Nik Kapun Luka Zahović konferenčna liga NK Koper NK Olimpija NK Olimpija NK Mura

Četrtek, 21. 7. 2022, 23.27

KVALIFIKACIJE ZA KONFERENČNO LIGO, 2. KROG (PRVE TEKME)

Mura z remijem iz Irske, razočaranje za Koper, še večje za Olimpijo

5

St. Patrick's Athletic : NK Mura, konferenčna liga, Mirlind Daku | Mura se z dokaj ugodnim izidom vrača iz Irske. | Foto Guliverimage

Mura se z dokaj ugodnim izidom vrača iz Irske.

Slovenski klubi so danes odigrali prve tekme drugega kroga kvalifikacij za konferenčno ligo. Še najbolje jo je na prvi tekmi odnesla Mura, ki se z gostovanja na Irskem pri Saint Patrick's Athleticu vrača z remijem (1:1). Preostala dva slovenska predstavnika bosta prihodnji teden lovila preobrat. Koper je moral na domačih tleh z 0:1 priznati premoč Vaduzu, Olimpija pa je po začetnem vodstvu na koncu s kar 1:3 izgubila na gostovanju v Romuniji pri ekipi Sepsi Sfantu Gheorghe. Luka Zahović se je ob remiju svoje ekipe Pogon Szczecin proti Brondbyu znova vpisal med strelce in spet dokazal, da je na začetku sezone v izvrstni strelski formi.

Kvalifikacije za konferenčno ligo, 2. krog (prve tekme):

Četrtek, 21. julij:
Koper : Vaduz 0:1 (0:0)
Cicek 53.

Sepsi Sfantu Gheorghe : Olimpija 3:1 (1:1)
Stefanescu 45.+4, Paun 84., Karamatić 90.+3/ag; Sešlar 4.     R.K.: Sešlar 66.
Stefanescu (Sepsi) v 45.+4. minuti in Tudorie (Sepsi) v 67. minuti sta zapravila 11-m

St. Patrick's Athletic : Mura 1:1 (0:1)
Forrester 60.; Daku 28.

Maribor Soligorsk
Sportal V Nyonu zaplesale kroglice, znani morebitni nasprotniki slovenskih klubov

Slovenija ima v drugem krogu kvalifikacij za konferenčno ligo, za razliko od prvega kroga, kar tri predstavnike. To so Olimpija, Mura in Koper, zadnji je kot pokalni prvak izpustil tekme prvega kroga kvalifikacij.

Koprska vrnitev po sedmih letih s porazom

Koprčani so bili v uvodnem kvalifikacijskem krogu tretjega najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja prosti, na današnji uvodni tekmi drugega kroga pa so na svoji Bonifiki nekoliko nepričakovano izgubili proti Vaduzu iz Liechtensteina. Slovenski podprvak iz sezone 2021/22 bo popravni izpit imel čez teden dni.

Navijači Kopra so se s posebno gesto poklonili gasilcem, ki se zadnje dni bojujejo s hudimi požari:

Gostitelji so si v prvem polčasu priigrali tri lepe priložnosti, vse pa so ostale neizkoriščene. Še bolj vroče je bilo v 33. minuti tekme, ko se je po vnovični lepi podaji Kotnika Kaheem Parris po bliskovitem nasprotnem napadu znašel sam pred gostujočim vratarjem Benjaminom Buchlom, a je slabo streljal in žoga je zletela mimo desne vratnice.

Izbranci domačega trenerja Zorana Zeljkovića so v začetku drugega polčasa doživeli hladno prho. Zanjo je poskrbel Turek s švicarskim potnim listom Tunahan Cicek, ki je po kombinirani akciji gostov v 53. minuti zadel za 1:0. Primorci so po prejetem golu poskušali tekmo postaviti na glavo. Imeli so terensko premoč, najlepši priložnosti pa so si priigrali v 81. minuti, ko so gosti najprej blokirali strel rezervista Anisa Jašaragića, nato pa še Nigerijca Bedeja Osujija.

NK Olimpija : Differdange, kvalifikacije konferenčna liga, Stožice
Sportal Iz tabora Olimpije: Resnica je pogosto drugačna

Olimpija po preobratu izgubila v Romuniji

Tako kot Koprčani so na prvi tekmi drugega kroga izgubili tudi nogometaši Olimpije, ki tudi na tretji letošnji evropski tekmi niso pokazali prepričljive predstave. Tokrat so kljub zgodnjemu vodstvu izgubili proti romunskim pokalnim prvakom, glede na pokazano, pa so lahko zadovoljni, da imajo pred povratno tekmo le dva gol zaostanka. Za to se lahko zahvalijo predvsem vratarju Matevžu Vidovšku, ki jih je z obrambami dolgo časa držal na površju, v končnici tekme, ki so jo zeleno-beli odigrali z igralcem manj, pa potopa ljubljanske barke vendarle ni mogel preprečiti.

Matevž Vidovšek je bil spet najboljši posameznik Olimpije. | Foto: Sportida Matevž Vidovšek je bil spet najboljši posameznik Olimpije. Foto: Sportida

Olimpija je imela ugoden rezultat, že v četrti minuti je dosegla gol, ko je po podaji Samuela Pedra z leve strani z glavo mrežo zatresel Svit Sešlar. Tudi malo s pomočjo nespretnega vratarja, ki ni znal ukrotiti strela ob tla. Domači so bili nato nevarnejši, stresli so tudi okvir vrat. V sodniškem dodatku prvega dela so gostitelji vendarle izenačili, potem ko se je novinec v vrstah Ljubljančanov David Sualehe spotaknil v kazenskem prostoru, pri tem pa padel na hrbet Balase, škotski sodnik Donald Robertson sodnik pa je dosodil najstrožjo kazen. Vidovšek je strel Maruisa Stefanesca ubranil, a je izvajalec po odbiti žogi še enkrat pridobil žogo in jo pod rokami ljubljanskega vratarja poslal v mrežo.

Ljubljanski vratar je nekajkrat odlično posredoval, v 66. minuti je še drugič ubranil enajstmetrovko, ki jo je zakrivil Sešlar, mladi zvezni igralec je moral zaradi prekrška tudi predčasno v slačilnico. Romuni so imeli do konca še nekaj priložnosti, toda razpoloženi Vidovšek se vse do 84. minute ni dal premagati, podobno kot na prvenstveni tekmi z Muro je tudi tokrat pokazal čudežno obrambo, domači igralci pa niso znali zadeti iz najugodnejših položajev. Toda v končnici so se vendarle veselili dveh golov. Najprej je iz neposredne bližine v polno z glavo zadel Nicolae Paun, končni izid pa je v tretji minuti sodniškega dodatka z nespretnim posredovanjem in avtogolom postavil Mateo Karamatić.

Mura z remijem na Irskem

Še najbolj ugodno jo je na prvi tekmi odnesla Mura. Prekmurci so v irski prestolnici uvodoma trpeli in trepetali. Irci so jih uvodoma povsem zasenčili, že v prvi minuti pa se je v lepi priložnosti znašel Barry Cotter, na srečo gostov pa je s šestih metrov streljal prek vrat. Izbranci Damirja Čontale so dolgo časa potrebovali, da so se privadili na agresivno igro gostiteljev. Irci so bili zelo nevarni, v 27. minuti pa so Murskosobočani nekoliko nepričakovano veselili vodilnega gola, ko je kosovski napadalec Mirlind Daku izkoristil grobo napako domačega branilca Harryja Brockbanka in zadel za 1:0.

Irska prevlada na Richmond Parku je po prejetem golu je malenkostno popustila, v 60. minuti pa je domača ekipa dosegla izenačujoči gol, po podaji Eoina Doyla je zadel Christopher Forrester. V zadnjih 30 minutah so devetkratni irski prvaki še naprej napadali, v 75. minuti pa so zagrozili tudi Murskosobočani, prodor Žige Kousa po desni strani in njegov strel so domači nogometaši blokirali v zadnjem trenutku. V končnici tekme se kljub jalovi pobudi St. Patricksa izid ni spremenil.

Pogon Szczecin : Brondby 1:1 (0:1)
Luka Zahović (Pogon) je igral celo tekmo, v 85. se je vpisal med strelce, v 95. minuti je prejel rumeni karton

Ruzomberok : Riga 0:3 (0:2)
Suduva : Viborg 0:1 (0:0)
Antwerp : Drita 0:0
B36 Torshavn : Tre Fiori 1:0 (0:0)
Basel : Crusaders 2:0 (1:0)
Gzira : Radnički Niš 2:2 (0:1)
Levski Sofija : PAOK 2:0 (2:0)
MOL Fehervar : Gabala 4:1 (1:1)