Ponedeljek, 23. 5. 2016, 16.46
7 let, 3 mesece
Zadnji finale lige prvakov s Slovencem v glavnih vlogah
Dan, ko je Zlatko Zahović postal tragični junak
Res je, da je bil na seznamu Interja leta 2010 Rene Krhin, a je bil, podobno kot Marko Simeunović leta 1991 s Crveno zvezdo, daleč od nastopa v velikem finalu lige prvakov. Letos bo drugače, Jan Oblak bo prav gotovo v vratih Atletica, ki se bo za evropski naslov udaril z mestnim tekmecem Realom iz Madrida. Nazadnje je bil v podobni vlogi Zlatko Zahović leta 2001.
Še pred tem je bil leta 1992 v finalu elitnega evropskega klubskega tekmovanja Srečko Katanec, ki je bil v prvi postavi Sampdorie na kultnem Wembleyju v Londonu, kjer so Italijani proti Barceloni po podaljških izgubili z 0:1. Leta 2001 – zanimivo, tudi takrat je bil finale podobno kot letos na San Siru v Milanu – je Zlatko Zahović tekmo proti münchenskemu Bayernu začel na klopi Valencie.
Takratni trener Valencie Hector Cuper ga je v igro poslal po 66 minutah igre, takrat je bil izid na semaforju 1:1. Španci so povedli že po treh minutah igre, ko je z enajstih metrov zadel zvezdnik Valencie Gaizka Mendieta, Bavarci so izenačili v 50. minuti, ko je, prav tako z bele točke, zadel Stefan Effenberg, Nemci so še pred tem zapravili eno enajstmetrovko (nenatančen je bil Mehmet Scholl).
Kmalu po prihodu na igrišče je imel dve lepi priložnosti
Trenutek, ko je slovenski as zastreljal enajstmetrovko. Po prihodu takrat velikega zvezdnika slovenskega in tudi evropskega nogometa na igrišče so se dogodki na zelenici največjega milanskega štadiona razživeli. Prav Zahović je bil tisti, ki je imel ob koncu rednega dela tekme dve priložnosti, a ju ni izkoristil. Najprej je po podaji Johna Carewa, namesto da bi takoj streljal, preveč čakal in ostal brez poskusa za strel na gol, malce zatem je poskusil s strelom z desne strani, a ni zadel cilja. Izid je ostal nespremenjen in na vrsti so bili podaljški.
Tudi ob koncu podaljškov bi lahko zadel
Tudi ob koncu podaljškov je imel takrat 30-letni Zahović sijajno priložnost, da bi zadel, a po strelu z levo nogo ni bilo gola. Jasno je bilo, da tisti večer ni bil njegov, kar so enajstmetrovke, ki so sledile, le potrdile.
Španci so začeli bolje, saj so uspešno zadeli prva dva strela, medtem ko je pri Nemcih enajstmetrovko zapravil Paulo Sergio. V tretji seriji je k žogi pristopil Zahović, a je njegov strel zaustavil sijajni nemški vratar Oliver Kahn. V tretje je Bayern zadel, v četrtem poskusu sta zgrešila oba, v petem in šestem sta oba zadela, odločitev o evropskem prvaku pa je padla v sedmi seriji, ko je za Münchenčane zadel Thomas Linke, za nogometaše Valencie pa zgrešil Mauricio Pellegrini.
Veliko veselje Oliverja Kahna, vratarja Bayerna, po ubranjeni enajstmetrovki.
Bayern četrtič do naslova, Zlatko Zahović pa …
Bayern je tako osvojil četrti naslov evropskega prvaka, medtem ko je Valencia zapravila priložnost, da bi se prvič veselila najprestižnejše evropske lovorike. Zahović se je po tisti tekmi poslovil od Španije in se vrnil na Portugalsko, kjer je okrepil Benfico, v Valencii pa ga, verjetno tudi zaradi te tekme, ne hranijo v lepem spominu. "Še dobro, da ni bil dolgo tukaj," nam je ob obisku Valencie povedal eden izmed njenih najbolj gorečih navijačev. Podobno o zdajšnjem športnem direktorju Maribora govorijo tudi drugi.
Bayern München : Valencia 5:4*po enajstmetrovkah (1:1, 0:1)
Stadion San Siro, gledalcev 74.000, sodnik: Dick Jol (Nizozemska).
Strelci: 1:0 Mendieta (3., 11-m), 1:1 Effenberg (50., 11-m).
Enajstmetrovke: 2:1 Mendieta, 2:2 Salihamidžič, 3:2 Carew, 3:3 Zickler, 3:4 Effenberg, 4:4 Baraja, 4:5 Lizerazu, 5:5, Gonzalez, 5:6 Linke.Valencia: Canizares, Angloma,
Valencia: Canizares, Angloma, Ayala (od 90. Djukič), Pellegrino, Carboni, Mendieta, Baraja, Aimar (od 46. Albelda), Gonzalez, Carew, Sanchez (od 66. Zahovič).
Bayern: Kahn, Kuffour, Andersson, Linke, Sagnol (od 46. Jancker), Effenberg, Hargreaves, Lizarazu, Salihamidžič, Elber (od 100. Zickler), Scholl (od 108. Sergio).
Rumeni kartoni: Carboni, Gonzalez, Canizares; Andersson.