Petek, 3. 6. 2016, 19.00
7 let, 1 mesec
Pred začetkom 45. Cope America
Bo Lionel Messi le prekinil nočno moro, ki se vleče že dolgih 11 let?
Danes ponoči se čez lužo začne 45. izvedba južnoameriškega prvenstva, ki ga bodo na stoto obletnico od prve izvedbe leta 1916 v Argentini prvič gostile Združene države Amerike. Naslov brani Čile, ki je laskavo lovoriko osvojil lani pred domačimi gledalci.
V Evropi počasi odštevamo dneve do spektakla v Franciji, v ZDA pa se ponoči začenja Copa America, ki Južnoameričanom pomeni ravno toliko kot nam evropsko prvenstvo. Čeprav je bila zadnja izvedba Cope lani v Čilu, pa jo zaradi stote obletnice organizirajo tudi letos.
Prvi turnir Copa America je bil namreč na sporedu leta 1916 v Argentini, zanimivo pa je, da so organizacijo spektakla prvič podelili Američanom, ki bodo po dolgem času nastopili na tem prvenstvu. Zadnjič so se ga udeležili leta 2007.
Tekmovanje, na katerem bo nastopilo 16 reprezentanc, bo potekalo na desetih štadionih po vsem ZDA, finale pa bo 26. junija v New Jerseyju na štadionu MetLife, ki sprejme okoli več kot 82 tisoč gledalcev.
Messi pred spektaklom v ZDA skače po sodiščih
Kdo so favoriti? Začnimo kar pri Argentini, ki je v ZDA pripeljala izjemno močno ekipo. Tukaj so vsi najboljši, tudi Lionel Messi, ki se je v četrtek v Barceloni na sodišču zagovarjal zaradi utaje davkov. Prvi zvezdnik gavčev je za Argentino debitiral leta 2005 in še vedno čaka na lovoriko v reprezentančnem dresu.
Po drugem mestu na svetovnem prvenstvu v Braziliji 2014 in Copi 2015 je morda le napočil čas, da tudi trenutno najboljši nogometaš na svetu stopi na vrh kakšnega velikega tekmovanja še z reprezentanco. A bo težko, skakanje po sodiščih nekaj dni pred začetkom spektakla res ne govori v njegov prid.
Argentina se bo za preboj v izločilne boje udarila v skupini D, kjer ji bodo skušali to preprečiti Čile, branilec naslova, Panama in Bolivija.
Lionel Messi, namesto da bi mislil na to, kako prekiniti sušo z lovorikami pri Argentini, se v Barceloni zagovarja pred sodiščem.
Argentina:
Vratarji: Mariano Andújar (Estudiantes La Plata), Nahuel Guzmán (Tigres UANL), Sergio Romero (Manchester United)
Branilci: Victor Cuesta (Independiente, ARG), Ramiro Funes Mori (Everton), Jonathan Maidana (River Plate), Gabriel Mercado (River Plate), Nicolás Otamendi (Manchester City), Marcos Rojo (Manchester United), Facundo Roncaglia (Fiorentina)
Zvezni igralci: Éver Banega (Sevilla), Lucas Biglia (Lazio), Augusto Fernández (Atlético Madrid), Matías Kranevitter (Atlético Madrid), Javier Mascherano (Barcelona), Lionel Messi (Barcelona), Javier Pastore (Paris Saint-Germain)
Napadalci: Sergio Agüero (Manchester City), Gonzalo Higuaín (Napoli), Erik Lamela (Tottenham Hotspur), Ángel Di María (Paris Saint-Germain), Nicolás Gaitán (Benfica), Ezequiel Lavezzi (Hebeir China Fortune)
Brez Neymarja, Luiza in Silve
Čeprav Brazilci že dolgo niso nič pokazali, jih ne gre odpisati niti tokrat. Nazadnje so se lovorike veselili leta 2013 na pokalu konfederacij, na domačem svetovnem prvenstvu so v polfinalu grdo izgubili proti Nemčiji, nato pa še na tekmi za tretje mesto, na lanski Copi pa so izpadli že v četrtfinalu. Selecao bo nastopil brez prvega zvezdnika Neymarja, ki je za svoj vrhunec poletja raje izbral olimpijske igre, so pa zato tukaj Hulk, Willian, Philippe Coutinho in Casemiro, kar pomeni, da bo imel selektor Dunga še vedno zelo močno postavo.
Brazilci, ki so nazadnje Copo osvojili leta 2007 v Kolumbiji, bodo nastopili v skupini B skupaj z odličnim Ekvadorjem, Haitijem in Perujem. Samo prvi dve mesti vodita v izločilne boje.
Ko ni Neymarja, Davida Luiza in Thiaga Silve, brazilsko ladjo krmari Hulk.
Brazilija:
Vratarji: Alisson (Internacional), Diego Alves (Valencia), Marcelo Grohe (Gremio)
Branilci: Dani Alves (Barcelona), Rodrigo Caio (São Paulo), Fabinho (Monaco), Gil (Shandong Luneng), Filípe Luís (Atlético Madrid), Marquinhos (Paris Saint-Germain), Miranda (Inter Milan), Douglas (Atlético Mineiro)
Zvezni igralci: Renato Augusto (Beijing Guoan), Casemiro (Real Madrid), Philippe Coutinho (Liverpool), Elias (Corinthians), Walace (Gremio), Ganso (São Paulo), Lucas Lima (Santos), Lucas (Paris Saint-Germain), Willian (Chelsea)
Napadalci: Gabriel (Santos), Hulk (Zenit St. Petersburg), Jonas (Benfica)
Ko imaš Suareza, te zanima le eno
Za najvišja mesta se bo zagotovo boril tudi Urugvaj, ki je s 15 naslovi najuspešnejša nacija v tem tekmovanju. Kako tudi ne, če ima v svojih vrstah napadalni dvojec, kot je Luis Suarez in Edinson Cavani. A omenjena bosta potrebovala tudi pomoč soigralcev, ki pa so prav tako vrhunski nogometaši. Urugvaj se je zmage na južnoameriškem prvenstvu zadnjič veselil leta 2011, zdaj pa bo pot v četrtfinale lovil v skupini C. Tam so še Mehika, Jamajka in Venezuela.
Prejemnik zlatega nogometnega čevlja Luis Suarez želi iti z Urugvajem do konca, a ne bo lahko.
Urugvaj:
Vratarji: Martín Campaña (Independiente), Fernando Muslera (Galatasaray), Martín Silva (Vasco da Gama)
Branilci: Jorge Fucile (Nacional), Jose Giménez (Atlético Madrid), Diego Godín, (Atlético Madrid), Maximiliano Pereira (Porto), Gastón Silva (Torino), Mauricio Victorino (Nacional)
Zvezni igralci: Egidio Arévalo Rios (Atlas), Matías Corujo (Universidad de Chile), Álvaro González (Atlas), Alvaro Pereira (Getafe), Gastón Ramírez (Middlesbrough), Diego Laxalt (Genoa), Carlos Sánchez (Monterrey), Matías Vecino (Fiorentina)
Napadalci: Edinson Cavani (Paris Saint-German), Abel Hernández (Hull City), Nicolás Lodeiro (Boca Juniors), Diego Rolán (Bordeaux), Cristhian Stuani (Middlesbrough), Luis Suárez (Barcelona)
Kaj lahko pokaže Kolumbija?
Velika neznanka je Kolumbija. Če smo jo v preteklosti vedno uvrščali med najboljše v Južni Ameriki, tokrat ni tako. Njen prvi zvezdnik James Rodriguez je imel pri Realu izjemno slabo sezono, ni veliko igral in zagotovo ni formi, v kateri bi si ga želeli gledati navijači Kolumbije. V nekoliko boljšem ritmu sta napadalec Carlos Bacca in krilni napadalec Juan Cuadrado. Prvi je za AC Milan v tej sezoni dosegel 20 zadetkov, Cuadrado pa na 40 tekmah pet.
Kolumbijci bodo imeli v skupini zelo težko delo. V skupini A nastopajo skupaj z domačini Američani, Kostariko, presenečenjem na zadnjem SP, in nepredvidljivim Paragvajem. Uvrstitev v izločilne boje bo vse prej kot samoumevna.
Za Jamesom Rodriguezem je zelo slaba sezona pri Realu. Kritike na svoj račun bi na najlepši način utišal z dobrimi predstavami na Copi.
Kolumbija:
Vratarji: Cristian Bonilla (Atlético Nacional), David Ospina (Arsenal), Róbinson Zapata (Santa Fe)
Branilci: Felipe Aguilar (Atlético Nacional), Santiago Arias (PSV), Farid Díaz (Atlético Nacional), Frank Fabra (Boca Juniors), Stefan Medina (Pachuca), Jeison Murillo (Inter Milan), Yerry Mina (Santa Fe), Cristián Zapata (AC Milan)
Zvezni igralci: Edwin Cardona (Monterrey), Guillermo Celis (Junior), Juan Cuadrado (Juventus), Sebastián Pérez (Atlético Nacional), Andrés Felipe Roa (Deportivo Cali), James Rodríguez (Real Madrid), Carlos Sánchez (Aston Villa), Daniel Torres (Independiente Medellín)
Napadalci: Carlos Bacca (AC Milan), Roger Martínez (Racing Club), Marlos Moreno (Atlético Nacional), Dayro Moreno (Club Tijuana)
Čile v krizi, a brani naslov
Branilcem naslova je po zmagi pred domačimi gledalci zelo padla forma. Kvalifikacije za svetovno prvenstvo so sicer odprli z zmago nad Brazilijo in Perujem, nato pa padli v luknjo, iz katere se ne morejo izkopati. Od tedaj so na šestih tekmah le enkrat zmagali in enkrat remizirali, štirikrat pa so izgubili. Poraženi so bili tudi na obeh zadnjih pripravljalnih tekmah proti Jamajki in Mehiki. Vseeno ima Čile na čelu z Alexisom Sanchezom in Arturom Vidalom še vedno zelo konkurenčno ekipo, od katere se pričakuje, da ko bo šlo zares, spet pokaže moč, ki smo je od nje navajeni.
Čile bo 45. izvedbo Cope America začel v skupini z Argentino, Jamajko in Venezuelo. Vse kaj drugega kot uvrstitev Čila na eno izmed prvih dveh mest v skupini, bi bilo veliko presenečenje.
Čile brani lanskoletni naslov.
Čile:
Vratarji: Claudio Bravo (Barcelona), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Christopher Toselli (Universidad Católica)
Branilci: Jean Beausejour (Colo-Colo), José Pedro Fuenzalida (Universidad Católica), Mauricio Isla (Marseille), Gonzalo Jara (Universidad de Chile), Gary Medel (Inter Milan), Eugenio Mena (São Paulo), Enzo Roco (Espanyol)
Zvezni igralci: Charles Aránguiz (Bayer Leverkusen), Marcelo Díaz (Celta de Vigo), Matías Fernández (Fiorentina), Pedro Pablo Hernández (Celta de Vigo), Arturo Vidal (Bayern), Erick Pulgar (Bologna), Francisco Silva (Chiapas)
Napadalci: Nicolás Castillo (Universidad Católica), Fabián Orellana (Celta de Vigo), Maurico Pinilla (Atalanta), Edson Puch (LDU Quito), Alexis Sánchez (Arsenal), Eduardo Vargas (Hoffenheim)
Če se jim vse izide, bi lahko ponagajali tudi najboljšim
Vedno se veliko pričakuje tudi od Mehike, a nikoli do zdaj ni posegla po samem vrhu. Do zdaj imajo na tem prvenstvu tri tretja mesta, na zadnjih dveh izvedbah pa so obstali v skupini. Javier Hernandez, soigralec Kevina Kampla pri Bayerju, je motiviran kot že dolgo ne, tudi na sploh ima Mehika zelo zanimivo ekipo, ki igra zelo čvrsto, zato ne bi bilo presenečenje, če bi tokrat mešali štrene tudi najboljšim na papirju.
Javier Hernandez je v odlični formi.
Mehika:
Vratarji: Jesús Corona (Cruz Azul), Guillermo Ochoa (Málaga), Alfredo Talavera (Toluca)
Branilci: Paúl Aguilar (Club América), Néstor Araujo (Santos Laguna), Yasser Corona (Querétaro), Héctor Moreno (PSV), Miguel Layún (Porto), Rafael Márquez (Atlas), Jesús Molina (Santos Laguna), Diego Reyes (Real Sociedad), Jorge Torres Nilo (Tigres UANL)
Zvezdni igralci: Jesús Dueñas (Tigres UANL), Andrés Guardado (PSV), Héctor Herrera (Porto, POR), Carlos Peña (Guadalajara)
Napadalci: Javier Aquino (Tigres UANL), Jesús Corona (Porto), Jürgen Damm (Tigres UANL), Javier Hernández (Bayer Leverkusen), Raúl Jiménez (Benfica), Hirving Lozano (Pachuca), Oribe Peralta (Club América)
Čudežni deček in domače občinstvo
Za konec spregovorimo še besedo ali dve o gostiteljici turnirja, ki jo je dodela velika čast, da na stoto obletnico tega tekmovanja prvič organizira turnir. Američani na tem tekmovanju niso veliko nastopali, najbolje pa so se odrezali leta 1995, ko so zasedli četrto mesto.
A kot vsak domačin bodo tudi ZDA zelo nevarna tekmica za vse nasprotnike. Selektor Jürgen Klinsmann je v ekipi prvič vpoklical tudi čudežnega dečka Borussie Dortmund, komaj 17-letnega Christiana Pulisica, ki je že na svojem tretjem nastopu za člansko izbrano vrsto ZDA proti Boliviji zabil zadetek in postal najmlajši nogometaš, ki mu je to uspelo v ameriškem dresu.
ZDA bo kot gostiteljica igrala v skupini A, skupaj s Kolumbijo, Paragvajem in Kostariko.
Komaj 17-letni Christian Pulisic bi lahko bil odkritje letošnje Cope America.
ZDA:
Vratarji: Brad Guzan (Aston Villa, ENG), Ethan Horvath (Molde, NOR), Tim Howard (Colorado Rapids, USA)
Branilci: Matt Besler (Sporting Kansas City), Steve Birnbaum (D.C. United), John Brooks (Hertha Berlin), Geoff Cameron (Stoke City), Edgar Castillo (Monterrey), Michael Orozco (Club Tijuana), DeAndre Yedlin (Sunderland,)
Zvezdni igralci: Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Michael Bradley (Toronto FC), Fabian Johnson (Borussia Mönchengladbach), Jermaine Jones (Colorado Rapids), Perry Kitchen (Hearts), Darlington Nagbe (Portland Timbers), Christian Pulisic (Borussia Dortmund), Graham Zusi (Sporting Kansas City)
Napadalci: Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes), Bobby Wood (Hamburg), Gyasi Zardes (LA Galaxy)