Rok Viškovič

Četrtek,
12. 2. 2015,
15.19

Osveženo pred

5 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Juan Cuadrado Jasmin Kurtić Josip Iličić Samir Handanović Fiorentina Chelsea Jose Mourinho Srečko Katanec

Četrtek, 12. 2. 2015, 15.19

5 let, 3 mesece

Fant, ki so mu pred očmi ubili očeta, je zdaj milijonar

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Juan Cuadrado, ki je bil zvezda januarske nogometne tržnice, Chelsea je zanj odštel krepko čez 30 milijonov evrov, je, tako kot mnogi njegovi vrstniki iz Kolumbije, prehodil trnovo pot.

Rodil se je maja 1988, nekaj dni pred tem, ko je Chelsea še zadnjič izpadel iz elitnega angleškega nogometnega razreda, v katerega se je vrnil le sezono za tem in potem iz njega do zdaj več ni izpadel. Odraščal je v pristaniškem mestu Tumaco na severu Kolumbije, v eni izmed najnevarnejših regij države, ki slovi po kriminalu.

Da je kriminal v devetdesetih letih preteklega stoletja krojil vsakdan prenekaterega Kolumbijca, je Juan Cuadrado spoznal zelo kmalu. Na najbolj krut način. Kot petleten deček je, skrit pod posteljo, videl, kako so kriminalci vdrli v njihovo stanovanje in pred njegovimi očmi ubili očeta. "Ta izkušnja je zagotovo poskrbela, da je odrasel hitreje," je pozneje ugotovila njegova mama, ki se je v času njegovega odraščanja v iskanju službe selila po državi, zato je večino časa prebil z babico.

Juan Cuadrado kot golobradi mladenič.

Ko se je vrnila, je sklenil, da se od nje ne bo več ločil nikoli. Vez, ki jo je stkal z mamo, je tako močna, da ga zdaj spremlja vsepovsod. Tudi v London se je preselila. Čeprav je zdaj bogataš, ki na teden zasluži toliko, kot povprečen Slovenec zasluži v nekaj letih, še vedno prisega na njeno kuho. Tudi k frizerju ne hodi. Za zanimivo pričesko, ki jo nosi, skrbi le mama. "Zdaj, ko vidim, da je izpolnil sanje, sem najbolj srečna na svetu," je ob zadnji priložnosti dejala ženska, ki ga je spravila na svet.

V Italiji se je družil s Slovenci

In kakšna je bila nogometna pot, ki jo je prehodil do trenutka, ko je na zadnji dan letošnjega januarskega prestopnega roka podpisal donosno pogodbo s Chelseajem in ob predstavitvi na Stamford Bridgeu v polomljeni angleščini dejal: "Zelo sem vesel in hvaležen za priložnost, ki sem jo dobil. Izpolnil sem sanje in prišel v velik klub."

Nogometno žogo je začel brcati v Atleticu Urabi, bil napadalec in, tako kot takrat skorajda vsak južnoameriški deček, sanjal, da bo nekoč tako dober, kot je bil Brazilec Ronaldo. Ko je zapuščal najstniška leta, je zelo izstopal, to so priznavali tudi skavti številnih klubov, a hkrati so ga en za drugim zavračali. "Premajhen in prešibak je. Za v cirkus bi bil dober, za resen nogomet pač ne," je takrat dejal eden izmed njih.

Vse do leta 2008 je bilo tako, potem so mu priložnost ponudili pri Independienteju iz Medelina, enem izmed najboljših kolumbijskih klubov. Tam je ostal le eno leto, potem ga je k sebi zvabil Udinese. Priključil se je klubu, ki je tudi v njegovem primeru potrdil, da ima odlično skavtsko službo, in v družbi slovenskega vratarja Samirja Handanovića, ta je bil takrat eden izmed njegovih pomembnejših igralcev, začel pot med zvezde.

Spet ni bilo lahko. Francesco Guidolin, ki je takrat vodil Videmčane, ni najbolj zaupal vanj. Medtem ga je v sistemu 3-5-2 preselil na bočni položaj, a temnopolti Kolumbijec je v dveh letih odigral le 20 prvenstvenih tekem. Leta 2011 je bil posojen v Lecce, kar je bil zadetek v polno. Čeprav je s klubom z juga Italije izpadel iz prve lige, je v 33 nastopih opozoril nase. Do te mere, da se je vanj denar odločila investirati Fiorentina.

Zadnji dan januarskega prestopnega roka je podpisal pogodbo s Chelseajem.

Kako je Kolumbijec postal Vespa

Najprej si ga je od Videmčanov sposodila v poslu, ki je vključeval pogoj, da lahko po koncu sezone odkupi polovico njegove pogodbe. "V Italiji moraš, ko si v avtu, bolj kot na cesto gledati v vzvratno in stranski ogledali. Motoristi prihajajo od vsepovsod. Z leve, desne, od spredaj in zadaj. Podobno se počutim, ko gledam Cuadrada, kako igra nogomet," ga je hvalil takratni soigralec iz Firenc Luca Toni in Kolumbijcu nadel vzdevek Vespa, ki se ga drži še danes. Po sezoni, v kateri je Fiorentina prvenstvo končala na četrtem mestu, je s petimi goli in šestimi podajami seveda prepričal in ostal v Toskani.

V sezoni 2013/14, takrat si je garderobo že delil s še enim Slovencem, Josipom Iličićem, je naredil nov korak. Kar 15 golov je zabil in osem podaj je pristavil. Po odličnem nastopu na svetovnem prvenstvu v Braziliji so v Firencah pohiteli in ga dokončno odkupili. Z mislijo na to, da bodo z njim kmalu mastno zaslužili. Le pol leta pozneje, po novih golih in podajah v vijoličastem dresu, se je to tudi zgodilo.

Dobri obeti za sodelovanje s Josejem Mourinhom

Zdaj ga je v svoje roke dobil Jose Mourinho, pri katerem je medtem že debitiral in pomagal do zmag nad Aston Villo in Evertonom. Zdi se, da bo Portugalec v sodelovanju s Kolumbijcem, ki na hrbtu nosi številko 23, užival.

Zato, ker velja za nogometaša, ki veliko zna, a je hkrati požrtvovalen in brez zvezdniških muh. Predvsem pa zato, ker lahko igra na malodane vsakem igralnem položaju. Le kot vratar in osrednji branilec se verjetno ne bi obnesel. Drugje je že vse igral. In to dobro. Bo filmsko zgodbo uspešno nadaljeval tudi v Londonu?