi bo pravico delil slovenski sodnik Slavko Vinčić, to pa bo ponovitev polfinalnega spopada s prejšnjega zaključnega turnirja lige narodov, ko so Španci v polfinalu na San Siru z 2:1 premagali azzurre, aktualne evropske prvake, s tem pa končali njihov rekordni niz neporaženosti, ki je trajal kar 37 tekem.

Za Španijo bo nastopil tudi nedavni junak finala lige prvakov Rodri, ki je zatresel mrežo Interja in na evropski prestol popeljal Manchester City. Tako se bo slab teden po finalu lige prvakov še enkrat pomeril s številnimi nogometaši Interja (Federico Dimarco, Matteo Darmian, Francesco Acerbi, Alessandro Bastoni in Nicolo Barella).

Rdečo furijo vodi Luis de la Fuente, na klopi Italije pa že dalj časa, čeprav se vmes ni kvalificiral na SP 2022, vztraja Roberto Mancini. Azzurre je leta 2021 že popeljal do evropskega naslova, od nove lovorike je zdaj oddaljen le še dva koraka.