Petek, 19. 1. 2018, 10.25
6 let, 10 mesecev
Uvedba luksuznega davka v nogometu
Čeferin razburkal nogometni svet
Predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksander Čeferin je včeraj v pogovoru za švicarske medije razburkal nogometni svet. Razkril je, da "Uefa v preteklosti ni imela nobene strategije delovanja", in napovedal uvedbo tako imenovanega luksuznega davka za klube z namenom, da se ohrani razmerje med najbogatejšimi in drugimi nogometnimi klubi.
"S sodelavci pripravljamo zelo pomemben strateški dokument za prihodnost. Z razlogom, ki vas bo morda presenetil, ker Uefa do zdaj ni imela nobene konkretne strategije delovanja," je dejal Aleksander Čeferin za časnika La Tribune iz Ženeve in 24 Heures.
Slovencu se največja težava sodobnega nogometa zdi to, kako ohraniti konkurenčno ravnotežje med nogometnimi klubi. "Treba je za vsako ceno zadržati trenutni položaj, ko lahko vsak nogometni klub nastopa v vseh tekmovanjih pod našim okriljem. Sanje moramo ohraniti žive," je dejal Čeferin, medtem ko je Uefa sprejela reformo lige prvakov, ki najboljšim štirim klubom iz najmočnejših štirih lig zagotavlja mesta v ligi, reformo, ki je bila tarča več kritik manjših klubov in nogometnih lig.
To ni davek za vlade, ampak za Uefo
Tako je lani predal zmagovalni pokal kapetanu evropskih prvakov Sergiu Ramosu. Za ohranitev ravnovesja med klubi "smo si zamislili nekakšen luksuzni davek", je pojasnil Čeferin. Njegov princip je, da "če bo posamezen klub zapravil več denarja, kot ga sme, bo razliko, ta presežek, poravnal Uefi v obliki davka.
"To ni davek, ki bi ga pobrale vlade, ampak davek za Uefo. Še vedno pa se moramo odločiti, kako bomo ta davek prerazporedili naprej," je dejal nekdanji predsednik slovenske krovne zveze.
"Nekateri ukrepi bodo morda veljali že od prihodnje sezone," je dodal šef evropskega nogometa, ki si obenem želi tudi omejiti število pogodb z igralci za posamezen klub in število igralcev na posoji.
"Mnogi kupujejo le zato, da ne bi mogli tekmeci," je prepričan predsednik Uefe.
"Najbogatejši klubi lahko kupijo ves svet, kogar želijo, kar je slabo za preostale klube. Mnogi kupujejo le zato, da ne bi mogli tekmeci. Ne vem, kako se bomo odločili. Ali bomo le omejili število posojenih nogometašev za vsak posamezen klub ali pa bomo posoje celo prepovedali. Tako pride do velikih odklonov med številom nogometašev na pogodbah. Na primer: neki italijanski klub jih ima celo 103! Tudi tu lahko postavimo meje," je še pojasnil Čeferin.
1