Rok Plestenjak

Petek,
13. 9. 2013,
14.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Goran Dragić Goran Dragić Chicago Bulls

Petek, 13. 9. 2013, 14.45

8 let, 7 mesecev

Oglednika bikov iz Chicaga navdušil starejši Dragić

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na EuroBasketu ne manjka oglednikov. Hrvat Ivica Dukan, nekdanji košarkar splitske Jugoplastike, zastopa Chicago Bulls. Povedal nam je, da tako dobro organiziranega evropskega prvenstva še ni doživel.

"Takšnega tekmovanja preprosto ne smeš zamuditi," nam je pojasnjeval Ivica Dukan, eden izmed evropskih pionirjev skavtske dejavnosti v ligi NBA, ki ne zamudi skoraj nobene tekme evropskega prvenstva. Njegov delodajalec je Chicago Bulls, naloga pa prepoznati nadarjenega igralca, ki bi bikom prinesel dodano vrednost. Nekdanjega branilca Jugoplastike smo ujeli med spremljanjem tekem v dvorani Stožice. In kako doživlja največji športni dogodek, kdajkoli organiziran na sončni strani Alp? "Vrhunsko. Zares vrhunsko in odlično organizirano. Ravno pred kratkim sem srečal Iztoka Remsa (generalni sekretar KZS, op. p.) in mu čestital. Ne pomnim, da bi kdo tako dobro organiziral Euro kot Slovenci," je nekdanji občasni jugoslovanski reprezentant (na sredozemskih igrah 1979 je osvojil srebrno medaljo) pohvalil prireditelje letošnjega EuroBasketa. V malce slabšo voljo ga je spravila le prometna zagata, saj je moral jeklenega konjička pustiti nekaj kilometrov proč od stoženske dvorane. "A to je le majhna pripomba. Pomembno je, da uživam na tem prvenstvu. Res ste ga odlično organizirali."

Jordan je v Chicagu še vedno bog

Dalmatinec na delu v ZDA se je v zgodovino zapisal tudi tako, da je dosegel zgodovinsko krstno trojko, ko je v jugoslovanskem prvenstvu obveljalo pravilo o metu izza črte ter po novem štelo tri točke. V ligi NBA, ki jo pozna tako dobro kot lastno dlan, si je trojka utrla pot mnogo prej. Dukan je pred dobrima dvema desetletjema sklenil dogovor z moštvom Chicago Bulls, kmalu nato v vetrovnem mestu pričakal someščana Tonija Kukoča in veselica se je lahko začela. Njegovo veličanstvo Michael Jordan je z zvesto druščino poskrbelo, da so se lovorike in prstani kopičili v Chicagu, ta pa je prerasel v enega nepozabnih košarkarskih mitov. "Še vedno je prisotna nostalgija. V ZDA se Jordanova zlata generacija veliko omenja. In še vedno se srečujemo. Pippen je naš ambasador in moj velik prijatelj, Michael pa tekmec, saj dela za Charlotte. Je pa v Chicagu še vedno bog. Veliko lepega je napravil, kar se ne bo nikoli pozabilo. Je legenda, ki bo živela naprej. Vesel sem, da imamo zadnje tri, štiri leta mlado, odlično ekipo ter enega najboljših igralcev na svetu, Derricka Rosa. Naša dvorana je vedno razprodana, v novi sezoni bi lahko šli do konca," je predstavil visoke ambicije bikov.

Dukan: Goran Dragić ni superstar, a je zelo spoštovan

V Chicagu je poznan kot vojvoda, kar je posrečen prevod izpeljanke njegovega priimka (vojvoda je v angleščini duke). Kot direktor skavtske službe pri Chicagu opaža, da je v Evropi vedno več igralcev z manjšim potencialom. "A Slovenci ste vedno imeli prave igralce. Goran Dragić je zelo cenjen branilec. Ni zvezda, ni superstar, a je zelo spoštovan. Je igralec, ki v ZDA ni prišel kot zvezdnik, ampak si šele tam izbojeval zelo dober status. Ko smo že pri talentih … V slovenski reprezentanci jih je veliko, a nerad govorim o imenih. Če bi, s tem ne bi delal usluge igralcem, niti njihovim trenerjem, ki z njimi delajo. Saj veste, kako je v mladosti. Če stopi slava v glavo, gre lahko vse v napačno smer. Lahko pa poudarim, da ima Slovenijo ogromno dobrih košarkarjev, pravih atletov, kar je za ligo NBA zelo pomembno," razumljivo ni želel govoriti o konkretnih imenih, ki so se morebiti pojavila v njegovi beležnici. Ko išče kandidata, ga skuša vzeti pod drobnogled z različnih zornih kotov. Ne opazuje le njegovega učinka na igrišču in statističnih kategorij. Gleda tudi odnos s trenerjem in soigralci, čvrstost igre, kako se odziva v kritičnih trenutkih … Igralca ocenjuje večplastno, predvsem tiste, ki jih v živo spremlja prvič. Pomembno vlogo ima značaj. Trener Chicaga Tom Thibodeau ne obožuje mehkužnih igralcev. Zahteva profil igralca, ki je nepopustljiv tako v napadu kot obrambi. In ki veliko gara.

Na slovenskih tribunah je v času EuroBasketa opazil nekaj stanovskih kolegov iz ZDA, veliko več pa tistih, ki v lovu za mladimi talenti vse leto krožijo po Evropi. Tudi Slovenca Lojzeta Milosavljeviča, ki tesno sodeluje z ekipo Atlanta Hawks.

Ameriškim klubom je vsako leto težje speljati nadarjene mladeniče, ki so na oder vrhunske košarke stopili v Evropi. "Veliko stvari se je spremenilo. Minimalni znesek za igralca v ligi NBA je bil včasih odličen denar za Evropejca. Zdaj ni več. Evropa plača bolje, predvsem španske in turške ekipe. Če ima kateri izmed igralcev željo, da igra v ligi NBA, denar ne igra vloge, je pa vedno več tistih, ki raje ostanejo v Evropi," je predstavil oviro. Na prvenstvu bo ostal do sobote, nato pa bo vodstvu Chicaga nakazal, kdo je največkrat polnil njegovo beležnico. Morda se bo v njej našel tudi kakšen Slovenec. Na prvega v dresu bikov še čakamo …