Lojze Grčman

Torek,
10. 9. 2013,
21.11

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Črna gora EuroBasket

Torek, 10. 9. 2013, 21.11

8 let, 9 mesecev

Slovenec Lazič dober za beograjska velikana, v Sloveniji pa ...

Lojze Grčman

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V črnogorski košarkarski reprezentanci deluje tudi Slovenec Bojan Lazič. Meni, da je Slovenija na pravi poti do medalje, in ugotavlja, da Slovenci ne storimo mnogo za to, da bi ustvarjali denar.

Črnogorska košarkarska reprezentanca se sicer ni uvrstila v drugi del EuroBasketa, a je vseeno opozorila na svoj potencial. V njenem strokovnem štabu deluje tudi Slovenec Bojan Lazič. Čeprav mu je le 33 let, je trener že skoraj poldrugo desetletje. Ko so njegovi vrstniki igrali še za mladince, je on pri članih Slovana kot pomočnik že sodeloval s Tomom Mahoričem. K tistim, ki so ga naučili največ, prišteva še Jureta Zdovca, Zmaga Sagadina, Memija Bečirovića in Saša Filipovskega. Poleg Slovana je vodil še Elektro, Kraški zidar, nazadnje pa spomladi Rogaško. Deloval je v strokovnih štabih obeh beograjskih velikanov Crvene zvezde in Partizana, odpravil pa se je tudi v Ukrajino, v Lvov in Donjeck. Na Balkanu je si Lazič marljivo stkal ugled, zanimivo pa je, da v Sloveniji kot glavni trener ni deloval v največjih klubih. ''Zame bi bilo delo v dveh največjih slovenskih klubih izreden izziv. Mislim, da bi znal uporabiti izkušnje, ki sem si jih pridobil v Crveni zvezdi in Partizanu, čeprav se srbsko okolje precej razlikuje od slovenskega,'' je dejal nekdanji pomočnik Bečirovića in Aleksandra Džikića pri Unionu Olimpiji. Trenutno nima klubskega delodajalca, srčno pa si želi dobiti priložnost kot glavni trener tudi na višji ravni.

Sodelovanje v črnogorskem štabu se je začelo na povabilo selektorja Luke Pavičevića. ''V trenerskem štabu so sama znana črnogorska imena. Na primer kondicijski trener Sead Krdžalić, ki je najboljši na področju nekdanje Jugoslavije in je delal s številnimi NBA-igralci. Po značaju so košarkarji fenomenalni, užitek je delati z njimi in drugimi trenerji. Vzdušje je odlično,'' je Lazič zadovoljen, da je sprejel novi izziv. Težko bi ga primerjal s klubskim udejstvovanjem: ''Dobro vprašanje. Če imaš rad to delo, ga opravljaš s srcem in zanosom, ti ne sme biti nič težko. Res pa je, da imamo v dveh mesecih zelo natrpan urnik. Veliko je treba postoriti. Na prvenstvu je še težje. A tudi delo v klubu ne zaostaja.'' In kakšna je sploh natančno njegova vloga? ''Razdelil bi jo na dva dela. Imamo precej mlado ekipo in precej smo poskušali analizirati posameznike. Tako smo jim poskušali pokazati dobre stvari in pomanjkljivosti ter jih na treningih dvigniti na višjo raven. V ta projekt sem bil precej vključen, košarkarji so to vrhunsko sprejeli. Druga je vloga oglednika. Vse poletje sem spremljal nasprotnike na pripravljalnih tekmah. Padla je šala, da je dan zame prekratek in da zame traja več kot 35 ur. Koliko spim? Če trenutno na prvenstvu ujamem štiri ure, sem zelo vesel,'' je Lazič spomnil na mukotrpne noči pomočnikov selektorjev na tekmovanjih s tako natrpanim urnikom, kot ga ima EuroBasket.

Pred tremi leti je še sam deloval v slovenski reprezentanci, zdaj jo spremlja od strani. ''Sloveniji želim vse najboljše. Mislim, da je na čisto pravi poti, da vzame kolajno,'' je prepričan Lazič, ki je iz tujine na slovensko košarko lahko pogledal nekoliko z razdalje, kar pogosto pomaga k bolj jasni sliki. ''Vsi se preveč izgovarjajo na ekonomsko krizo in pomanjkanje denarja. V bistvu pa malo postorimo zato, da bi denar ustvarili. Samo iščemo denar, nič pa ne naredimo sami. To je črna luknja, iz katere se težko izvlečeš. Dobra zgodba je Partizan, ki se z zelo omejenimi sredstvi preživlja (od proizvodnje igralcev, op. a.). Ni na ničli, ni v plusu, ampak brez tega bi bil v debelem minusu, verjetno niti obstajal ne bi več,'' se zaveda naš sogovornik, s katerim smo klepetali na tribuni Podmežakle. Denar pa je pridobila v zadnjih mesecih Union Olimpija, kar bi verjetno lahko bil znak za okrevanje omenjene proizvodnje igralcev. ''Olimpija je napravila vrhunsko potezo s prodajo štirih igralcev (Aron Baynes, Jaka Blažič, Emir Sulejmanović in Klemen Prepelič, op. a.). Kot slišim, je dobila zanje od 800 tisoč do milijona evrov z odškodninami. Gre za vrhunsko delo vodstva, še posebej pa Saša Filipovskega. Mislim, da se njegov trud premalo poudarja,'' je zadovoljen nekdanji uslužbenec pri zeleno-belih. Očitno še eden od trenerjev, ki so v tujini verjetno bolj cenjeni kot doma.