NK Primorje NK Nafta Lendava NK Radomlje NK Olimpija NK Olimpija NK Mura NK Maribor NK Maribor NK Koper NK Domžale NK Celje NK Bravo Prva liga Telemach 1. SNL

Nedelja, 27. 10. 2024, 22.36

1. SNL, 13. krog

Olimpija navdušila in ušla Mariboru, Celjanom spodrsnilo pri Radomljah

Olimpija Domžale | Vodilna Olimpija je v Stožicah brez večjih težav premagala zadnjeuvrščene Domžale. | Foto Aleš Fevžer

Na nedeljskih tekmah 13. kroga 1. SNL je padlo veliko zadetkov. Najprej so Koprčani s 3:2 ugnali Bravo in se povzpeli na tretje mesto, nato so Radomljani, čeprav so dvakrat zaostajali, s 4:2 presenetili branilce naslova iz Celja in s četrto zaporedno zmago izenačili klubski rekord, Olimpija pa je v sklepnem dejanju kroga nadigrala zadnjeuvrščene Domžale (3:0) in se vrnila na prvo mesto. Pred najbližjim zasledovalcem Mariborom, ki je v soboto remiziral v Murski Soboti (1:1), ima tri točke prednosti. Brez zmagovalca se je končal tudi dvoboj med Primorjem in Nafto.

Martin Milec
Sportal Martin Milec odkrito o stresnem obdobju, izzivih in težavah

1. SNL, 13. krog:

Nedelja, 27. oktober:

Vodilna Olimpija je v četrtek uprizorila eno najboljših predstav v Evropi. V konferenčni ligi je pod vodstvom Victorja Sancheza prišla do prvih točk proti Lasku (2:0), zdaj pa je s pomočjo dolge klopi ohranila zmagoviti ritem še v domačem prvenstvu ter zadržala vodilni položaj. Le tri dni po sladki zmagi nad avstrijskim klubom je v Stožicah brez večjih težav nadigrala še Domžale, največje razočaranje 1. SNL. Dvakratni slovenski prvaki so v uvodnih 13 krogih osvojili zgolj pet točk, kar 23 manj od vodilnih zmajev, ki so še enkrat več zmagali brez prejetega zadetka.

Raul Florucz je mrežo Domžal zatresel kar dvakrat, blizu pa je bil tudi trojčku, saj je le nekaj minut pred drugim golom zadel prečko. | Foto: Aleš Fevžer Raul Florucz je mrežo Domžal zatresel kar dvakrat, blizu pa je bil tudi trojčku, saj je le nekaj minut pred drugim golom zadel prečko. Foto: Aleš Fevžer

Domači strateg je tekmo, ki se je začela z minuto molka v spomin na preminulega nekdanjega igralca Olimpije Andreja Želka, začel z dodobra spremenjeno zasedbo. Zeleno-beli so bolje vstopili v srečanje, prevlado na zelenici pa unovčili že v 10. minuti, ko je svoj četrti zadetek v 1. SNL v tej sezoni dosegel Raul Florucz. Olimpija je v prvem polčasu prevladovala na igrišču, si priigrala kar nekaj priložnosti, razmerje v strelih na gol pa je znašalo 8:0, od tega kar 6:0 v strelih v okvir vrat.

Podobno razmerje moči so navijači Olimpije v Stožicah spremljali tudi v drugem delu. Sanchezova četa je kmalu povišala prednost. Razigrani Florucz, Avstrijec romunskih korenin, je najprej po atraktivnem lobu zatresel prečko, v 53. minuti pa je spretno ušel obrambi Domžal in še drugič na tekmi premagal Ajdina Mulalića. Olimpija je v 81. minuti še povečala prednost, po podaji Charlesa Thalissona z desne strani je lastno mrežo zadel Abraham Nwankwo. Mreža Matevža Vidovška, ki je proti Lasku navdušil z atraktivno obrambo v slogu škorpijona, se je tako v tej sezoni v 1. SNL zatresla le petkrat. Domžalska se je na drugi strani kar 30-krat!

Izbranci Dejana Dončića nikakor ne najdejo izhoda iz rezultatske krize. | Foto: Aleš Fevžer Izbranci Dejana Dončića nikakor ne najdejo izhoda iz rezultatske krize. Foto: Aleš Fevžer

Vodilni zmaji so prednost pred najbližjim zasledovalcem Mariborom povišali na tri točke, v prihodnjem tednu pa jih čakata dve zelo zahtevni preizkušnji. Najprej gostovanje v pokalu pri vročih Radomljah, ki so v 1. SNL zmagale štirikrat zapored, nato pa še derbi v 1. SNL v knežjem mestu, ko bo Slovenija priča neposrednem obračunu udeležencev konferenčne lige.

Radomljani spravili prvake v slabo voljo

Celjani, ki so med tednom z izjemno predstavo vknjižili prve točke v Evropi in mrežo Istanbula BB v konferenčni ligi zatresli kar petkrat (5:1), so v domžalskem športnem parku povedli že v 8. minuti. Mario Kvesič je izkoristil lep predložek z leve strani, ki ga je v kazenski prostor poslal Matija Kavčič. Do polčasa se mreži nato nista več zatresli in varovanci Alberta Riere so na odmor odšli z minimalno prednostjo.

Radomljani so prvič v klubski zgodovini zmagali štirikrat zapored v 1. SNL. Po Nafti, Primorju in Domžalah so vzeli mero še Celjanom. | Foto: Aleš Fevžer Radomljani so prvič v klubski zgodovini zmagali štirikrat zapored v 1. SNL. Po Nafti, Primorju in Domžalah so vzeli mero še Celjanom. Foto: Aleš Fevžer

Kmalu po prihodu nazaj na zelenico pa so imeli razlog za veselje domači. Po podaji Roka Štormana se je v kazenskem prostoru lepo znašel Stjepan Davidović in v 53. minuti je bil izid poravnan. A njihovo vodstvo je zdržalo le nekaj več kot 10 minut. V 65. minuti se je Kvesić znašel v vlogi podajalca, za novo vodstvo Celja pa je z natančnim strelom s približno 14 metrov poskrbel Svit Sešlar. Celjani so znova povedli, a njihovo veselje ni trajalo dolgo.

Trojna menjava Darjana Slavica se je hitro, po dveh minutah, obrestovala, rezervist Aleksandar Vučenović je namreč v 73. minuti podal z desne, še eden tistih, ki je čakal na priložnost na klopi, Niko Gajzler, pa je zadel z nizkim strelom z roba kazenskega prostora za 2:2.

Nato pa se je dvoboj prevesil v dramatično nadaljevanje, po katerem so imeli domači privrženci ogromno razlogov za veselje. Radomljani so poskrbeli za delirij na tribunah. Najprej je Vučenović z drugim zadetkom na srečanju v 81. minuti popeljal mlinarje v vodstvo s 3:2. S pravo bombo z 22 metrov je ugnal Matjaža Rozmana, izkušeni vratar Celjanov pa je moral v sodnikovem podaljšku, ko so Celjani krenili vsaj po točko, še enkrat po žogo v svojo mrežo.

Albert Riera je le tri dni po zgodovinski zmagi v Evropi nad Istanbulom izgubil srečanje v 1. SNL. Čeprav je v Domžalah proti Radomljanom dvakrat vodil, je ostal brez točk (2:4). | Foto: Jure Banfi Albert Riera je le tri dni po zgodovinski zmagi v Evropi nad Istanbulom izgubil srečanje v 1. SNL. Čeprav je v Domžalah proti Radomljanom dvakrat vodil, je ostal brez točk (2:4). Foto: Jure Banfi

Končni rezultat je v 96. minuti postavil rezervist Sandro Zukić, Radomljani pa so s četrto zaporedno zmago v 1. SNL na lestvici poskočili na sedmo mesto, hkrati pa izenačili še klubski rekord po številu zaporednih zmag. Pozitivno energijo, ki se je naselila v taboru Radomljanov, bodo skušali mlinarji izkoristili tudi med tednom, ko bodo v pokalnem tekmovanju na svojem stadionu v Radomljah gostili ljubljansko Olimpijo. Celjani so tri dni po zgodovinski evropski zmagi doživeli šok v domačem prvenstvu, na lestvici pa so zdrsnili na četrto mesto.

Na Bonifiki spopad z zamudo pripadel domačim

Nedeljski prvoligaški spored se je začel na Bonifiki. Gostitelji so povedli v 22. minuti po avtogolu vratarja Brava Matije Orbanića. Za zadetek je najbolj zaslužen Deni Jurić. Avstralski Hrvat je po atraktivnih škarjicah zatresel prečko, žoga pa se je nato od Orbanićevega hrbta odbila v gol. Le osem minut pozneje je Francoz Omar El Manssouri imenitno akcijo, v kateri je osmešil obrambo Brava in preigral kar nekaj varovancev Aleša Arnola, kronal z zadetkom za podvojitev vodstva na 2:0.

Koprčani so v prvem polčasu zabili dvakrat. | Foto: Aleš Fevžer Koprčani so v prvem polčasu zabili dvakrat. Foto: Aleš Fevžer

V izdihljajih prvega polčasa je Milan Tučić vrnil goste v igro. Po podaji Marka Španringa je najprej z glavo zatresel prečko, nato pa odbito žogo spretno z nogo spravil v mrežo in znižal zaostanek Brava na 1:2. Tučić je s tem dosegel peti zadetek v tej sezoni.

Uvod v drug polčas ni postregel z zadetki, nato pa sta dva padla v razmaku treh minut. Najprej je v 72. minuti vnovič na dva gola prednosti popeljal Tomi Jurić, ki je izkoristil podajo Marka Pabaia z desne strani. V 75. pa je Bravo s prvencem v prvoligaški druščini ponovno približal Španring, ki je izkoristi podajo v kazenski prostor rezervista Mateja Poplatnika, ki je vstopil manj kot minuto prej. Žoga je "zgrešila" kar nekaj igralcev, Španring pa jo je pričakal v polnem naletu in zabil v domača vrata. 3:2 je semafor kazal tudi ob koncu srečanja in "kanarčki" so vknjižili še sedmi popolni izkupiček v sezoni.

NK Olimpija : Lask
Sportal Sanjski evropski dan za slovenski nogomet: po Celjanih slavila še Olimpija!

Tetteh preprečil poraz Maribora v Murski Soboti

V Fazaneriji sta se Mura in Maribor v vrhuncu 13. kroga 1. SNL razšla brez zmagovalca (1:1). Ko so se črno-beli in vijolice nazadnje srečali na tem stadionu, bilo je pred dobrimi osmimi meseci, je dvoboj zaznamoval incident z odvrženim pirotehničnim sredstvom, ki je poškodoval več članov domačega kluba, Maribor pa je tekmo, na kateri je po dobri uri vodil z 2:0, izgubil za zeleno mizo (0:3).

Prekmursko-štajerski derbi je na tribune v Murski Soboti privabil okrog 2.500 ljubiteljev nogometa. | Foto: Jure Banfi Prekmursko-štajerski derbi je na tribune v Murski Soboti privabil okrog 2.500 ljubiteljev nogometa. Foto: Jure Banfi

Tokrat je srečanje potekalo v bolj vedrem športnem duhu, na dvoboju ni bilo incidentov, dolgo časa pa je kazalo, da se bo sladke zmage razveselila Mura. Čeprav je Maribor večji del prvega polčasa nadzoroval potek dogajanja na zelenici, si ni ustvaril večje priložnosti, Mura pa je v 35. minuti izkoristila enega izmed redkih trenutkov nezbranosti mariborske obrambe. Dario Vizinger je lepo našel Amadeja Marošo, ljubljenec domačega občinstva pa je premagal Ažbeta Juga in Muro, pri kateri je debitiral 17-letni Alin Kumer Čelik (v 63. minuti je moral iz igre zaradi poškodbe), popeljal v vodstvo.

Trener Mure Oskar Drobne pred sobotnim derbijem ni skrival optimizma. Čeprav je računal na zdesetkano zasedbo, se je dobro upiral Mariboru. V prejšnjem krogu ni veliko manjkalo, pa bi presenetili Celjane. V knežjem mestu so vodili z 2:0, a nato izgubili s 3:4. Proti Mariboru so vodili z 1:0 vse do sodnikovega podaljška. | Foto: Jure Banfi Trener Mure Oskar Drobne pred sobotnim derbijem ni skrival optimizma. Čeprav je računal na zdesetkano zasedbo, se je dobro upiral Mariboru. V prejšnjem krogu ni veliko manjkalo, pa bi presenetili Celjane. V knežjem mestu so vodili z 2:0, a nato izgubili s 3:4. Proti Mariboru so vodili z 1:0 vse do sodnikovega podaljška. Foto: Jure Banfi To je bil sploh prvi strel v okvir vrat na srečanju. Mura je dobila prvi polčas z 1:0, vijolice pa v uvodnih 45 minutah, čeprav je bila žoga kar 68 odstotkov srečanja v njeni posesti, niso sprožili niti enega strela v okvir vrat.

V drugem polčasu so Mariborčani resneje zapretili, petkrat merili v okvir vrat črno-belih, prek Josipa Iličića tudi zatresli prečko, nato pa so številne menjave, ki si jih lahko privošči nov trener vijolic Boštjan Cesar, le popeljale goste do točke.

V sodnikovem podaljšku se je izkazal Benjamin Tetteh. Barve vijolic brani kot posojen napadalec Metza, v pestri karieri je zaigral tudi za gansko reprezentanco, v Murski Soboti pa v dresu Maribora debitiral s prekrasnim zadetkom.

Mariborčani so izenačili v sodnikovem podaljšku. | Foto: Jure Banfi Mariborčani so izenačili v sodnikovem podaljšku. Foto: Jure Banfi

Z roba kazenskega prostora je z neubranljivim strelom izenačil na 1:1, Maribor pa se je tako točkovno izenačil z Olimpijo in se zaradi boljše razlike v zadetkih vsaj do nedelje povzpel na prvo mesto. Končno razmerje strelov na gol je znašalo 13:2 v korist Cesarjevih izbrancev.

Prvi remi Primorja, prva točka v gosteh Nafte

Nogometaši Nafte so se v soboto podali na 310 kilometrov dolgo pot v Novo Gorico s skromnim izhodiščem, saj v tej sezoni v gosteh niso osvojili še niti ene točke. V mestu vrtnic pa so proti Primorju prekinili negativni niz in osvojili pomembno točko v boju za obstanek (1:1). Tekma se je začela z minuto molka v spomin na preminulega nekdanjega nogometaša Primorja Andreja Želka, v prvem polčasu pa sta mreži ostali nedotaknjeni.

Primorje in Nafta, ki sta še v prejšnji sezoni nastopala v drugi ligi, sta se tokrat v 1. SNL razšla brez zmagovalca. | Foto: Aleš Fevžer Primorje in Nafta, ki sta še v prejšnji sezoni nastopala v drugi ligi, sta se tokrat v 1. SNL razšla brez zmagovalca. Foto: Aleš Fevžer

Strelsko uspavanko pa je nato kmalu po začetku drugega dela prekinil Luka Dumančić. Nafta je v dolgem napadu, mladi Madžar Milan Klausz bi lahko že prej zadel iz bližine, povedla z 1:0. Hrvat Dumančić je tako prekinil več kot 400 minut dolg strelski post Nafte. Veselje Prekmurcev pa ni trajalo dolgo. Gostitelji so deset minut pozneje prek Žana Beširja izenačili na 1:1. Postavil je končni rezultat. Lendavčani so se resda v sodnikovem podaljšku že veselili drugega zadetka, a je bil ta razveljavljen, saj se je Tom Kljun nahajal v prepovedanem položaju. Primorje je tako v 13. krogu prvič v tej sezoni remiziralo, Nafta pa je osvojila prvo točko v gosteh.

NK Maribor Alcun Ilicali
Sportal Turek v Mariboru napovedal nove spremembe: Če vlagam denar, sem tudi lastnik kluba

Sobota, 26. oktober:

6 – Kučys (Celje), Smajlagić (Primorje), Vizinger (Mura)
5 – Florucz (Olimpija), Jakupović (Maribor), Petriško (Koper), Tučić (Bravo)
4 – Kukovec (Radomlje), Maroša (Mura), Mbina (Maribor), Sešlar (Celje)
3 – Beugre (Maribor), Davidović (Radomlje), Durdov (Olimpija), El Manssouri (Koper), Gulič (Primorje), Klausz (Nafta), Malenšek (Radomlje), Pinto (Olimpija),
...

NK Bravo : NK Maribor, Boštjan Cesar
Sportal Boštjan Cesar zmago posvetil mestu Maribor, občinski derbi suvereno Radomljam
Matevž Vidovšek
Sportal Avstrijce pičil škorpijon, čudežna obramba Vidovška odmeva po svetu!
NK Olimpija : Ludogorec Mustafa Nukić
Sportal "Vsaka zgodba se enkrat konča – žal ne vedno tako, kot bi si želeli in zaslužili"