23.17

Sergio Ramos Cristiano Ronaldo Cristiano Ronaldo Luka Modrić Jose Mourinho Nani Alex Ferguson

Torek, 5. 3. 2013, 23.17

Bes na Old Traffordu: sodnik je ponudil, Real je vzel

Real je z zmago z 2:1 na Old Trafford izločil Manchester United in se prebil v četrtfinale lige prvakov. Španski prvaki so izkoristili veliko darilo turškega sodnika.

Real Madrid je po res dramatični tekmi, o kateri se bo govorilo še dolgo časa, premagal Manchester United v gosteh, in se prebil med najboljših osem moštev v Evropi. Jose Mourinho je bil doslej mnogokrat besen na sodnike in Evropsko nogometno zvezo (UEFA), zdaj se lahko predvsem sodniku Cüneytu Cakirju zahvali, da še ostaja v boju za evropsko lovoriko. Lani uradno najboljši sodnik na svetu je v torek zvečer prav gotovo izgubil vse možnosti, da bi dosežek ponovil tudi letos.

Pred tekmo so bili v prednosti angleški podprvaki, ki so v Madridu prišli do remija z 1:1, zato jim je pred domačimi navijači za napredovanje zadostoval že remi brez zadetkov. Prvi polčas je minil v taktičnem nadigravanju obeh ekip, v katerem so bili domačini nevarni predvsem v hitrih protinapadih in prebojih ob obeh avt linijah, gostje pa so pretili prek Gonzala Higuaina in seveda tudi Cristiana Ronalda, a do prave priložnosti niso prišli. Angleži so imeli lepše priložnosti za zadetek, najbližje so mu bili v 20. minuti, ko je Nemanja Vidić meril z glavo in zadel vratnico. Ob koncu prvega polčasa nevšečnost za goste. Z igrišča je moral zaradi poškodbe Argentinec Angel Di Maria, nadomestil ga je Brazilec Kaka.

Velika napaka najboljšega na svetu

V drugem polčasu povsem drugačna in veliko bolj razburljiva zgodba. Začelo se je že po treh minutah igre, ko je najprej s strelom poizkušal Danny Welbeck, v nadaljevanju akcije pa je Nani podal proti sredini, kjer je nespretno posredoval Sergio Ramos in premagal svojega vratarja Davida Lopeza, ki pa se je pozneje očitno odločil, da zaklene vrata in je zagotovo med glavnimi junaki napredovanja Madridčanov. Tudi po zaostanku Real, ki je zdaj za napredovanje potreboval vsaj dva zadetka, ni preveč navduševal, vse skupaj pa se je obrnilo v 56. minuti, ko je Nani bržčas povsem nehote z visoko iztegnjeno štartal na Alvara Arbeloo. Grd prekršek, a zgolj za največ rumeni karton. Zato so bili navijači šokirani, ko je Turek Cakir iz žepa potegnil rdečega. Nani je moral ob šokiranem izrazu na obrazu predčasno pod prho, nogometaši Reala pa so izkoristili darilo in povsem preobrnili potek tekme. Že pet minut pozneje so bili blizu izenačenja, ko je z glavo meril Raphaël Varane, njegov strel pa je podaljšal Higuain, a je žogo na golovi črti ustavil branilec Rafael. Kot se je izkazalo v počasnem video posnetku, z roko. Nova napaka turškega sodnika.

Modrić naposled upravičil milijone

Malce pred tem je na igrišče prišel Luka Modrić in že ob prvih stikih z žogo dokazal, da je odločen in pripravljen Realu pomagati do napredovanja. Hrvaški zvezdnik, ki je v Real poleti prišel za 30 milijonov evrov, je doslej razočaral, v zadnjem času pa igra vse bolje in bolje. Po tokratni tekmi bo takšnih, ki ga bodo še vedno kritizirali, verjetno le še peščica. Prav on je bil namreč tisti, ki je v 66. minuti poskrbel za izenačenje in režiral preobrat. Lepo se je otresel nasprotnikovih branilcev, naredil korak, dva in zadel po strelu z 20 metrov. Žoga se je odbila od vratnice in končala za hrbtom Davida De Gee. Neubranljivo. Že tri minute za tem je bilo 2:1 za goste in tekma je bila odločena. Po res domiselni akciji, ki jo je začel Modrić, nadaljevala pa sta jo Özil in Higuain. Po dvojni podaji je slednji žogo podaljšal do Ronalda, ki mu ni bilo težko zadeti. Portugalski zvezdnik, ki je svetovno slavo dosegel prav na Old Traffordu, zadetka spet ni proslavil, je pa bilo jasno, da je bil to gol, ki je Madridčane popeljal med najboljših osem moštev v Evropi.

Vratar gostov velik junak

Po vodilnem zadetku se je Mourinho takoj odločil za potezo s klopi in namesto Özila v igro poslal branilca Pepeja, presenetljivo dobro pa so se kljub zaostanku in igralcu manj v naslednjih minutah znašli domači nogometaši. Predvsem po zaslugi res odličnega Lopeza v vratih gostov niso zadeli, imeli so namreč kopico priložnosti. Najprej je meril Michael Carrick, potem še Robin van Persie, Wayne Rooney, ki je tokrat tekmo malce presenetljivo začel na klopi, in za konec še Nemanja Vidić. Vsi so imeli stoodstotne priložnosti, pri vseh je bil zmagovalec vratar Lopez, ki je po poškodbi ikone Ikerja Casillasa januarja prišel iz Seville. Če bo izkušeni vratar še naprej branil v tako dobri formi, je vprašanje, če se bo Casillas po okrevanju sploh vrnil med vratnici. Po koncu tekme so domači nogometaši seveda upravičeno planili proti sodniški trojki in izlivali jezo, k sreči pa je bilo vse v mejah normale. Nobenega incidenta, prav lepo pa je bilo videti, da sta si po koncu tekme iskreno čestitala trenerja obeh klubov, legendi svetovnega nogometa Alex Ferguson in Mourinho. Real je bil še pred nekaj tedni v zelo slabem stanju, zdaj pa se je po nekaj bleščečih zmagah vrnil na pota stare slave in je trenutno morda celo glavni kandidat za osvojitev naslova evropskega prvaka. Če Madridčanom uspe, bi bil to jubilejni deseti v klubski zgodovini in že tretji Mourinha. Doslej je bil evropski prvak na klopeh Porta in Interja. Če mu uspe še v Madridu, bo zagotovo postal eden izmed najboljših trenerjev v zgodovini nogometa.